pečuj doma

Nový guru libertiánství a jeho metoda motorové pily

25.6.2024

Liberálové po celém světě jsou nadšeni „svobodným, ekonomickým a sociálně-politickým programem“ nového argentinského prezidenta Javiera Mileie. Tento guru libertiánství chce udělat svou zemi „fit“ tím, že potlačí sociální standardy pro většinu lidí. Milei své konání cynicky nazývá metodou motorové pily. Stále víc stoupenců získává i v Evropě.

Současné evropské turné argentinského prezidenta Javiera Mileie je ukázkovým příkladem toho, jak se globálně organizují neoliberální think-tanky a intelektuálové a jejich finančníci. Poté co Milei 22. června 2024 převzal Hayekovu medaili od Společnosti Friedricha von Hayeka v Hamburku, převzal včera v Praze v paláci Žofín cenu od Liberálního institutu.

Po měsících nespoutaného řádění Mileiovy administrativy je Argentina, konkrétně lidé, podle plánu ve skutečnosti na dně. Ti, kdo mu fandí, jsou ti, kteří profitují z bolesti obyčejných lidí, těmito lidmi opovrhují a nevidí v nich nic jiného než zdroj, houbu, kterou je třeba vymačkat, nákladový faktor anebo prvek maximalizující zisk.

„Řetězová pila“ zahrnuje komplexní škrty a škrty ve vládních výdajích. Aby vláda uskutečnila politický program a dosáhla ekonomických cílů, rychle přistoupila k brutálnímu úspornému kurzu. Tisíce státních zaměstnanců byly propuštěny. Byly kráceny dotace na místní veřejnou dopravu, energie a vodu a také léky. Kromě toho byl zrušen strop cen základních potravin. Většina dodávek jídel do veřejných vývařoven a školního stravování byla zastavena. Začátkem května provedla vláda na základě soudního příkazu razii ve vývařovnách a domech vedoucích společenských organizací. Brutální akce policejních složek i shromažďování a uchovávání informací o politických organizacích a jednotlivcích odrážejí represivní strategii „libertariánské“ vlády potlačit jakýkoli druh odporu a protestů v zárodku. Opoziční strany, lidskoprávní organizace a sociální hnutí v Argentině hovoří v této souvislosti o „politické perzekuci“.

Argentinská populace teď rychle chudne a těžce jsou tím postiženi i důchodci. Od nástupu Mileie do úřadu byly mzdy upraveny pouze o 58 procent, s obecným zvýšením cen o 90 procent. V důsledku Mileiových opatření došlo k dramatickému poklesu kupní síly, což v mnoha domácnostech znamená, že se rodiny musí zadlužit, jen aby si mohly koupit základní potraviny. Mnoho rodin, dokonce i těch ze střední třídy, která bývala na latinskoamerické poměry poměrně velká, je nyní nuceno snížit počet jídel, která každý den jedí.

Podle nedávných údajů z prestižní observatoře sociálního dluhu Katolické univerzity v Argentině chudoba během 90 dnů prudce vzrostla, mezi koncem roku 2023 a březnem 2024, tempem, které nebylo v posledních dvou desetiletích zaznamenáno. V současnosti žije 55,5 procenta argentinské populace v chudobě. V prosinci 2023 to bylo ještě 44,7 procenta. Zvyšuje se také oblast extrémní chudoby. V březnu 2024 vzrostl počet Argentinců žijících v extrémní chudobě na 17,5 procenta, o tři měsíce dříve to bylo 9,6 procenta.

Mileiův sociální darwinistický cynismus se plně projevil na akci na Stanfordské univerzitě koncem května. Když se „anarchokapitalisty“ zeptali na již citovaná čísla a masivní nárůst chudoby, vysvětlil: „Myslíte si, že lidé jsou tak hloupí, že nejsou schopni dělat správná rozhodnutí? Přijde okamžik, kdy lidé budou hladovět, a pak učiní takové rozhodnutí, aby nezemřeli“, řekl Milei.

Zdroj: Ivan David, Nová republika (kráceno)

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kolizní opatrovník při užívání bytu opatrovaného

17.7.2024 Po dohodě s rodinou jsem se stal opatrovníkem mého dědy, který aktuálně žije delší dobu v domově důchodců. Po zhoršení zdravotního stavu se za ním do domova přestěhovala i má babička, kde spolu nyní žijí. Mají společně byt v osobním vlastnictví, který oba hradí svým důchodem, byt je ale nyní prázdný. Domluvil jsem se s babičkou více...

INFO: Nesouhlas s upozaděním sociálního šetření u příspěvků na péči

16.7.2024 V legislativním procesu se nachází zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Poslední úpravy se dělaly na konci června. více...

PTÁTE SE: Práce ve stavebnictví při invalidním důchodu třetího stupně

15.7.2024 Můj otec, onkologický pacient, by rád zažádal o přiznání invalidního důchodu. S ohledem na jeho diagnózu by mu byl s největší pravděpodobností přiznán 3. stupeň. Nicméně můj otec je zároveň stále zaměstnán u mezinárodní stavební firmy, přičemž se nejedná v jeho případě o kancelářskou činnost, a pro otce je velmi podstatné, aby i po přiznání více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.