pečuj doma

Nedopadne to 10:0, řekl Středula před jednáním vlády

22.8.2023

Vláda nejspíš vyjde vstříc některému ze společných požadavků odborů a zaměstnavatelů na úpravu úsporného balíčku. Vyplynulo to z vyjádření šéfa ČMKOS Josefa Středuly a ministra financí Zbyňka Stanjury. „Byli bychom rádi, aby to neskončilo 10:0, což věřím, že to ani tak nedopadne,“ řekl Středula. „Myslím, že to tak nedopadne,“ řekl i Stanjura.

„Abychom udělali nějakou změnu, tak se na ní musí dohodnout všech pět vládních stran,“ zdůraznil.

Ve středu se chce pětikoalice dohodnout na podobě společného pozměňovacího návrhu k balíčku. „Osobně věřím největší možnost dohody kolem benefitů,“ řekl odborový předák Středula. To je jeho osobní pocit.

Odbory i zaměstnavatelé požadují na vládě, aby zůstalo zachováno daňové zvýhodnění u zaměstnaneckých benefitů, což jsou například populární MultiSport karty, s nimiž lidé chodí cvičit či třeba plavat do fitness.

A ve hře budou i nápady stran na úpravy DPH u balené vody, menstruačních potřeb či jak mají být zdaněny noviny.

Změna může být také u dohod o provedení práce.

„Snažíme se, aby systém dohod o provedení práce byl méně byrokratický, na tom se shodli všichni,“ naznačil Stanjura, čeho by se jedna ze změn balíčku mohla týkat.

„Na začátku nám sdělili, ze rozhodovat budou až zítra. Probrali jsme vše detailně. U některých bodů jsme viděli větší vstřícnost. U jiných méně, ale až zítra bude výsledek,“ sdělil po dvou hodinách jednání s vládou iDNES.cz prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.

Premiér Petr Fiala dlouhodobě opakuje, že není důvod k zásadním změnám do vládou připraveného úsporného balíčku. „Připravili jsme konsolidační, ozdravný balíček z mého hlediska velmi dobře. Nemůže nikdo očekávat, že změny, které uděláme mezi prvním a druhým čtením, budou velké nebo principiální,“ zopakoval naposledy v pondělí Fiala.

„To bych nedoporučoval,“ odvětil Středula ještě před jednáním vlády na dotaz, co by se dělo, kdyby vláda nepřijala žádný z návrhů odborů.

„Byl by to velký signál, že o zklidnění situace není zájem,“ nechtěl si ani Rafaj před jednáním s vládou ani připouštět možnost, že vláda z nápadů odborů a zaměstnavatelů nepřijme vůbec nic.

Zdroj: iDNES

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Není žádoucí rušit nemocnice, ale transformovat

4.3.2024 Nedostatek personálu, tlak na větší efektivitu, ale i vývoj medicíny a požadavky na kvalitu. To je jen několik důvodů, proč se změnám na mapě nemocnic nevyhneme. Podle expertů by ale neměla být výsledkem koncentrace i základní péče do krajských měst a zhoršení dostupnosti v odlehlých regionech. Píše o tom Medical Tribune. více...

PTÁTE SE: Exekuce ze jmění manželů vůči osobě omezené ve svéprávnosti

3.3.2024 Jsem opatrovníkem dámy, která byla před lety omezena ve svéprávnosti. Už dlouho probíhá rozvodové řízení s jejím manželem. Sňatek byl už dávno znám za neplatný, bohužel soud ani bývalá opatrovnice nezasáhli, aby byl sňatek anulován. Dnes jsem obdržel oznámení o dvou exekucich, které má její manžel, ale exekutor to chce vymáhat po nemocné více...

ZPRÁVY: Hlavním posláním Kociánky je ucelená rehabilitace

2.3.2024 "Narodil jsem se v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze, kousek od Jedličkova ústavu, nejstaršího českého zařízení pro děti a mládež s tělesným postižením. Ten byl založen v roce 1913, pouhých šest let před Kociánkou, sociálně-zdravotnickým zařízením stejného typu. A moje první zaměstnání bylo v Jedličkově ústavu," vypočítává Tomáš Komárek. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.