pečuj doma

Nedopadne to 10:0, řekl Středula před jednáním vlády

22.8.2023

Vláda nejspíš vyjde vstříc některému ze společných požadavků odborů a zaměstnavatelů na úpravu úsporného balíčku. Vyplynulo to z vyjádření šéfa ČMKOS Josefa Středuly a ministra financí Zbyňka Stanjury. „Byli bychom rádi, aby to neskončilo 10:0, což věřím, že to ani tak nedopadne,“ řekl Středula. „Myslím, že to tak nedopadne,“ řekl i Stanjura.

„Abychom udělali nějakou změnu, tak se na ní musí dohodnout všech pět vládních stran,“ zdůraznil.

Ve středu se chce pětikoalice dohodnout na podobě společného pozměňovacího návrhu k balíčku. „Osobně věřím největší možnost dohody kolem benefitů,“ řekl odborový předák Středula. To je jeho osobní pocit.

Odbory i zaměstnavatelé požadují na vládě, aby zůstalo zachováno daňové zvýhodnění u zaměstnaneckých benefitů, což jsou například populární MultiSport karty, s nimiž lidé chodí cvičit či třeba plavat do fitness.

A ve hře budou i nápady stran na úpravy DPH u balené vody, menstruačních potřeb či jak mají být zdaněny noviny.

Změna může být také u dohod o provedení práce.

„Snažíme se, aby systém dohod o provedení práce byl méně byrokratický, na tom se shodli všichni,“ naznačil Stanjura, čeho by se jedna ze změn balíčku mohla týkat.

„Na začátku nám sdělili, ze rozhodovat budou až zítra. Probrali jsme vše detailně. U některých bodů jsme viděli větší vstřícnost. U jiných méně, ale až zítra bude výsledek,“ sdělil po dvou hodinách jednání s vládou iDNES.cz prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.

Premiér Petr Fiala dlouhodobě opakuje, že není důvod k zásadním změnám do vládou připraveného úsporného balíčku. „Připravili jsme konsolidační, ozdravný balíček z mého hlediska velmi dobře. Nemůže nikdo očekávat, že změny, které uděláme mezi prvním a druhým čtením, budou velké nebo principiální,“ zopakoval naposledy v pondělí Fiala.

„To bych nedoporučoval,“ odvětil Středula ještě před jednáním vlády na dotaz, co by se dělo, kdyby vláda nepřijala žádný z návrhů odborů.

„Byl by to velký signál, že o zklidnění situace není zájem,“ nechtěl si ani Rafaj před jednáním s vládou ani připouštět možnost, že vláda z nápadů odborů a zaměstnavatelů nepřijme vůbec nic.

Zdroj: iDNES

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Představuje se Brno, jako partner neziskovek

3.10.2023 Dnes proběhl křest tramvaje a začátek kampaně „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“. Akce se odehrála na Komenského náměstí na odstavné koleji. Tramvaj, která bude informovat Brňany a Brňanky o neziskových organizacích věnujících se sociálním službám, pokřtila primátorka města Brna Markéta Vaňková. více...

PTÁTE SE: Dostal jsem výpověď z bytu pro sociálně slabší

2.10.2023 Bydlím v bytovce a mám dlouhodobé spory se sousedy. Celou situaci již řeší Policie ČR. Problémy narůstají, sousedka je matka starosty a ten se nyní mstí. Cizí odpad před bytovými dveřmi, k čemuž se mi starosta přiznal, přešel jsem to. Za dva dny večer starosta u dveří s okamžitou výpověď z bytu, kdy se mám do pěti dní vystěhovat. více...

INFO: Práce na dálku je dostupnější. Pomůže pečujícím

1.10.2023 Rodiče malých dětí snadněji skloubí pracovní a rodinný život. Úprava zákoníku práce jim ulehčí získání práce na dálku a rovněž podpoří flexibilní úvazky. Z lepších podmínek budou těžit i další znevýhodněné skupiny na trhu práce, jako jsou těhotné ženy či lidé, kteří pečují o blízké. Novelu schválila sněmovna v půli září. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.