pečuj doma

Naděje až do konce, pozoruhodný dokument ČT

22.6.2023

Příběhy lidí, do jejichž života zasáhla amyotrofická laterální skleróza, a o těch, kteří jim pomáhají. Časosběrný dokument je strhujícím vyprávěním čtyř lidí různého věku a povahy, vzdělání a povolání i životních cílů. Dnes je spojuje diagnóza ALS – amyotrofická laterální skleróza. Vzácná nemoc, na kterou zatím neexistuje lék a při které se postupně stáváte vězni svého selhávajícího těla.

Nejznámějšími pacienty s ALS byli britský vědec Stephen Hawking či český politik Stanislav Gross. Časosběrný dokument Veroniky Stehlíkové však vypráví o obyčejných lidech – a také o těch, kteří se o ně starají. Nenabízí depresivní svědectví o blížícím se konci, ale strhující příběh plný humoru, naděje a odvahy užívat si života v každém okamžiku. Hrdinům dochází fyzická síla, netuší, jak dlouho budou ještě žít. Ale umějí využít svůj čas – k bláznivým akcím, ke smíření, nalezení sebe sama i k tomu, jak bezvýhradně milovat a být milován.

Vladimír byl charismatickým učitelem jógy a masérem české fotbalové reprezentace. Ještě vyrazil na vysněný fotbalový šampionát do Barcelony. Teď už nemůže normálně jíst ani dýchat a mluví pomocí speciálního přístroje. Mladá rebelka Jára s láskou připravovala krabičkové diety, jezdila na motorce. Modré nehty, modré vlasy, tetování po celém těle – je rozhodnutá být až do konce tím, čím je. Už má svou zkušenost s tím, jak ji vnímají doktoři a zdravotní pojišťovny. „Stejně umřete, nic vám nedáme.“ Alena byla laborantkou na patologii. Její muž Jirka – bývalý technik karlovarského hotelu Thermal – odešel do důchodu dřív, aby se o ni mohl starat. Manželům pomáhá drsný humor, který si mohou dovolit jen oni dva. Jsou totiž spolu už čtyřicet let. Čtvrtý z protagonistů – Tomáš – úspěšně rozvíjel svou kadeřnickou praxi. Ještě mu nebylo třicet, když se dozvěděl, že má ALS. Dělá všechno pro to, aby zůstal co nejdéle soběstačný, ale tradiční letní čundr na Moravu může být jeho posledním.

Dokument z roku 2022 vznikal čtyři roky a měl premiéru v rámci 56. ročníku MFF Karlovy Vary. Vznikl v koprodukci společnosti Papírek Productions a České televize. O jeho realizaci se zasloužil i spolek ALSA, který sdružuje pacienty a profesionály

Dokument je k přehrání na portálu České televize:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/12718401583-nadeje-az-do-konce/

 

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Představuje se Brno, jako partner neziskovek

3.10.2023 Dnes proběhl křest tramvaje a začátek kampaně „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“. Akce se odehrála na Komenského náměstí na odstavné koleji. Tramvaj, která bude informovat Brňany a Brňanky o neziskových organizacích věnujících se sociálním službám, pokřtila primátorka města Brna Markéta Vaňková. více...

PTÁTE SE: Dostal jsem výpověď z bytu pro sociálně slabší

2.10.2023 Bydlím v bytovce a mám dlouhodobé spory se sousedy. Celou situaci již řeší Policie ČR. Problémy narůstají, sousedka je matka starosty a ten se nyní mstí. Cizí odpad před bytovými dveřmi, k čemuž se mi starosta přiznal, přešel jsem to. Za dva dny večer starosta u dveří s okamžitou výpověď z bytu, kdy se mám do pěti dní vystěhovat. více...

INFO: Práce na dálku je dostupnější. Pomůže pečujícím

1.10.2023 Rodiče malých dětí snadněji skloubí pracovní a rodinný život. Úprava zákoníku práce jim ulehčí získání práce na dálku a rovněž podpoří flexibilní úvazky. Z lepších podmínek budou těžit i další znevýhodněné skupiny na trhu práce, jako jsou těhotné ženy či lidé, kteří pečují o blízké. Novelu schválila sněmovna v půli září. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.