pečuj doma

Německý sociální ráj již není nadále udržitelný…

4.5.2025

Systémy sociálního zabezpečení v Německu již nejsou udržitelné. Reformy jsou naléhavě nutné. Předseda CDU a budoucí německý spolkový kancléř Friedrich Merz na to upozornil na stranické konferenci v Berlíně, během níž Křesťansko-demokratická unie schválila koaliční smlouvu se sociálně-demokratickou stranou SPD.

„Problémy se musíme pokusit vyřešit krok za krokem,“ cituje Friedricha Merze odborný deník Deutsches Ärzteblatt.

Německé sociální systémy, tedy včetně systémů zdravotní a dlouhodobé péče, se budou stávat stále nedostupnějšími.

Podle něho je proto jejich reforma největším politicko-společenským úkolem současnosti. Jenže řešení dlouhodobé neudržitelnosti sociálních systémů je podle Merze v koaliční smlouvě se sociálními demokraty (SPD) nastíněno pouze „poměrně vágně“.

Problémy řešme postupně

V koaliční smlouvě, kterou měli zástupci CDU po konferenci schválit, je pouze uvedeno, že k danému tématu vzniknou odborné komise, které budou hledat cesty, jak sociální systémy navrátit zpět na udržitelnou trajektorii. „Vyřešit problémy se musíme pokusit krok za krokem,“ dodal Merz s tím, že nelze vše změnit naráz tak, aby okamžitě vše začalo fungovat lépe.

Německý sociální systém je neudržitelný, varuje budoucí kancléř Friedrich Merz (CDU). Foto: Steffen Prößdorf/ Wikimedia, licence CC BY-SA 4.0

Designovaný spolkový kancléř zdůraznil, že souhlasí s kritiky, kteří říkají, že nestačí pouze problémy popisovat, ale že musí také dojít na činy. Podle Merze je to především zdravotnický systém, na němž lidé oprávněně vidí, zda „tato země je schopna poskytnout adekvátní zdravotní péči“. Stejně tak systém dlouhodobé péče se již ocitl v bodě, „kdy je třeba učinit rázná rozhodnutí“.

Friedrich Merz v této souvislosti také vyslal vzkaz svým budoucím koaličním partnerům z SPD. „Problémy nelze vyřešit více penězi nebo vyššími daněmi či vyššími příspěvky na zdravotní a sociální zabezpečení. Musíme být ochotni vzít na sebe více osobní odpovědnosti a výrazně zvýšit efektivitu celého systému,“ dodal.

Merz upozornil na to, že je zcela nevyhnutelné „rozbít spirálu neustále se zhoršujících – alespoň v očích obyvatel – zdravotních a sociálních služeb“.

Odvody zaměstnanců a zaměstnavatelů na zdravotní a sociální pojištění dosahují v Německu dohromady 42,3 procenta ze zaměstnaneckých příjmů. „V příštích letech by se tento podíl mohl vyšplhat až na téměř 46 procent,“ upozornil Pimpertz. To už by pro německou ekonomiku představovalo neúměrnou zátěž.

Dosluhující spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach (SPD) pak připomněl, že Německo má nejdražší zdravotnictví v Evropě, ale Němci za své peníze nedostávají adekvátní protihodnotu.

Lauterbach také upozornil, že například očekávaná délka života je přitom  v Německu nejkratší ze všech zemí západní Evropy.

Zdroj: Zdravotnický deník

 

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Až 44 procentům případů demence lze předejít

18.7.2025 Studie publikovaná online v červnu 2025 v časopise JAMA Neurology prokazuje, že udržování optimálního cévního zdraví v pozdním věku může významně snížit riziko vzniku demence před dosažením věku 80 let. Vědci v ní odhadli podíl nových případů demence spojených s modifikovatelnými rizikovými vaskulárními faktory. více...

PTÁTE SE: Jak sepsat závěť, když je jedno z dětí omezeno ve svéprávnosti

17.7.2025 Jsem opatrovník svého mentálně postiženého syna, který je v ústavu sociální péče, je mu 33 let, je zbavený svéprávnosti. A pak mám staršího syna, který bydlí se svojí rodinou. Chtěla bych sepsat závěť a nevím, zda je lepší to vše odkázat staršímu synovi, s podmínkou, že dá mladšímu bratrovi určitou část finančních prostředků na jeho účet více...

INFO: Videa s lékařkou Horkou a se zástupcem ombudsmana Schormem

16.7.2025 Natočili jsme dvě nová videa z cyklu Etika ve zdravotnictví a sociálních službách.
Z rozhovoru s lékařkou, psycholožkou a terapeutkou Horkou se dozvíte, jak liší etika práce profesionálního a rodinného pečujícího a jaké zásady by měl dodržovat rodinný pečující. Doktorka Taťjána Horká vychází z bohaté praxe více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.