pečuj doma

Místo lékařské posudkové služby nový institut

27.9.2023

Posuzování zdravotního stavu žadatelů o příspěvky na péči či invalidní penze by mohl mít od příštího roku na starosti nový institut. Přeměnila by se v něj lékařská posudková služba sociální správy. Podle ředitele České správy sociálního zabezpečení Františka Boháčka má změna umožnit lepší řízení a posudky urychlit.

O příspěvky na péči lidé žádají úřady práce, které případ předávají posudkové službě sociální správy. Spis se pak zas vrací. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) už dřív řekl, že jeho resort připravuje sjednocení "pod jednu střechu", aby se vyřizování zjednodušilo a zrychlilo.

Okresní pobočky ČSSZ se mají podle novely změnit na běžná pracoviště, spadat by měly pod pět nových územních správ. Podle ministerstva práce by se tak dala rychleji přesouvat agenda do méně vytížených míst, uspořilo by se za vedoucí místa. K normě resort dodatečně připravil návrh s novým Institutem pro posuzování zdravotního stavu (IPZS). Ve Sněmovně ho podala poslankyně vládních Pirátů Klára Kocmanová, na webu dolní komory znění zatím není.

S novým uspořádáním počítá poslanecký návrh změn novely o organizaci sociálního zabezpečení, kterou projednává sněmovna. V úterý o normě jednal sněmovní sociální výbor.

Podle Boháčka by po změně posudkáři po republice měli žádosti řešit v pořadí, v jakém je dostali. Agendu by si rozdělili. "Už delší dobu se snažíme vytvořit systém, kdy bude jen jedna fronta a nebude rozhodující, jestli je klient z Prahy - kde posudkové lékaře nemáme, nebo z jiného regionu," vysvětlil Boháček. Podle něj se to kvůli nejednotnému řízení a místní příslušnosti posudkových oddělení v okresních správách nedaří. Převzetí případu z jiného místa se považuje za výpomoc, ne za běžný postup, poznamenal ředitel ČSSZ.

Institut by měl sídlit v Hradci Králové. "Inspirovali jsme se v Německu, které má jeden posudkový úřad v Essenu s dílčími pobočkami," řekla vrchní ředitelka ministerské sekce sociálního pojištění a nepojistných dávek Iva Merhautová (KDU-ČSL).

Národní rada osob se zdravotním postižením podle svého šéfa Václava Krásy není proti. "Zrušil by se přenos dokumentace z jedné instituce na druhou a zase zpátky. Úřad práce ji přijme, pošle sociální správě, ta to posoudí, pošle zpátky - a takhle si to pinkají. To by odpadlo," řekl Krása. Obává se ale, že by bylo možné způsob projednávání napadnout u Ústavního soudu.

Zdroj: Aktuálně

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Co bude s opatrovanými, kdyby opatrovník náhle zemřel

7.12.2023 Mám v opatrovnické péči dva syny. Kam se sousedi mají obrátit o pomoc, v případě mojí náhlé smrti?
ODPOVĚĎ
Opatrovnictví vlastních dospělých dětí má nejspíše dvě roviny:
právní – jste opatrovníkem, tj. hájíte práva synů v jejich dospělosti, více...

Zprávy: Pečujeme doma o hrdinství všedního dne i valorizaci příspěvku

6.12.2023 Včera, 5. prosince vyšlo další číslo novin Pečujeme doma. Nabízí mj. rozhovor s Jolandou Voldánovou, novou ředitelkou Konta Bariéry, všímáme si seriálů, které se zabývají pečováním, a nemůžeme samozřejmě vynechat ústřední problém pečujících: odsouvání valorizace příspěvku na péči, k němuž nedošlo u některých stupňů od roku 2016. více...

Blog R. Honzáka: Starý doktor píše mladým stávkujícím kolegům

5.12.2023 Kolegyně a kolegové! Pokud vám bylo dopřáno vystudovat na Universitě Karlově, tak pomnětě, že ještě před pár roky patřila mezi 400 nejkvalitnějších fakult světa. Že se propadla níže, není už zásluha mojí generace. Bylo vám tedy dopřáno vzdělání, jako málokomu na světě. Aniž se na vás požadovaly jiné než elementární poplatky ve formě kolkovného. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.