pečuj doma

Naděje až do konce, pozoruhodný dokument ČT

22.6.2023

Příběhy lidí, do jejichž života zasáhla amyotrofická laterální skleróza, a o těch, kteří jim pomáhají. Časosběrný dokument je strhujícím vyprávěním čtyř lidí různého věku a povahy, vzdělání a povolání i životních cílů. Dnes je spojuje diagnóza ALS – amyotrofická laterální skleróza. Vzácná nemoc, na kterou zatím neexistuje lék a při které se postupně stáváte vězni svého selhávajícího těla.

Nejznámějšími pacienty s ALS byli britský vědec Stephen Hawking či český politik Stanislav Gross. Časosběrný dokument Veroniky Stehlíkové však vypráví o obyčejných lidech – a také o těch, kteří se o ně starají. Nenabízí depresivní svědectví o blížícím se konci, ale strhující příběh plný humoru, naděje a odvahy užívat si života v každém okamžiku. Hrdinům dochází fyzická síla, netuší, jak dlouho budou ještě žít. Ale umějí využít svůj čas – k bláznivým akcím, ke smíření, nalezení sebe sama i k tomu, jak bezvýhradně milovat a být milován.

Vladimír byl charismatickým učitelem jógy a masérem české fotbalové reprezentace. Ještě vyrazil na vysněný fotbalový šampionát do Barcelony. Teď už nemůže normálně jíst ani dýchat a mluví pomocí speciálního přístroje. Mladá rebelka Jára s láskou připravovala krabičkové diety, jezdila na motorce. Modré nehty, modré vlasy, tetování po celém těle – je rozhodnutá být až do konce tím, čím je. Už má svou zkušenost s tím, jak ji vnímají doktoři a zdravotní pojišťovny. „Stejně umřete, nic vám nedáme.“ Alena byla laborantkou na patologii. Její muž Jirka – bývalý technik karlovarského hotelu Thermal – odešel do důchodu dřív, aby se o ni mohl starat. Manželům pomáhá drsný humor, který si mohou dovolit jen oni dva. Jsou totiž spolu už čtyřicet let. Čtvrtý z protagonistů – Tomáš – úspěšně rozvíjel svou kadeřnickou praxi. Ještě mu nebylo třicet, když se dozvěděl, že má ALS. Dělá všechno pro to, aby zůstal co nejdéle soběstačný, ale tradiční letní čundr na Moravu může být jeho posledním.

Dokument z roku 2022 vznikal čtyři roky a měl premiéru v rámci 56. ročníku MFF Karlovy Vary. Vznikl v koprodukci společnosti Papírek Productions a České televize. O jeho realizaci se zasloužil i spolek ALSA, který sdružuje pacienty a profesionály

Dokument je k přehrání na portálu České televize:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/12718401583-nadeje-az-do-konce/

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Není žádoucí rušit nemocnice, ale transformovat

4.3.2024 Nedostatek personálu, tlak na větší efektivitu, ale i vývoj medicíny a požadavky na kvalitu. To je jen několik důvodů, proč se změnám na mapě nemocnic nevyhneme. Podle expertů by ale neměla být výsledkem koncentrace i základní péče do krajských měst a zhoršení dostupnosti v odlehlých regionech. Píše o tom Medical Tribune. více...

PTÁTE SE: Exekuce ze jmění manželů vůči osobě omezené ve svéprávnosti

3.3.2024 Jsem opatrovníkem dámy, která byla před lety omezena ve svéprávnosti. Už dlouho probíhá rozvodové řízení s jejím manželem. Sňatek byl už dávno znám za neplatný, bohužel soud ani bývalá opatrovnice nezasáhli, aby byl sňatek anulován. Dnes jsem obdržel oznámení o dvou exekucich, které má její manžel, ale exekutor to chce vymáhat po nemocné více...

ZPRÁVY: Hlavním posláním Kociánky je ucelená rehabilitace

2.3.2024 "Narodil jsem se v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze, kousek od Jedličkova ústavu, nejstaršího českého zařízení pro děti a mládež s tělesným postižením. Ten byl založen v roce 1913, pouhých šest let před Kociánkou, sociálně-zdravotnickým zařízením stejného typu. A moje první zaměstnání bylo v Jedličkově ústavu," vypočítává Tomáš Komárek. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.