pečuj doma

Nedopadne to 10:0, řekl Středula před jednáním vlády

22.8.2023

Vláda nejspíš vyjde vstříc některému ze společných požadavků odborů a zaměstnavatelů na úpravu úsporného balíčku. Vyplynulo to z vyjádření šéfa ČMKOS Josefa Středuly a ministra financí Zbyňka Stanjury. „Byli bychom rádi, aby to neskončilo 10:0, což věřím, že to ani tak nedopadne,“ řekl Středula. „Myslím, že to tak nedopadne,“ řekl i Stanjura.

„Abychom udělali nějakou změnu, tak se na ní musí dohodnout všech pět vládních stran,“ zdůraznil.

Ve středu se chce pětikoalice dohodnout na podobě společného pozměňovacího návrhu k balíčku. „Osobně věřím největší možnost dohody kolem benefitů,“ řekl odborový předák Středula. To je jeho osobní pocit.

Odbory i zaměstnavatelé požadují na vládě, aby zůstalo zachováno daňové zvýhodnění u zaměstnaneckých benefitů, což jsou například populární MultiSport karty, s nimiž lidé chodí cvičit či třeba plavat do fitness.

A ve hře budou i nápady stran na úpravy DPH u balené vody, menstruačních potřeb či jak mají být zdaněny noviny.

Změna může být také u dohod o provedení práce.

„Snažíme se, aby systém dohod o provedení práce byl méně byrokratický, na tom se shodli všichni,“ naznačil Stanjura, čeho by se jedna ze změn balíčku mohla týkat.

„Na začátku nám sdělili, ze rozhodovat budou až zítra. Probrali jsme vše detailně. U některých bodů jsme viděli větší vstřícnost. U jiných méně, ale až zítra bude výsledek,“ sdělil po dvou hodinách jednání s vládou iDNES.cz prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.

Premiér Petr Fiala dlouhodobě opakuje, že není důvod k zásadním změnám do vládou připraveného úsporného balíčku. „Připravili jsme konsolidační, ozdravný balíček z mého hlediska velmi dobře. Nemůže nikdo očekávat, že změny, které uděláme mezi prvním a druhým čtením, budou velké nebo principiální,“ zopakoval naposledy v pondělí Fiala.

„To bych nedoporučoval,“ odvětil Středula ještě před jednáním vlády na dotaz, co by se dělo, kdyby vláda nepřijala žádný z návrhů odborů.

„Byl by to velký signál, že o zklidnění situace není zájem,“ nechtěl si ani Rafaj před jednáním s vládou ani připouštět možnost, že vláda z nápadů odborů a zaměstnavatelů nepřijme vůbec nic.

Zdroj: iDNES

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Riziko úmrtí z vedra u nás velmi stoupá, říká expert

14.6.2024 O více než 40 procent vzrostlo za posledních 30 let v Česku riziko úmrtí z vedra. Muži se ovšem dokázali na vysoké teploty adaptovat lépe než ženy. „Podle jedné z hypotéz za to může rozdílná socioekonomická úroveň mužů a žen,” říká v rozhovoru pro iDNES.cz Tomáš Janoš z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty MU. Vyjímáme z něho: více...

INFO: Rusové počítají s velkou válkou, ale nás mezi dvacítku nepřátel neřadí

14.6.2024 Více než polovina Rusů, a to 57 procent, počítá s možností vypuknutí třetí světové války. Ve vítězství Ruska či koalice s ruskou účastí věří 64 procent dotázaných, napsal server The Moscow Times. Vychází přitom z průzkumu výzkumné skupiny Russian Field. Potěšující pro nás snad je, že ČR Rusové nezahrnují mezi dvacítku hlavních nepřátel. více...

PTÁTE SE: Úmrtí rodiče, který se staral o syna s mentálním postižením

13.6.2024 Zemřelý žil ve společné domácnosti s dospělým synem s mentální retardací. Vše kolem vyřizuje mladší sourozenec. Ale nejsme si jistí, že jsou zajištěny jeho práva a ochráněny jeho zájmy.
ODPOVĚĎ
Děkujeme Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Musím říci, že z Vašeho dotazu mi není úplně jasné, z čeho plynou více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.