pečuj doma

Nesouhlas s podobou superdávky. Je v kolizi s evropským právem

25.1.2025

Zákon o dávce státní sociální pomoci, tzv. zákon o jednotné dávce. Tento zákon sdružuje čtyři sociální dávky do jedné. Jedná se o tyto dávky, a to dávku na bydlení, dávku na živobytí, příspěvek na dítě a zvláštní bonusovou dávku zohledňující pracovní aktivitu. Dosavadní přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení se ruší. Namísto nich se vytváří uvedená dávka státní sociální pomoci.

NRZP ČR k uvedenému návrhu zákona má řadu připomínek, a to především těch, které se týkají majetkového testu. NRZP ČR už uplatnila řadu pozměňovacích návrhů, které zohledňují především potřeby lidí se zdravotním postižením:

Nesouhlasíme, aby byly určeny částky peněžních prostředků, které občan může mít, aby měl nárok na dávku bez možnosti posoudit účel jejich i budoucího použití. Je to krajně nevhodné. Z hlediska zdravotně postižených se jedná zejména o drahé kompenzační pomůcky, na které nelze získat příspěvek na zvláštní pomůcku dle zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, nebo příspěvek sice získat lze, ale nikoliv v dostatečné výši.

 Dále se může jednat o potřebu budoucí rekonstrukce nebo nákupu nemovitosti sloužící k bydlení a její nezbytná úprava pro potřeby osoby s určitým postižením. Ceny takových nemovitostí rychle rostou a spořit na jejich rekonstrukci nebo nákup výlučně prostřednictvím stavebního spoření může být krajně nevhodné, protože stavební spoření nebude poskytovat dostatečné zhodnocení uspořených prostředků.

Nesouhlasíme, aby žadatel dával orgánům státní sociální pomoci souhlas se zjišťováním a shromažďováním jeho osobních údajů i v případech, kdy nejsou k posouzení dávky nezbytné. Zejména v případě žádosti pouze o složku dávky týkající se dítěte jsou údaje v požadovaném rozsahu nadbytečné a zasahují zcela nepřiměřeně do soukromí osoby žadatele, resp. všech členů domácnosti. Z vládního návrhu není zřejmé, proč by orgány státní sociální pomoci měly mít přístup ke všem údajům rozhodným pro nárok na celou dávku státní sociální pomoci i v případě, kdy domácnosti žádají jen o některou složku dávky.

Ustanovením § 10 odst. 3 dochází dále k prolomení bankovního tajemství v nepřiměřeném rozsahu, pokud se tato ustanovení mají aplikovat u všech žadatelů o sociální dávku (bez ohledu na složku dávky), tj. i těch, kteří čerpají např. jen jednu složku a zbytek životních nákladů si hradí z příjmu nebo vlastních úspor. MPSV ČR několikrát veřejně ujišťovalo, že toto prolomení půjde jen za příjemci dávky na živobytí (dosud dávky hmotné nouze). Navrhovatel se snaží toto nadstandardní oprávnění rozšířit na všechny příjemce. Dochází tím ke kolizi s čl. 11 Listiny a Zákona o bankách (a obecné evropské legislativy v této oblasti). Souhlas žadatele s poskytováním bankovních informací pro účely sociálního šetření je striktně direktivně vynucován s následkem znepřístupnění sociální pomoci ze strany státu v případě nesouhlasu, a to bez ohledu na to, o jakou složku sociální dávky se jedná.

U osob invalidních v III. stupni nebo u osob závislých na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II. (středně těžká závislost“, ve stupni III. (těžká závislost) nebo ve stupni IV. (úplná závislost) bývá toto zdravotní postižení spojené s potřebou vyšší teploty v bytech. To sebou nese zvýšené náklady na vytápění. Proto se navrhuje, aby i v případě, je-li členem domácnosti jen jedna taková osoba a ostatní členové zranitelnými osobami nejsou, byly započitatelné náklady navýšeny.

Nesouhlasíme, aby žadatelé o dávku hlásili změnu na účtech u bankovních ústavů. Není proto žádný důvod, aby změny na jeho bankovních účtech hlásil ještě bankovní ústav. Navíc se nerozlišují vůbec žádné informace, tj. úřad si může vyžádat všechny libovolné informace, nikoliv jen ty, které souvisí s některou složkou dávky pobíranou osobou, o které jsou informace zjišťovány. To je zcela nepřiměřené. Dochází k prolomení bankovního tajemství v nepřiměřeném rozsahu, pokud se tato ustanovení mají aplikovat u všech žadatelů o sociální dávku, tj. i těch, kteří čerpají např. jen jednu složku a zbytek životních nákladů si hradí z příjmu nebo vlastních úspor.

Zdroj: NRZP

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Maximální soběstačnost a prodloužení života ve zdraví

30.4.2025 Národní plán rozvoje geriatrie do roku 2035 (NPRG), který začátkem dubna schválila vláda ČR, odpovídá na aktuální demografický vývoj a nárůst počtu seniorů, kteří potřebují specifickou zdravotní a sociální podporu. Tento strategický dokument představili zástupci MZ ČR a České gerontologické a geriatrické společnosti (ČGGS) ČLS JEP. více...

INFO: Je zde už sedmnáctý ročník Týdne pro rodinu

29.4.2025 Od 10. do 18. května 2025 proběhne 17. ročník Týdne pro rodinu. Pouze 38 % rodin pravidelně společně stoluje. Rodinný svaz ČR chce mottem „Buďme spolu u rodinného stolu“ rodiny pozvat ke společným chvílím, které podle odborníků pozitivně ovlivňují jak vztahy, tak i duševní a fyzické zdraví jejích členů.
více...

INFO: Pečujeme doma č. 1/2025 a zvláštní příloha

28.4.2025 Vydali jsme nové číslo Pečujeme doma. Noviny mají rozšířenou podobu a najdete v nich nejrůznější témata od sféry zdravotní po tu sociální. Titulní je rozhovor psychologa Jaroslava Štěpaníka s předsedou jihomoravských praktických lékařů Ivem Procházkou. Jak to funguje v lékařské praxi jeho městyse, v čem jsem se posunuli díky moderním technologiím více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.