pečuj doma

Nulový rozvoj komunitních pobytových služeb pro postižené

26.2.2024

Nulový rozvoj komunitních pobytových služeb pro lidi s postižením na území hlavního města. Schválená výstavba nového pavilonu v Krásné Lípě, tedy daleko od Prahy. Zastavený projekt case managementu, tedy průvodce péčí, který spojuje odborníky a služby k stabilizaci životní situace a posílení lidí, aby využívali své schopnosti a zvládali vlastní život.

To jsou podle rodičů dětí s postižením ze spolku Péče bez překážek jen některé negativní příklady z prvního roku fungování pražské koalice.

Aktuální “pražská vláda” má za sebou rok ve vedení radnice. Spolek rodičů dětí s postižením, Péče bez překážek, tento rok hodnotí jako promarněný. V Praze nevznikají komunitní pobytové služby, projekt case managementu byl zastaven a pražská koalice plánuje nové investice do velkých ústavů mimo Prahu.

A to přesto, že Alexandra Udženija těsně před svým zvolením v únoru 2023 prohlásila, že “Kvalitní péče musí být pro Pražany dostupná primárně v Praze, tedy tam, kde většina z nich strávila celý svůj život.” Místo toho nyní plánuje výstavbu nového pavilonu v Krásné Lípě. 

“Tato praxe je pro nás, rodiče dětí s postižením, zcela nepřijatelná”, říká Jarmila Neuwirthová ze spolku Péče bez překážek a pokračuje: “Naše děti jsou zvyklé žít v Praze, mají zde svou rodinu, příbuzné, známá a oblíbená místa. Vzhledem ke svému postižení jsou často na obojí velmi fixovány. Přejeme si, aby se mohly osamostatnit jako ostatní, ale chceme s nimi zůstat v kontaktu. Nedostupnost sociálních služeb a nemožnost sdílené péče nás však žene na kraj propasti - pečovat až do totálního vyčerpání nebo se dítěte zřeknout a poslat ho do ústavu kdesi v pohraničí”. 

I když v prosinci 2023 Rada i Zastupitelstvo hlavního města schválily nákup objektu v Praze Hloubětíně pro vybudování denního stacionáře pro klienty s mentálním postižením, míst v denních stacionářích je potřeba mnohem víc. Z výzkumu organizace Péče bez překážek z roku 2021 vyplývá, že v Praze chybí cca 100 míst v denních stacionářích pro mladé lidi s postižením po ukončení povinné školní docházky. Je velmi smutné pozorovat, že tak bohaté město jako je Praha, neumí nebo nechce podpořit rodiny dětí s postižením, aby mohly žít důstojný život.

Přitom programové prohlášení Rady HMP uvádí: Finančně spravedlivý a stabilní systém podpory sociálních služeb zajišťující pomoc a podporu potřebným osobám budeme dotvářet a udržovat primárně na území Prahy. Podpoříme tvorbu nových kapacit komunitních pobytových a odlehčovacích služeb, poskytujících služby rodinám i dětem se zdravotním postižením s vysokou intenzitou potřeby péče (například osoby s PAS+). 

Rodiče ze spolku Péče bez překážek jsou zklamaní: “Navzdory slibům paní náměstkyně Udženiji se situace rodin dětí s postižením v Praze nezlepšila”, hodnotí Neuwirthová.

(jn)

Zdroj: HELPNET

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kolizní opatrovník při užívání bytu opatrovaného

17.7.2024 Po dohodě s rodinou jsem se stal opatrovníkem mého dědy, který aktuálně žije delší dobu v domově důchodců. Po zhoršení zdravotního stavu se za ním do domova přestěhovala i má babička, kde spolu nyní žijí. Mají společně byt v osobním vlastnictví, který oba hradí svým důchodem, byt je ale nyní prázdný. Domluvil jsem se s babičkou více...

INFO: Nesouhlas s upozaděním sociálního šetření u příspěvků na péči

16.7.2024 V legislativním procesu se nachází zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Poslední úpravy se dělaly na konci června. více...

PTÁTE SE: Práce ve stavebnictví při invalidním důchodu třetího stupně

15.7.2024 Můj otec, onkologický pacient, by rád zažádal o přiznání invalidního důchodu. S ohledem na jeho diagnózu by mu byl s největší pravděpodobností přiznán 3. stupeň. Nicméně můj otec je zároveň stále zaměstnán u mezinárodní stavební firmy, přičemž se nejedná v jeho případě o kancelářskou činnost, a pro otce je velmi podstatné, aby i po přiznání více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.