pečuj doma

Omikron je možná méně závažný, ale nikoli mírný

7.1.2022

Nakažlivější koronavirová varianta omikron zřejmě způsobuje méně závažné onemocnění než dosud globálně převažující delta, ale neměla by být klasifikována jako mírná. Upozornili na to podle agentury Reuters představitelé Světové zdravotnické organizace (WHO).

Janet Diazová, šéfka klinického managementu WHO, řekla, že první studie ukazovaly oproti deltě na snížené riziko hospitalizace při infikování variantou, která byla poprvé identifikována v Jihoafrické republice.

Také se zdá, že z omikronu vyplývá menší riziko závažného onemocnění jak u mladších, tak u starších lidí, uvedla Diazová v Ženevě. Reuters však připomíná, že dopad omikronu na starší populaci je jednou z velkých nezodpovězených otázek kolem nové varianty. Většina dosud studovaných případů se přitom týkala mladších lidí.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na brífinku řekl, že varianta omikron by neměla být považována za „mírnou”, neboť globální počty infekcí stoupají k rekordním úrovním, zdravotní systémy jsou zahlcené a vlády usilují o zkrocení viru, který už dohromady zabil více než 5,8 milionu lidí. Tedros rovněž zopakoval svou výzvu k větší rovnoměrnosti v distribuci vakcín a přístupu k nim.

Počet celosvětově nově hlášených případů koronavirové infekce podle údajů WHO za uplynulý týden vzrostl o 71 procent na téměř 9,5 milionu. Tolik jich za sedm dní dosud nikdy hlášeno nebylo. Skutečný počet případů je přitom zřejmě ještě mnohem vyšší, protože mnohde se nedostatečně testuje nebo jsou hlášení neúplná.

Dohromady svět od začátku pandemie před dvěma lety eviduje na 289 milionů potvrzených covidových infekcí a 5,4 milionu obětí. V Severní a Jižní Americe se počet nakažených za jediný týden zdvojnásobil, v Evropě nárůst představoval 65 procent.

Krizový šéf WHO Michael Ryan řekl, že spekulace o tom, že by omikron mohl být poslední variantou epidemie, je pouze „přáním, které je otcem myšlenky”. „V tomto viru je stále mnoho energie,” varoval Ryan. Podobně se vyjádřila také epidemioložka WHO Maria van Kerkhoveová. „Myslím, že je velmi nepravděpodobné, že omikron bude poslední variantou, o níž nás uslyšíte diskutovat,” řekla expertka.

Zdroj: Novinky

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Konference nabídne řešení pro překonávání izolace rodin s autismem

3.10.2024 I v dnešním propojeném světě se mnoho rodin s dětmi s autismem a Aspergerovým syndromem stále potýká s izolací. Inovativní přístupy, jako je homesharing a dobrovolnictví, otevírají cestu k jejich začlenění a přinášejí prospěch dětem a jejich rodinám i celé společnosti. Přijďte na česko-slovenskou konferenci 21. 10. 2024 v Brně. více...

PTÁTE SE: Zpětná přestavba a prodej osobního auta

2.10.2024 Mám auto s příspěvkem od úřadu práce, ale sedmiletá lhůta už uplynula.
Jaký je postup při zpětné úpravě - deinstalaci úprav pro zdravotně postižené tak, aby bylo možno auto prodat jako běžný osobní automobil? Jaké jsou právní, popřípadě finanční náležitosti, které je potřeba splnit?
více...

INFO: O roztroušené skleróze (ne)jen pro rodinu v Praze 9. listopadu

1.10.2024 Tradiční konference proběhne 9. listopadu v Kongresovém centru IKEM v Praze. Letos se na konferenci potkáte se špičkovými odborníky jako je paní prof. Kubala Havrdová, prim. Vachová, MUDr. Šrotová, MUDr. Veselá. Navíc načerpáte spoustu nových poznatků a získáte cenná doporučení. A i jiný pohled na eReSku v příběhu Michala Janků. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.