pečuj doma

Omikron je možná méně závažný, ale nikoli mírný

7.1.2022

Nakažlivější koronavirová varianta omikron zřejmě způsobuje méně závažné onemocnění než dosud globálně převažující delta, ale neměla by být klasifikována jako mírná. Upozornili na to podle agentury Reuters představitelé Světové zdravotnické organizace (WHO).

Janet Diazová, šéfka klinického managementu WHO, řekla, že první studie ukazovaly oproti deltě na snížené riziko hospitalizace při infikování variantou, která byla poprvé identifikována v Jihoafrické republice.

Také se zdá, že z omikronu vyplývá menší riziko závažného onemocnění jak u mladších, tak u starších lidí, uvedla Diazová v Ženevě. Reuters však připomíná, že dopad omikronu na starší populaci je jednou z velkých nezodpovězených otázek kolem nové varianty. Většina dosud studovaných případů se přitom týkala mladších lidí.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na brífinku řekl, že varianta omikron by neměla být považována za „mírnou”, neboť globální počty infekcí stoupají k rekordním úrovním, zdravotní systémy jsou zahlcené a vlády usilují o zkrocení viru, který už dohromady zabil více než 5,8 milionu lidí. Tedros rovněž zopakoval svou výzvu k větší rovnoměrnosti v distribuci vakcín a přístupu k nim.

Počet celosvětově nově hlášených případů koronavirové infekce podle údajů WHO za uplynulý týden vzrostl o 71 procent na téměř 9,5 milionu. Tolik jich za sedm dní dosud nikdy hlášeno nebylo. Skutečný počet případů je přitom zřejmě ještě mnohem vyšší, protože mnohde se nedostatečně testuje nebo jsou hlášení neúplná.

Dohromady svět od začátku pandemie před dvěma lety eviduje na 289 milionů potvrzených covidových infekcí a 5,4 milionu obětí. V Severní a Jižní Americe se počet nakažených za jediný týden zdvojnásobil, v Evropě nárůst představoval 65 procent.

Krizový šéf WHO Michael Ryan řekl, že spekulace o tom, že by omikron mohl být poslední variantou epidemie, je pouze „přáním, které je otcem myšlenky”. „V tomto viru je stále mnoho energie,” varoval Ryan. Podobně se vyjádřila také epidemioložka WHO Maria van Kerkhoveová. „Myslím, že je velmi nepravděpodobné, že omikron bude poslední variantou, o níž nás uslyšíte diskutovat,” řekla expertka.

Zdroj: Novinky

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Předchozí opatrovník se obohatil na úkor opatrovaného

14.5.2025 Jaké jsou možnosti jednání v případě, že předchozí opatrovník zadržel opatrovanci jeho důchod?
ODPOĚĎ
Nový opatrovník je povinen vymáhat opatrovancovy nároky. Současně i předchozí opatrovník musel jednat ve prospěch opatrovaného, hospodárně spravovat více...

INFO: Brněnské Centrum paliativní péče si nadělilo k výročí výstavu

13.5.2025 První a dosud jediný městský domácí hospic v České republice slaví. Brněnské Centrum paliativní péče funguje již pět let a k tomuto výročí si nadělilo výstavu, která se tématem odchodu ze života zabývá. Jedná se fotografie Jindřicha Štreita …s láskou, které budou ke zhlédnutí v Bílém domě a poté na poliklinice Zahradníkova.  více...

INFO: Desetitisíce úmrtí v německých nemocnicích. Z podvýživy!

12.5.2025 Že kvalitní strava je jednou z podmínek úspěšné léčby, není žádné překvapení. O to více na výživě záleží, když se pacienti zotavují v nemocnicích. O problémech s nedostatečnou nebo nekvalitní výživou občas slyšíme i v souvislosti s českými zdravotnickými zařízeními. Se stejným problémem se ale potýkají také nemocnice u našich západních více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.