pečuj doma

Online pohotovost na jihu Čech funguje. Lékaři pomohou

14.8.2024

Jihočeský kraj zavedl jako první v Česku novinku, která má odlehčit lékařům a roztřídit pacienty. Ti totiž ordinace často zahlcují. Online pohotovost je podle vedení kraje krokem do budoucna. V prvním týdnu se do systému přihlásilo 14 tisíc lidí z regionu. Funguje v nepřetržitém provozu a pacient nečeká déle než dvě minuty.

Zažívá to řada Jihočechů. Se zraněním nebo nevolností spěchají do nemocnice. Tam si sednou na pohotovosti do čekárny, kde často tráví i více než hodinu. Tomu chce nyní zamezit vedení Jihočeského kraje, které od začátku srpna jako první v republice spustilo takzvanou Jihočeskou pohotovost.

Kdo na ni zavolá, tomu lékař online na dálku pomůže stanovit první diagnózu a rozhodne, zda je pro pacienta nutné spěchat do nemocnice. Podle hejtmana Martina Kuby se ukazuje, že v ČR je i kvůli nedostatku lékařů čím dál obtížnější udržovat pohotovostní služby.

„Nová služba je nonstop zcela zdarma. Lékaři prostřednictvím videohovorů mohou poskytnout základní diagnózu pacientům. Hned první den se registrovalo přes šest tisíc klientů a službu využilo 84 lidí, z toho čtvrtina dětí. Nakonec se vše vyřešilo pomocí konzultace a nikdo z nich nemusel fyzicky navštívit lékaře,“ přibližuje první zkušenosti Kuba.

Aktuální údaje o využívanosti služby za prvních sedm dní ukazují, že se ke službě registrovalo téměř 14 tisíc Jihočechů. „Lékaři s pacienty řešili přibližně 500 případů, z toho necelou třetinu online ošetřených pacientů tvořily děti. Průměrná doba čekání na ošetření lékařem, tedy na to, až se lékař po zadání požadavku pacientovi ozve zpět, je méně než dvě minuty,“ nabízí nová data vedoucí krajského odboru zdravotnictví Ivana Turková.

Online pohotovost má podle ní primárně sloužit lidem, kteří nejsou v přímém ohrožení života. „Nemá poskytovat neodkladnou či akutní péči, ale může fungovat jako alternativní kontakt mezi pacientem a lékařem. Pomocí videohovorů lze posoudit a navrhnout pacientovi vhodný individuální léčebný postup a zároveň vystavit eRecept na léky,“ doplňuje Turková.

Zdroj: idnes.cz

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Očkování dospělých je v ČR podceňovaný nástroj

2.5.2025 Tento týden si Česká republika tradičně připomíná význam očkování, a to díky Evropskému imunizačnímu týdnu. Iniciativa Světové zdravotnické organizace (WHO) vyzdvihuje klíčovou roli vakcinace, která za posledních 50 let zachránila minimálně 154 milionů životů. To je v průměru 6 životů každou minutu, každý den po půl století. více...

INFO: „Někdo se musí postarat.“ Vládnem Evropě v péči o blízké

1.5.2025 Podle odborníků je ochota pečovat v České republice o příbuzné hluboce zakořeněná, mezi Evropany jsme na špičce, zároveň ale rodiny nemají příliš na výběr. Lidé v častěji využívají možnost se starat o své blízké až 90 dní v domácím prostředí. Podle odbornic na něj ale přímo nenavazuje žádná podpora. Vyjímáme ze Seznam zprávy. více...

ZPRÁVY: Maximální soběstačnost a prodloužení života ve zdraví

30.4.2025 Národní plán rozvoje geriatrie do roku 2035 (NPRG), který začátkem dubna schválila vláda ČR, odpovídá na aktuální demografický vývoj a nárůst počtu seniorů, kteří potřebují specifickou zdravotní a sociální podporu. Tento strategický dokument představili zástupci MZ ČR a České gerontologické a geriatrické společnosti (ČGGS) ČLS JEP. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.