pečuj doma

Penzijní fondy si ukrajují u nás bohužel nejvíce

15.5.2023

Vláda představila před pár dny změny v oblasti důchodů. Analytik veřejné a sociální politiky z Fakulty sociálních věd UK Martin Potůček v Rozstřelu zpravodajské redakce iDNES.cz uvedl, že návrh ministra Jurečky má své klady, ale i zápory. V každém případě to ale podle experta žádná penzijní reforma není.

Jde jen o parametrické úpravy, neboť celkový systém se nepodařilo změnit.

Analytik Martin Potůček pro iDNES.cz v návaznosti na představené změny v oblasti penzí řekl, že v dalších letech se bude výše důchodů postupně degradovat. Nyní se podle něj náhradový poměr blíží padesáti procentům, v budoucích letech má ale klesnout dokonce i na hranici pětatřiceti procent. „To si myslím, že není dobře a je o tom potřeba ještě diskutovat,“ udává Potůček.

Martin Potůček je expertem, který se penzím věnuje dlouhodobě. V letech 2014 až 2017 předsedal Odborné komisi pro důchodovou reformu. S ohlášenými penzijními změnami se ale neztotožňuje, naopak si myslí, že jsou alibistické.

„Návrh vládních politiků je zásahem do mezigenerační solidarity, a takhle to přeci nemůže dopadnout. Jsou i jiné možnosti, jak náhradový poměr zachovat na vyšších úrovních. V úvahu se musí vzít celkové změny sociálního i daňového systému,“ myslí si profesor Potůček.

Zkušený analytik veřejné a sociální politiky třeba nerozumí tomu, proč se v České republice tak tvrdě vyhýbáme daňové progresi. Trh sám o sobě totiž podle něj není spravedlivý a má tendenci chudším vrstvám v čase ubírat. On sám se proto domnívá, že právě daňová progrese by měla být podrobným cílem dalších jednání, jelikož udržuje sociální smír a celkovou soudržnost společnosti.

„Po roce 2030 se dramaticky sníží podíl ekonomicky aktivních osob, kteří v prvním pilíři přispívají těm, kteří jsou již v důchodu. I přesto je ale nutností, aby každý vyplácený důchod v České republice byl do budoucna důstojný. V ideální situaci by celý systém však měl být zároveň transparentní. Jeho účastníci by měli jasně předem vědět, co od něj mohou očekávat. Dnes tomu tak není a minimálně dalších pět až osm let to nebude jiné,“ komentuje vládní návrh Martin Potůček s tím, že už několik let před tím ještě jako předseda Odborné komise pro důchodovou reformu upozorňoval kupříkladu na velmi nízký příspěvek OSVČ do celého systému.

Závěrem rozhovoru pro iDNES.cz také zkritizoval penzijní fondy, které v České republice působí. Oproti jiným státům na Západě si totiž z vložené sumy všech účastníků dobrovolného třetího pilíře českého penzijního systému ukrajují příliš moc.

„Před časem Národní rozpočtová rada srovnala naše penzijní fondy s těmi zahraničními. Ve dvou důležitých oblastech si ale vedly skoro až nejhůře. Každý rok si totiž tyto fondy ukrojí 0,8 % z toho, co na jejich účtu naspoříte. Ve většině zemí je to ale mnohem méně,“ dodal analytik veřejné a sociální politiky Martin Potůček s tím, že vláda by se na to měla do dalších let pečlivě zaměřit.

Zdroj: iDNES

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Do sociálních služeb může prakticky kdokoli. Chystá se změna

29.5.2023 Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když má čistý trestní rejstřík a do roku a půl od nástupu do zaměstnání absolvuje kvalifikační kurs. Z pohledu nedostatku pracovníků v sociálních službách to může být jistá výhoda. více...

INFO: Zrušení odpočtu daně na partnera poškodí pečující a postižené

28.5.2023 Zásadní připomínky vyslovila Národní rada zdravotně postižených České republiky k tzv. Konsolidačnímu nebo též ozdravnému balíčku vlády. Týkají se především praktického zrušení odpočtu daně na partnera. Návrh na jeho ponechání pouze do tří let věku dítěte považuje za další opatření proti soudržnosti českých rodin. více...

PTÁTE SE: Podpora v nezaměstnanosti po skončení péče o osobu blízkou

28.5.2023 Pečuji o maminku s Alzheimerovou chorobou ve 3. stupni postižení. Nemůžu chodit do zaměstnání. Maminka bere příspěvek na péči ve 3. stupni už 22 měsíců. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, kdyby skončila péče o maminku už nyní? Ať už v případě jejího úmrtí, nebo umístění maminky v nějakém sociálním zařízení. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.