pečuj doma

ZPRÁVY: Lék Budesonid zabírá na covid, potvrdil Lancet

18.4.2021

Včasné podání účinné látky budesonid, která se běžně využívá při léčbě astmatu, snižuje u pacientů s covidem-19 pravděpodobnost hospitalizace, přechodu do těžké fáze onemocnění a zkracuje následnou rekonvalescenci, zjistili vědci z Oxfordské univerzity. V Česku zmíněný inhalační lék pravidelně užívají desetitisíce astmatiků.

„Včasné podání inhalovaného budesonidu snížilo pravděpodobnost, že pacienti s covidem-19 budou potřebovat urgentní lékařskou péči a zkrátilo dobu jejich rekonvalescence,“ stojí v závěru studie vědců z Oxfordské univerzity prezentované v odborném časopise The Lancet. 

Studie se zúčastnilo 146 pacientů s covidem-19. Polovině z nich lékaři podávali budesonid dvakrát denně, druhá polovina pacientů měla běžně dostupnou péči. U pacientů s budesonidem po podání léku ustoupily projevy onemocnění rychleji, než u lidí, kteří lék nedostali. Podle vědců je však zásadní, aby lidé dostali lék nejpozději do sedmi dní od prvních příznaků covidu-19. 

Výzkum oxfordských vědců bedlivě sledovali také lékaři v Česku. „Čekali jsme na to asi poslední měsíc a půl. Data vypadají pěkně, vypadá to nadějně, že by se budesonid mohl používat i u lehkého průběhu covidu úplně na začátku a mohl by pacientům výrazně prospívat,“ řekl MF DNES lékař Milan Sova, zástupce přednosty pro léčebnou péči Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc.

„Někteří kolegové už budesonid nebo některý jiný inhalační kortikoid pacientům podávali. Doposud však neexistovala data, která by jeho účinek prokázala takto systematicky,“ vysvětlil Sova. Lékaři, kteří budesonid pacientům s covidem-19 předepisovali, tak podle něj doposud činili na vlastní zodpovědnost v rámci takzvané „off label indikace“. To znamená nasazení léku i na nemoc, pro kterou není primárně určen a není lékovou agenturou na tuto indikaci schválen.

Zdroj: idnes

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Zrušení odpočtu daně na partnera poškodí pečující a postižené

28.5.2023 Zásadní připomínky vyslovila Národní rada zdravotně postižených České republiky k tzv. Konsolidačnímu nebo též ozdravnému balíčku vlády. Týkají se především praktického zrušení odpočtu daně na partnera. Návrh na jeho ponechání pouze do tří let věku dítěte považuje za další opatření proti soudržnosti českých rodin. více...

PTÁTE SE: Podpora v nezaměstnanosti po skončení péče o osobu blízkou

28.5.2023 Pečuji o maminku s Alzheimerovou chorobou ve 3. stupni postižení. Nemůžu chodit do zaměstnání. Maminka bere příspěvek na péči ve 3. stupni už 22 měsíců. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, kdyby skončila péče o maminku už nyní? Ať už v případě jejího úmrtí, nebo umístění maminky v nějakém sociálním zařízení. více...

ZPRÁVY: Na vyšetření štítné žlázy čekají lidé i půl roku

27.5.2023 Pacienti musí na vyšetření štítné žlázy u specialisty čekat i půl roku, protože endokrinologů je málo a jejich kapacitní možnosti nejsou neomezené. O pacienty s mírnými poruchami nebo ty, kteří jsou stabilizovaní a mají zavedenou léčbu, by se přitom v budoucnu mohli starat všeobecní praktičtí lékaři. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.