pečuj doma

Německo začalo vytvářet velké rezervy léků. Leká tím sousedy

19.8.2024

Kvůli výpadkům se Německo rozhodlo nahromadit ve svých skladech půlroční zásoby léků. Pro dostupnost léků v okolních zemích v příštích měsících je to vážné riziko. Další země o podobných krocích uvažují. Výrobci léčiv i politici členských zemí mluví o porušení principů solidarity. EU hledá, jak problémům s dodávkami léků čelit, a čeští zástupci jsou v tom aktivní.

Německé zdravotní pojišťovny skoupí z evropského trhu významné množství léčiv. Podle tamního zákona z loňského roku jsou součástí nových tendrů na léky šestiměsíční rezervy. Česká iniciativa se snaží dosáhnout toho, aby se udělal v podobných aktivitách jednotlivých evropských států pořádek na evropské úrovni. Evropské orgány ovšem mohou ovlivňovat rozhodnutí členských států v této oblasti jen nepřímo. Navíc dopady německého zákona v nejbližších měsících na evropský trh nastanou, i kdyby se nakonec tamní politici rozhodli i na základě argumentů sousedních států a Evropské unie do budoucna tento zákon zase změnit.

O problému s rozhodnutím Německa vytvořit šestiměsíční zásobu u všech léků, které tamní zdravotní pojišťovny zajišťují prostřednictvím tendrů, se mluví už delší dobu.

„Někdy v dubnu se k nám začaly dostávat informace o tom, že několik členských států EU, nás konkrétně nejvíc trápí Německo, připravilo nebo už přijalo národní legislativu, která dává držitelům rozhodnutí o registraci povinnost vytvářet národní zásoby léků,“ řekla Kateřina Baťhová, ředitelka Odboru mezinárodních věcí a Evropské unie Ministerstva zdravotnictví.

Na problém v dubnu upozornila evropská asociace výrobců generických léčiv Medicines for Europe. „Zvýšení zásob vyhrazených pro německý trh by vážně ovlivnilo dostupnost (často život zachraňujících) léků v jiných členských státech, zejména v zemích střední a východní Evropy,“ varovala asociace ve svém vyjádření a vyzvala Evropskou komisi, aby nepřiměřené národní zásoby regulovala.

Legislativa v Německu počítá s šestiměsíčními zásobami u všech léčiv po patentové ochraně, které zdravotní pojišťovny soutěží v tendrech. To znamená, že se to týká většiny generických léčiv v Německu. „Pro menší země střední a východní Evropy, tedy i pro Česko, bude problémem nová německá legislativa, která přikazuje farmaceutickým firmám dodávajícím léky v rámci tendrů tamních zdravotních pojišťoven mít až šestiměsíční zásobu těchto léčiv ve skladech v Německu. Přitom přes tendry procházejí až dvě třetiny léčiv spotřebovávaných léků v Německu. Podobnou legislativu zvažují ve Francii či Rakousku,“ upřesnila na začátku června Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF), která je členem Medicines for Europe. „Šestiměsíční skladová zásoba všech léčiv spotřebovaných v Německu představuje 25 procent dodávek v celé EU! Je to takový objem léčiv, který odpovídá celoroční spotřebě léků v jedenácti zemích střední a východní Evropy včetně ČR. Taková legislativa, která popírá princip solidarity v přerozdělování léčiv v rámci EU, může vést k vysátí léčiv z menších trhů, aby se splnily povinnosti německého regulátora. To vnímáme jako aktuálně největší hrozbu v zajištění dostupnosti léků pro pacienty v Česku,“ uvedl tehdy výkonný ředitel ČAFF Filip Vrubel.

Zdroj: Medical Tribune

 

Moravskoslezský kruh 31.5.2026 ukončil projekt Odpověď pro zodpovědné pečující.
Publikaci Opatrovník v praxi II jsme připravili s právničkou Radkou Pešlovou.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Zájem o posilující dávky vakcín mezi Čechy klesá

22.6.2026 Ministerstvo zdravotnictví České republiky v posledních letech pozoruje klesající zájem lidí o posilující dávky očkování. Pomoct s osvětou má očkovací strategie, kterou schválila už minulá vláda a jíž se drží i nynější ministr Adam Vojtěch (za ANO). Ze zákona je u nás povinné očkování dvěma vakcínami proti devíti nemocem. více...

INFO: Plánuje se útvar proti zneužívání dávek. Kontrol jsou přitom desetitisíce

21.6.2026 Důsledný dohled nad dodržováním pravidel čerpání sociálních dávek slibuje ministr práce Aleš Juchelka (ANO). Zvažuje, že kvůli tomu zřídí speciální tým, který by se na kontroly zaměřil. Pracovně se nazývá sociální kobra. Přitom kontroly léta standardně běží. Loni Úřad práce zkontroloval téměř 170 tisíc žadatelů a příjemců sociálních dávek. více...

Krátce

Juchelka (ANO) chce vrátit štědřejší valorizační vzorec pro důchody. Místo třetiny růstu reálných mezd by se znovu započítávala polovina růstu reálných mezd. Problém ovšem je, že reálné mzdy jsou pořád na úrovni roku 2021 a do řádné valorizace se promítnou nejspíš za několik let.

Růst platů zdravotníků v příštím roce je odsouhlasen. Ale měl by se držet v rozmezí úhradové vyhlášky. Konkrétní čísla před jednáním s odbory nechtěl ministr Vojtěch uvádět.

Podporují nás

Ministerstvo zdravotnictví
Statutární město Brno
Jihomoravský kraj
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.