pečuj doma

Penzijní fondy si ukrajují u nás bohužel nejvíce

15.5.2023

Vláda představila před pár dny změny v oblasti důchodů. Analytik veřejné a sociální politiky z Fakulty sociálních věd UK Martin Potůček v Rozstřelu zpravodajské redakce iDNES.cz uvedl, že návrh ministra Jurečky má své klady, ale i zápory. V každém případě to ale podle experta žádná penzijní reforma není.

Jde jen o parametrické úpravy, neboť celkový systém se nepodařilo změnit.

Analytik Martin Potůček pro iDNES.cz v návaznosti na představené změny v oblasti penzí řekl, že v dalších letech se bude výše důchodů postupně degradovat. Nyní se podle něj náhradový poměr blíží padesáti procentům, v budoucích letech má ale klesnout dokonce i na hranici pětatřiceti procent. „To si myslím, že není dobře a je o tom potřeba ještě diskutovat,“ udává Potůček.

Martin Potůček je expertem, který se penzím věnuje dlouhodobě. V letech 2014 až 2017 předsedal Odborné komisi pro důchodovou reformu. S ohlášenými penzijními změnami se ale neztotožňuje, naopak si myslí, že jsou alibistické.

„Návrh vládních politiků je zásahem do mezigenerační solidarity, a takhle to přeci nemůže dopadnout. Jsou i jiné možnosti, jak náhradový poměr zachovat na vyšších úrovních. V úvahu se musí vzít celkové změny sociálního i daňového systému,“ myslí si profesor Potůček.

Zkušený analytik veřejné a sociální politiky třeba nerozumí tomu, proč se v České republice tak tvrdě vyhýbáme daňové progresi. Trh sám o sobě totiž podle něj není spravedlivý a má tendenci chudším vrstvám v čase ubírat. On sám se proto domnívá, že právě daňová progrese by měla být podrobným cílem dalších jednání, jelikož udržuje sociální smír a celkovou soudržnost společnosti.

„Po roce 2030 se dramaticky sníží podíl ekonomicky aktivních osob, kteří v prvním pilíři přispívají těm, kteří jsou již v důchodu. I přesto je ale nutností, aby každý vyplácený důchod v České republice byl do budoucna důstojný. V ideální situaci by celý systém však měl být zároveň transparentní. Jeho účastníci by měli jasně předem vědět, co od něj mohou očekávat. Dnes tomu tak není a minimálně dalších pět až osm let to nebude jiné,“ komentuje vládní návrh Martin Potůček s tím, že už několik let před tím ještě jako předseda Odborné komise pro důchodovou reformu upozorňoval kupříkladu na velmi nízký příspěvek OSVČ do celého systému.

Závěrem rozhovoru pro iDNES.cz také zkritizoval penzijní fondy, které v České republice působí. Oproti jiným státům na Západě si totiž z vložené sumy všech účastníků dobrovolného třetího pilíře českého penzijního systému ukrajují příliš moc.

„Před časem Národní rozpočtová rada srovnala naše penzijní fondy s těmi zahraničními. Ve dvou důležitých oblastech si ale vedly skoro až nejhůře. Každý rok si totiž tyto fondy ukrojí 0,8 % z toho, co na jejich účtu naspoříte. Ve většině zemí je to ale mnohem méně,“ dodal analytik veřejné a sociální politiky Martin Potůček s tím, že vláda by se na to měla do dalších let pečlivě zaměřit.

Zdroj: iDNES

 

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Až 44 procentům případů demence lze předejít

18.7.2025 Studie publikovaná online v červnu 2025 v časopise JAMA Neurology prokazuje, že udržování optimálního cévního zdraví v pozdním věku může významně snížit riziko vzniku demence před dosažením věku 80 let. Vědci v ní odhadli podíl nových případů demence spojených s modifikovatelnými rizikovými vaskulárními faktory. více...

PTÁTE SE: Jak sepsat závěť, když je jedno z dětí omezeno ve svéprávnosti

17.7.2025 Jsem opatrovník svého mentálně postiženého syna, který je v ústavu sociální péče, je mu 33 let, je zbavený svéprávnosti. A pak mám staršího syna, který bydlí se svojí rodinou. Chtěla bych sepsat závěť a nevím, zda je lepší to vše odkázat staršímu synovi, s podmínkou, že dá mladšímu bratrovi určitou část finančních prostředků na jeho účet více...

INFO: Videa s lékařkou Horkou a se zástupcem ombudsmana Schormem

16.7.2025 Natočili jsme dvě nová videa z cyklu Etika ve zdravotnictví a sociálních službách.
Z rozhovoru s lékařkou, psycholožkou a terapeutkou Horkou se dozvíte, jak liší etika práce profesionálního a rodinného pečujícího a jaké zásady by měl dodržovat rodinný pečující. Doktorka Taťjána Horká vychází z bohaté praxe více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.