pečuj doma

Nejsme schopni dodržovat ani základní věci, říká Smejkal

21.11.2021

Povinné očkování pro zdravotníky, sociální pracovníky a učitele, testování ve firmách dvakrát týdně a zkrácení doby mezi dávkami očkování. To podle epidemiologa Petra Smejkala bohužel chybí v aktuálních vládních opatřeních, které budou platit u nás od pondělí, tedy od zítřka.

Tato opatření, respektive co v nich chybí, komentuje Petr Smejkal, hlavní epidemiolog IKEMu a vedoucí Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES).

„Do lockdownu zase spadneme, ale to nebude proto, že jsme ho měli už zavést, ale protože to, co máme dělat nyní, se nedělá,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Epidemiolog také dodává, že je zásadní zavést povinné očkování pro konkrétní profesní skupiny. Připouští, že by to mohlo vyvolat vlnu nevole, podobně jako ve Francii.  Ale u toho, kdo přichází do kontaktu s ostatními, je povinnost očkování na místě. Když vidím trend tohoto týdne, stačit to asi už nebude, rád bych se mýlil.

Kdy budeme vědět, zda opatření jsou nebo nejsou účinná?

Vždy to pozorujeme s dvou nebo třítýdenním zpožděním. Co pozoruji, tak se hodně zvyšuje zájem lidí o očkování, i v našem očkovacím centru. Mohli bychom se zájmem o očkování epidemii brzdit. Efekt očkování uvidíme ale až před Vánoci, ale to už bude pozdě. Musíme teď především masívně testovat v podnicích a školách a trasovat.

Někteří odborníci říkají, že by opatření měla být restriktivnější, že by se měly opravdu omezit kontakty mezi lidmi, třeba částečným lockdownem. Co si o tom myslíte?

Zatím bychom mohli mluvit o velkých akcích. Ale máme problém hlavně s vymáháním. Pokud se konají akce, kde je 1000 lidí a nikdo nemá respirátor, což vím, že se děje, tak to je průšvih. Nemocnice už se zahlcují, nevím, jak moc potřebujeme chodit na fotbal.

Jak lépe by se měla opatření vymáhat? Posílit namátkové kontroly?

Tak, že zajistíte, že tam nevnikne nikdo, kdo nemá Tečku nebo covid pass, tady opravdu nemusí být test, ale očkování nebo prodělaná nemoc. A také že lidé bez respirátoru dostanou pokutu. Což musíte mít ve vnitřních prostorách, třeba na fotbale nebo basketbalovém utkání. Když se to bude dodržovat, nemusí se omezovat počet lidí.

Říkáte, že očkování má být povinné. Pro které konkrétní skupiny?

Určitě ano. To je věc, která ve vládních opatření chybí. Povinné očkování pro vybrané profesní skupiny. Tedy zdravotníci, pracovníci sociálních službách a učitelé.

Lze to u nás opravdu zavést? Nevypukly by demonstrace jako například ve Francii?

Byly by demonstrace jako ve Francii, samozřejmě. Demonstrace ale budou vždycky. Stát by se toho neměl bát. Jsou to ale profese, kde mluvíte k ostatním, staráte se o druhé a tím je ohrožujete. Proto u těchto profesních skupin. Tam, kde jste sám na svém, se nařizuje hůř. Pro kohokoliv, kdo přichází do kontaktu s pacienty, žáky, seniory, je povinnost očkování v této době rozhodně na místě.

Zdroj: Seznam zprávy

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: S naším zdravotnictvím je spokojeno 62 procent Čechů

23.1.2025 Se zdravotním systémem v Česku jsou spokojeny více než tři pětiny obyvatel. Společně s výsledkem z roku 2021 to představuje dosud nejvyšší podíl spokojených od roku 2002, kdy Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) začalo názor na tuto otázku zjišťovat. Z problémů ve zdravotnictví hodnotí lidé jako nejzávažnější personální nedostatek. více...

PTÁTE SE: Kdy žádat o invalidní důchod z mládí

22.1.2025 Ráda bych se zeptala na to, kdy mám žádat pro dceru o invalidní důchod, tzv. invalidní důchod z mládí. Našla jsem si nějaké informace, v podstatě jde o dva názory, ale nevím co a jak. Dcera je narozena v červnu 2008. Má diagnózu lehké mentální postižení, byl jí přiznám příspěvek na péči 1. stupně, průkaz ZTP přiznán nebyl. V současné době navštěvuje více...

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.