pečuj doma

Naděje až do konce, pozoruhodný dokument ČT

22.6.2023

Příběhy lidí, do jejichž života zasáhla amyotrofická laterální skleróza, a o těch, kteří jim pomáhají. Časosběrný dokument je strhujícím vyprávěním čtyř lidí různého věku a povahy, vzdělání a povolání i životních cílů. Dnes je spojuje diagnóza ALS – amyotrofická laterální skleróza. Vzácná nemoc, na kterou zatím neexistuje lék a při které se postupně stáváte vězni svého selhávajícího těla.

Nejznámějšími pacienty s ALS byli britský vědec Stephen Hawking či český politik Stanislav Gross. Časosběrný dokument Veroniky Stehlíkové však vypráví o obyčejných lidech – a také o těch, kteří se o ně starají. Nenabízí depresivní svědectví o blížícím se konci, ale strhující příběh plný humoru, naděje a odvahy užívat si života v každém okamžiku. Hrdinům dochází fyzická síla, netuší, jak dlouho budou ještě žít. Ale umějí využít svůj čas – k bláznivým akcím, ke smíření, nalezení sebe sama i k tomu, jak bezvýhradně milovat a být milován.

Vladimír byl charismatickým učitelem jógy a masérem české fotbalové reprezentace. Ještě vyrazil na vysněný fotbalový šampionát do Barcelony. Teď už nemůže normálně jíst ani dýchat a mluví pomocí speciálního přístroje. Mladá rebelka Jára s láskou připravovala krabičkové diety, jezdila na motorce. Modré nehty, modré vlasy, tetování po celém těle – je rozhodnutá být až do konce tím, čím je. Už má svou zkušenost s tím, jak ji vnímají doktoři a zdravotní pojišťovny. „Stejně umřete, nic vám nedáme.“ Alena byla laborantkou na patologii. Její muž Jirka – bývalý technik karlovarského hotelu Thermal – odešel do důchodu dřív, aby se o ni mohl starat. Manželům pomáhá drsný humor, který si mohou dovolit jen oni dva. Jsou totiž spolu už čtyřicet let. Čtvrtý z protagonistů – Tomáš – úspěšně rozvíjel svou kadeřnickou praxi. Ještě mu nebylo třicet, když se dozvěděl, že má ALS. Dělá všechno pro to, aby zůstal co nejdéle soběstačný, ale tradiční letní čundr na Moravu může být jeho posledním.

Dokument z roku 2022 vznikal čtyři roky a měl premiéru v rámci 56. ročníku MFF Karlovy Vary. Vznikl v koprodukci společnosti Papírek Productions a České televize. O jeho realizaci se zasloužil i spolek ALSA, který sdružuje pacienty a profesionály

Dokument je k přehrání na portálu České televize:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/12718401583-nadeje-az-do-konce/

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Vrácení listiny opatrovníka po úmrtí opatrované

24.6.2024 Byl jsem jako vnuk určen soudem opatrovníkem své babičky, u které se začala v rámci dlouhodobé těžké cukrovky začala rozvíjet stařecká demence a kvadruparéza. Obdržel jsem listinu opatrovníka. Babička zemřela v listopadu 2023, čímž mé opatrovnictví automaticky zaniklo. Teď v červnu mně do mé osobní datové schránky přišla žádost od soudu, více...

INFO: V soukromých domovech by měli senioři odevzdat celý svůj příjem

23.6.2024 Je zde další novela zákona o sociálních službách. Jedná se o rozsáhlou novelu, jehož smyslem je zákonem upravit sociálně zdravotní pomezí pro lidi, kteří potřebují zdravotní péči současně se sociální péčí. NRZP ČR souhlasí s tezí propojení sociální péče a zdravotní péče u lidí, kteří potřebují poskytovat oba druhy péče společně více...

PTÁTE SE: Započítání doby péče nebo evidence na úřadu práce do důchodu

22.6.2024 Pečuji o matku, do 31.5.2020 jsem byl zaměstnán, od 1.6.2020 jsem byl veden v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, podpora mi byla poskytnuta od 1.6. do 31.10.2020. Z důvodu covidu a odsouvání návštěv úřadu práce jsem byl vyřazen z evidence až 10.5.2021. V květnu 2020 jsme zažádali o příspěvek na péči, tento se vyřídil více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.