pečuj doma

Ministerstvo financí by se mělo pečujícím omluvit

11.6.2023

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR zásadně odmítá prohlášení tiskového mluvčího MF ČR, který uvedl, že příspěvek na péči může být často zneužíván k vylepšení rozpočtů domácností a není kontrolováno jeho využití, proto nedošlo k valorizaci příspěvku na péči. Vyjádření o zneužívání příspěvku na péči se nezakládá na pravdě.

Tento necitlivý výrok se dotýká desetitisíců lidí, kteří jsou závislí na pomoci druhých osob a příspěvek na péči jim pomáhá v tom, aby si takovou péči zajistili. NRZP ČR proto žádá vedení ministerstva o omluvu tohoto nešťastného výroku.

Český rozhlas na Radiožurnálu uvedl rozhovor s ředitelkou PROSAZ z. ú. paní Ing. Ivetou Peškovou o valorizaci příspěvku na péči, a to jako reakci na vyjádření tiskového mluvčího MF ČR Stefana Fouse. 

Rozhovor si můžete poslechnout pod tímto odkazem:

https://radiozurnal.rozhlas.cz/z-prispevku-zaplatim-35-hodiny-pece-na-den-potrebuji-jednou-tolik-asistenti-nam-9008013

Příspěvek na péči je jediná dávka, která umožňuje osobám závislým na péči druhých nakoupit si takovou pomoc. Pomoc je realizována buď prostřednictvím profesionálních poskytovatelů sociálních služeb nebo je zajištěna osobou blízkou či rodinným příslušníkem. Až 70 % péče je poskytováno v rodinách, přičemž zpravidla jeden člen rodiny zůstává se závislou osobou doma, tudíž nemá zaměstnání, nebo pracuje na kratší úvazek. 

Podle CERGE ztratil příspěvek na péči od roku 2012 téměř 30 % svojí hodnoty ve 2. stupni a více než 10 % ve stupních 3. a 4.

MPSV ČR přislíbilo koncem roku 2020, že od 1. července 2023 dojde k pravidelné valorizaci příspěvku na péči tak, aby byla zachována jeho hodnota. MF ČR však valorizaci odmítlo a o jeho odborné argumentaci ať si každý udělá svůj názor.

NRZP ČR předložilo MPSV ČR návrh na valorizaci příspěvku na péči ve stupních 2. – 4. a tento návrh byl zamítnut. Další jednání se uskutečnilo s ministrem financí panem Zbyňkem Stanjurou, kterému jsme předali podrobný analytický materiál, který jasně dokazuje, že lidé závislí na péči si nemohou koupit takové množství služeb, jako před deseti lety. Dochází k zbídačování rodin, které se starají o své blízké, přesto MPSV ČR neustále tvrdí, že jeho prioritou je poskytování péče v domácím prostředí. Pan ministr Zbyněk Stanjura prohlásil, že o tom bude uvažovat, ale víc se zatím nestalo.

Jen připomínáme, že domácí péče je podstatně levnější nežli v zařízeních sociální péče. Pokud chce vláda uspořit finanční prostředky, měla by naopak výrazně podpořit domácí péči, která je o více než polovinu levnější než profesionální péče. Odmítáme, aby se lidé s těžkým zdravotním postižením stali rukojmím v lobbistické bitvě při hledání úspor ve státním rozpočtu.

Zdroj: NRZP

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Problémy s duševním zdravím můžete řešit z domova

22.5.2024 Pokud potřebujete pomoc specialisty na duševní zdraví, nemusíte se spoléhat pouze na klasické ambulance psychiatrů a psychologů, které jsou v dnešních dnech přeplněné a je těžké zde dostat termín. Zkuste využít digitální terapie, které nabízí péči online, tedy doslova odkudkoli, kde máte připojení k internetu. Jednou z možností je digitální platforma Mindwell. více...

PTÁTE SE: Musí banka kontrolovat kroky opatrovníka, když to dělá soud?

21.5.2024 Pro sestru chceme zřídit spořicí účet, ať její peníze nejsou ničeny inflací. Banka podmiňuje zřízení spořicího účtu tím, že omezí výběr peněz na 15 000 Kč měsíčně a my pak musíme bance vysvětlovat, nač chceme realizovat, přestože mají listiny opatrovníka i o zbavení svéprávnosti (tělesné i mentální postižení od narození). Má banka právo to dělat více...

PTÁTE SE: Jak napsat vyjádření do řízení o příspěvku na péči

20.5.2024 Chci podat odvolání ohledně přiznání výše příspěvku na péči pro syna s poruchou autistického spektra. Připravuji podklady pro vyjádření k rozhodnutí. Díky článku od p. Pešlové na vašich stránkách jsem podala žádost o prodloužení vyjádření. Budu upozorňovat na procesní nesrovnalosti v řízení. Zjišťuji, že při posuzování situace syna nebyly více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.