pečuj doma

Ombudsman Křeček má vysvětlit výroky o Romech

28.2.2022

Evropská komise žádá ombudsmana Stanislava Křečka, aby vysvětlil své výroky na adresu Romů. Zaslala mu dopis, v němž vyjádřila vážné znepokojení. Křečkovy výroky mají odrazovat příslušníky této menšiny od toho, aby se se svými problémy na ombudsmana obraceli.

Autoři doložili i jednotlivá Křečkova vyjádření. „Komise obdržela stížnost na hanlivé výroky pana Křečka. Úřad zaslal panu Křečkovi dopis s vyjádřením vážného znepokojení a žádostí o vysvětlení těchto tvrzení,“ sdělila Evropská komise ČTK.

Podotkla, že podle směrnice EU o rasové rovnosti mají instituce, které mají rovné zacházení na starosti, podporovat přístup bez diskriminace na základě etnického původu.

Na Křečkův přístup si před rokem stěžovalo 16 organizací a pět romských členů rady vlády pro záležitosti romské menšiny tehdejšímu premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a poslancům minulé Sněmovny. Vyzvali je, aby se od ombudsmanových výroků distancovali. Podle nich Křeček svými slovy posiloval protiromské předsudky, rozdmýchával nenávist a znevážil svůj úřad.

Veřejný ochránce práv mimo jiné loni v lednu na webu svého úřadu ve svých připomínkách k připravované strategii romské integrace uvedl, že někteří Romové mají problémy s bydlením ne kvůli diskriminaci, ale kvůli tomu, že „devastují bytový fond a přeměňují část obcí ve vyloučené lokality“.

Podobně se vyjádřil i nedávno. Na svém blogu mimo jiné napsal, že „na vytvořeném bohatství v USA měla v minulosti značný podíl práce černošských otroků, pak totéž se o evropských Romech v žádném případě říci nedá“.

S ombudsmanovým stanoviskem k chystané strategii romské integrace tehdy nesouhlasila jeho zástupkyně Monika Šimůnková. Pak oznámila, že ji veřejný ochránce stáhl ze tří vládních rad, kde zasedala za jeho kancelář.

Křeček poté jen řekl, že Šimůnkovou z rad neodvolal a ze zákona je jejich členem on.

Bývalá vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) tehdy označila ombudsmanovu kritiku nehotové integrační strategie za nestandardní a jeho připomínky k ní za nepravdivé.

Zdroj: idnes

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: S naším zdravotnictvím je spokojeno 62 procent Čechů

23.1.2025 Se zdravotním systémem v Česku jsou spokojeny více než tři pětiny obyvatel. Společně s výsledkem z roku 2021 to představuje dosud nejvyšší podíl spokojených od roku 2002, kdy Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) začalo názor na tuto otázku zjišťovat. Z problémů ve zdravotnictví hodnotí lidé jako nejzávažnější personální nedostatek. více...

PTÁTE SE: Kdy žádat o invalidní důchod z mládí

22.1.2025 Ráda bych se zeptala na to, kdy mám žádat pro dceru o invalidní důchod, tzv. invalidní důchod z mládí. Našla jsem si nějaké informace, v podstatě jde o dva názory, ale nevím co a jak. Dcera je narozena v červnu 2008. Má diagnózu lehké mentální postižení, byl jí přiznám příspěvek na péči 1. stupně, průkaz ZTP přiznán nebyl. V současné době navštěvuje více...

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.