pečuj doma

Pandemie má hrdiny, nikdo jim ale neděkuje

24.1.2021

Nejen na sociálních sítích se vede řada diskusí a pří, kdo všechno je vedle zdravotníků, hasičů, policistů a vojáků "v první linii" současného boje proti pandemii koronaviru. A kdo si tak zaslouží minimálně úctu veřejnosti, případně oficiální poděkování a finanční ocenění. Zmiňovány jsou prodavačky, učitelé, ale i pečovatelky.

Všichni se nejspíše shodnou, že "v první linii" koronavirové pandemie jsou bezesporu zdravotníci. Za svou práci tak dostali po jarní vlně od státu odměny - v nemocnicích 75 tisíc hrubého, mimo nemocnice 30 tisíc. Další pak zřejmě dostanou letos v dubnu - odbory požadují minimálně 50 tisíc korun čistého pro každého. Na sociálních sítích ale lidé hojně diskutují, kdo dál si zaslouží, když ne finanční odměnu, tak minimálně úctu veřejnosti. 

"Pane, nasaďte si roušku, je koronavirus, nechci se nakazit," upozorňuje obsluha benzinové pumpy na dálnici D3 příchozího řidiče. Zvolila ostřejší tón, protože je to v den služby už několikátá výtka zákazníkovi. Svou profesi mladá žena považuje za rizikovou. Stejně jako její kolegové. A celá řada dalších lidí, kteří pracují mezi lidmi.

Pojem rizikové práce, která předpokládá i příplatky a úlevy, je ale jasně stanoven v zákoně a směrnici a jedná se o fyzicky náročná povolání v rizikových podmínkách - v průmyslu, energetice, zemědělství, letectví a silniční dopravě nebo povolání, která jsou svou činností riziková sama o sobě, což je velká část ošetřovatelských a medicínských profesí nebo třeba práce v ozbrojených a bezpečnostních složkách a ve složkách záchranného systému. 

V době pandemie koronaviru se ale ve společnosti vnímání rizikové práce posunulo. A je to pochopitelné - zvláště u lidí, kteří jsou ve větším kontaktu s ostatními. V pomyslné "první linii" jsou tak podle nich také prodavači, řidiči hromadné dopravy, učitelé… Jde ale o označení pouze společenské, oporu v zákoně nemá a žádné automatické bonusy se s ním nepojí. 

"Skladba rizikových profesí z pohledu veřejnosti se kvůli pandemii proměnila a vlastně hlavním faktorem je, jak moc a jak často je daná profese vystavena fyzickému kontaktu s dalšími lidmi. Kromě všech složek bezpečnostního a záchranného systému a samozřejmě ošetřovatelských a medicínských profesí, nyní takto uvažujeme i o pedagogických pracovnících, prodavačích a pracovnících v maloobchodě, kde mohou mít otevřeno, v hromadné dopravě a v přeneseném smyslu ve všech provozech, kde je práci nutno vykonávat fyzicky, na místě společně s větším počtem lidí," říká Alžběta Honsová z personální společnosti Randstad. 

Stejný názor má i Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz. "Profese v první linii asi vidíme podobně jako ostatní - vedle zdravotníků, policie, hasičů jsou to ti, kteří bez ohledu na karanténní opatření zajišťovali základní potřeby - personál v otevřených prodejnách, dopravci, řidiči v městské i dálkové přepravě, dopravci zboží i ti, kteří zajišťují vyskladňování a zásobování," míní Novák. 

Zapomínat by se podle něj nemělo na pracovníky, kteří se starali o zásobování energiemi a vodou a pečovatelské služby. "Náročné období prodělávají učitelé, kteří se snaží zachovat kontinuitu vzdělávání i při distanční výuce. Z tohoto pohledu lze ale jmenovat i řadu dalších profesí, protože změnit způsob práce museli kvůli koronakrizi mnozí," dodává Novák. 

Právě prodavače lidé na sociálních sítích zmiňují často. "Každý děkuje různým lidem, ale pravda je taková, ze prodavačkám snad nikdo a troufám si tvrdit, že na rozdíl od zaměstnanců státu nedostanou nic navíc. Klobouk dolů, protože bez vás bychom to nezvládli," píše například pan Ladislav v diskusi pod článkem o kolabujícím zdravotnictví a hrdinech v první linii. 

Zdroj: Aktuálně

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Videa s lékařkou Horkou a se zástupcem ombudsmana Schormem

16.7.2025 Natočili jsme dvě nová videa z cyklu Etika ve zdravotnictví a sociálních službách.
Z rozhovoru s lékařkou, psycholožkou a terapeutkou Horkou se dozvíte, jak liší etika práce profesionálního a rodinného pečujícího a jaké zásady by měl dodržovat rodinný pečující. Doktorka Taťjána Horká vychází z bohaté praxe více...

INFO: Pobídce Evropské komise ČR rozumí, ale využije ji jen omezeně

15.7.2025 Evropská komise projevuje intenzivní snahu o financování zbrojení a tzv. dekarbonizace z programů Evropského sociálního fondu. Zveřejnila návrh nařízení EP a Rady, kterým se mění nařízení o ESF Plus. Komise navrhla přidat do něj dvě nové samostatné priority: podporu obranného průmyslu a podporu dekarbonizace výrobních kapacit. více...

ROZHOVOR: Zásilkový výdej léků je riziko pro zdraví, říká lékárnice

14.7.2025 Zásilkový výdej léků na předpis může na první pohled působit jako moderní způsob, jak zvýšit dostupnost léčiv. Podle lékárnice Heleny Slámové však nejde o pokrok, ale o zásadní ohrožení celého systému lékárenské péče. V rozhovoru pro Zdravotnický deník lékárnice upozorňuje, že důsledky takového kroku mohou být už nevratné. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.