pečuj doma

ZPRÁVY: Moravané nemohou být uznanou menšinou

20.8.2021

Nejvyšší správní soud zamítl stížnost spolku Moravské srdce, aby lidi moravské národnosti v brněnských Řečkovicích měli jako své zástupce v politice nominanty ve zvláštním výboru pro národnostní menšiny. Spolek poukazoval na skutečnost, že se k moravské národnosti přihlásilo téměř 24 procent obyvatel Řečkovic. 

Podle soudu ale občané, kteří se při sčítání lidu hlásí k moravské etnicitě, nejsou menšinou ve smyslu zákona o obcích a zákona o právech příslušníků národnostních menšin. Od většinového obyvatelstva v Brně se totiž po objektivní stránce nijak neliší.

„Pokud osoby hlásící se k určité národnosti postrádají znak odlišné identity, který by je odlišoval od zbytku obyvatelstva v daném území, postrádá existence daného výboru jakékoliv praktické opodstatnění, neboť zde absentuje jakýkoliv atribut národnostní menšiny, který by měl být při rozhodování zastupitelstva chráněn a zohledňován,“ stojí v rozhodnutí soudu.

Zákon o obcích stanovuje, že pokud v obci žije přinejmenším deset procent lidí, kteří se hlásí k jiné než české národnosti, lze zřídit výbor pro národnostní menšiny. 

Nejvyšší správní soud připustil, že trend obecně směřuje od objektivních k převážně subjektivním kritériím rozlišování, a to i v oblasti etnicity. 

Soud se ale musí řídit literou zákona, který nadále vyžaduje objektivní odlišnosti, nikoliv jen to, že se určitá část lidí subjektivně považuje za příslušníky dané národnosti. „Obecný trend spočívající v odklonu od objektivních znaků národnostní menšiny tedy nelze v projednávané věci jakkoliv zohlednit,“ rozhodl.

Spolek Moravské srdce podle Nejvyšší správního soudu ve svých podáních nepopsal žádný kulturní, etnický, jazykový, náboženský či jiný relevantní svéráz lidí hlásících se k moravskému národu, který by je odlišoval od ostatních obyvatel Brna a Moravy. 

Není tedy jasné, jaká specifická práva národnostní menšiny by mohla být při rozhodování zastupitelstva městské části pomíjena či někomu upírána.

Zdroj: ČTK, iDNES.cz

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Duben je v Brně Měsícem bláznovství

28.3.2023 Již 21. ročník destigmatizační akce Měsíc bláznovství v Brně bude probíhat od 3. 4. do 26. 4. 2023. Návštěvníci se opět mohou těšit na bohatý vzdělávací a kulturní program, který se letos bude odehrávat nejen v kavárně Café Práh, ale například také v Kině Art, na Pedagogické fakultě a Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity nebo v Science centru VIDA. více...

PTÁTE SE: Nestihlo se rozhodnout o změně stupně závislosti

27.3.2023 Osm let jsem pečovala o svého tatínka ve věku 84 let, který byl po amputaci nohy. Pobíral příspěvek na péči 2. stupně. Vzhledem k zhoršujícímu se zdravotnímu stavu jsme v říjnu 2022 podali žádost o změnu stupně závislosti. Proběhlo šetření v domácnosti tatínka, lékař úřadu doložil zdravotní dokumentaci a čekali jsme na vyjádření. více...

ZPRÁVY: Vyjádření Fóra mobilních hospiců: Nikoho nezabíjíme

26.3.2023 Fórum mobilních hospiců reagovalo na článek iDNES Umři do měsíce, jinak nezaplatíme… „Smyslem paliativní a hospicové péče je důraz na kvalitu života pacienta. Opiáty jsou tedy aplikovány za účelem zmírnění bolestí a jiných nepříznivých projevů nemoci, které pacienta tíží, právě aby zlepšily celkové pohodlí a kvalitu pacientova života v závěru.“ více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.