pečuj doma

Organizace nesouhlasí s návrhem Mariana Jurečky

8.2.2024

Dopis Jiřímu Navrátilovi, zpravodaji poslaneckého návrhu poslance Mariana Jurečky, zaslaly organizace spojené s domácí péčí a sociálními službami. Společně se obracejí na poslance s žádostí o opravu věcí, které nepomáhají jejich společnému úsilí, aby byla péče v domácím prostředí zvládnutelná pro všechny zúčastněné.

„Nesouhlasíme jako zástupci neformálně pečujících a poskytovatelů sociálních služeb s poslaneckým návrhem poslance M. Jurečky a dalších sněmovní tisk č. 605, kterým se mění zákon o sociálních službách,“ píší v něm.

Tento návrh podle mínění signatářů zhoršuje stávající situaci v poskytování neformální péče.

Definice osoby pečující v návrhu je zbytečně formální a restriktivní a vylučuje řadu nyní neformálně pečujících z podpory, například ty pečující o paliativní pacienty nebo ty, co nejsou osobami blízkými. To je nepřípustné… Podmiňovat definici neformálně pečujícího a neformální péče pobíráním příspěvku na péči je absolutní nepochopení péče v domácím prostředí a způsobu podpory neformálně pečujících, která přes mnohé strategie státu chybí.  

Definice zcela ignoruje připomínky organizací sdružující a zastupující zájmy a práva neformálně pečujících i těch, o které pečují, i poskytovatelů sociálních služeb, uplatněné v dřívějších připomínkových řízeních k novele zákona o sociálních službách i ty uplatněné v poslanecké a senátní rozpravě naposledy v roce 2021. To je zarážející vzhledem k tomu, že předkladatel je současně ministrem práce a sociálních věcí.

Poradenství neformálně pečujícím přesouvá z odborného sociálního poradenství (na kterém byla v minulosti i v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, i v rámci vnějších připomínkových řízení k vládním návrhům zákona o sociálních službách shoda), do tzv. základního poradenství.  Nelze se ubránit dojmu, že místo zajištění systémové podpory a kvality jde o zajištění základního poradenství na papíře v jakékoliv službě, která existuje dosud a bez dalšího financování.“

Organizace v dopise také mimo jiné upozorňují, že „návrh neobsahuje splnění slibů k neformální péči učiněné MPSV na odborných setkáních a v rámci připomínkového řízení k vládnímu návrhu novely zákona o sociálních službách.“

Dopis podepsaly:

Alfa Human service

Aliance individualizované podpory

Asociace péče o seniory

Asociace terapeutických linek

Fórum mobilních hospiců

Jednota pro deinstitucionalizaci

Nadace Krása pomoci

Spiralis

Sue Ryder, z. ú.

Za sklem o. s.

Život 90

 

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Stala jsem se opatrovníkem. Kam je to nutné nahlásit?

1.3.2024 Dcera byla tedy omezena ve svéprávnosti, právní moci to nabylo v prosinci 2023, invalidní důchod 3. stupně ji přiznali od plnoletosti, čili od dubna. Výplata důchodu je zasílána na její účet, který v osmnácti přešel z dětského účtu na běžný. Kam všude vlastně to omezení svéprávnosti musím hlásit, že jsem opatrovník... do banky, na OSSZ, ČSSZ? více...

INFO: Pečující o nemocné příbuzné nemá kdo vystřídat

29.2.2024 Žena pečující o vážně nemocného manžela usiluje o to, aby pečovatelky a osobní asistenti mohli pomáhat i s péčí o děti. Ministerští úředníci slibují, že to s nimi projednají. Návrh novely zákona o sociálních službách nyní mají na stole poslanci. Lucie Ovsenáková z Libiše pečuje o manžela s amyotrofickou laterální sklerózou přes pět let. více...

PTÁTE SE: Souběh invalidního a sirotčího důchodu

28.2.2024 Chlapec je narozen v srpnu 2004, omezen na svéprávnosti, byl mu ustanoven opatrovník. Studuje na střední praktické škole. Od 2.9.2020 je mu vyplácen sirotčí důchod. V říjnu 2023 bylo požádáno o invalidní důchod a ČSSZ ho přiznala ID I. stupně od 2.9.2020. ČSSZ sdělila, že sirotčí důchod nemá vliv na invalidní důchod. Podle rozhodnutí z ČSSZ se ukázalo více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.