pečuj doma

Molochy jako Motol prý nelze kontrolovat…

3.3.2025

Korupční kauza kolem zakázek v Motole neprávem vrhá stín na zdravotníky této instituce a české zdravotnictví jako takové. Ukázala ale i na nedostatečnou kontrolu nemocnic v přímé působnosti ministerstva zdravotnictví. Je otázkou, zda resort vůbec musí vlastnit nemocnice. Zabývá se jí Zdravotnický deník.

Poslanec Tomáš Fiala připomněl, že dnes už bývalý ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík měl problémy i dříve, například v roce 2006 s Nejvyšším kontrolním úřadem, který kontroloval dotace, v dalších letech pak přežil i úvahu o odvolání. „Měl silné krytí, silné vazby a silnou pozici. Motolská nemocnice je nemocnicí velmi rozsáhlou a důležitou, myslím si, že proto to tak bylo,“ doplnil senátor. S jeho slovy se ztotožnil i poslanec Mašek: „Motol je naprosto prestižní nemocnice, která poskytuje nejlepší péči v České republice. Takže pan ředitel měl také skvělou pozici, a to asi i u politiků,“ podtrhl.

Mašek také otevřel otázku, co by se dělo, kdyby do kauzy nevstoupila evropská prokuratura z důvodu poškozování zájmu Evropské unie. „Šlo o obrovské peníze v řádu desítek miliard, které jsou možná ještě ohroženy. A pro mě je naprosto nepředstavitelné, že na to neupozornila třeba Bezpečnostní informační služba. Myslím si, že u takto prestižního pracoviště, kde se pracuje s takovými objemy peněz, jistě nějaké informace měla mít. Jestli ano, tak se ptám, zda upozornila ty, co měla. Jestli pan premiér eventuálně informace měl, proč se nic nedělo a proč se čekalo až na evropskou prokuraturu, která to iniciovala a vlastně celé spustila,“ uvedl Mašek s doplňující otázkou, jak dlouho by spuštění kauzy trvalo, kdyby nešlo o evropské dotace.

Podle Fialy vrhá kauza neprávem špatné světlo na zdravotnictví jako takové. „Mrzí mě to, vadí mi to a štve mě to, protože české zdravotnictví je na vysoké úrovni, je velmi dobře stratifikováno tak, že okresní nemocnice provádějí a poskytují péči okresního formátu, na specializovanou a super specializovanou péči máme krajské, respektive fakultní nemocnice. Fungují dobře v rámci svých kompetencí, mluvím o poskytování zdravotní péče,“ uvedl senátor.

Mašek věří, že se kauza na důvěře k nemocnici jako takové neprojeví. „Pokud bude mít nemocnice dobrý management, bude pokračovat dál. Rozdíl by měl být v tom, že nepotečou peníze mimo, ale z hlediska poskytování péče by určitě nemělo dojít k nějakému deficitu,“ řekl Mašek. Je podle něj třeba zdůraznit, že nemocnice jako celek odvádí skvělou práci a zdravotníci s kauzou nemají nic společného.

Podle obou politiků je právní forma fakultních nemocnic svým způsobem nešťastná a kontrolní mechanismy nefungují. „Je otázkou, jestli vůbec ministerstvo musí mít své vlastní nemocnice, jestli by se nemělo více věnovat průřezově koncepčním věcem napříč českým zdravotnictvím,“ domnívá se Fiala. Že dohled u fakultních nemocnic chybí, potvrdil i Mašek. „Je vidět, že ministerstvo nestíhá své fakultní nemocnice kontrolovat a jsou to opravdu velikánské molochy,“ zmínil s tím, že u příspěvkové organizace ve formě fakultní nemocnice je autokratické vedení pouze v rukou ředitele a několika vyvolených.

Jako možné systémové řešení vidí Fiala změnu právní formy. „Už několikrát byla na stole právní forma univerzitní nemocnice – v letech 2007 za ministra Tomáše Julínka, 2012 za Leoše Hegera a2019 za Adama Vojtěcha. Vždy to spadlo pod stůl,“ sdělil. Ve fakultních nemocnicích se dle jeho slov prolíná účast fakulty jako vzdělávací instituce s nemocnicí. „Pracují vedle sebe primáři, doktoři a vedle toho asistenti, docenti. Myslím si, že tam je určitá dvoukolejnost. Pokud by byla správná legislativa, nastavení vedení některé konkrétní univerzitní nemocnice by bylo dobré,“ doplnil.

Zdroj:  Zdravotnický deník

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Vdovský důchod pro pečující a zpětný nárok po delší době

24.3.2025 Moje maminka ovdověla ve svých 44 letech (v roce 1999), otci bylo taktéž 44 let, když zemřel. Současně v té době maminka pečovala o zdravotně postiženou dceru (mou sestru). Po smrti otce byl mamince přiznán vdovský důchod pouze na 1 rok, poté byl odebrán. O postiženou sestru maminka pečovala od roku 1990 do 2004. Při péči o ni nemohla jít do práce více...

INFO: Ministerstvo představilo novinky a plány v elektronizaci

23.3.2025 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, ředitel Národního centra elektronizace zdravotnictví Petr Foltýn a ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek představili aktuální stav a klíčové novinky v elektronizaci českého zdravotnictví, včetně projednávané novely Zákona o elektronizaci zdravotnictví. více...

PTÁTE SE: Důchod osoby, která je v umělém spánku

22.3.2025 Starala jsem se o maminku na plný úvazek na příspěvku na péči. Nyní je maminka v umělém spánku na ARO v neuspokojivém stavu a mě soud ustanovil opatrovníkem.
Chci se zeptat, jak to bude s jejím důchodem. Musí se platit poplatky a já jsem momentálně na úřadu práce bez podpory.
více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.