pečuj doma

Podezřelá úmrtí ve zdravotnickém zařízení v Brně

22.11.2023

Policie vyšetřuje případ, který se týká série úmrtí v soukromém zdravotnickém zařízení společnosti Chronicare Mund v Brně. Okolnosti policisté prověřují už od loňska ve vztahu k neznámému pachateli, a to pro podezření z vraždy více lidí. V případě prokázání viny by mohl pachatel dostat až dvacet let, případně výjimečný trest.

Policie ani státní zastupitelství podezření nekomentovaly. Jednatel společnosti Petr Foukal jakékoliv protiprávní jednání v souvislosti s péčí o pacienty zcela popírá. Jde podle něj o křivé nařčení a účelový útok.

Z usnesení, které nedávno zpřístupnil Ústavní soud, který se případem zabývá z důvodu stížnosti této společnosti, však vyplývá důvodnost podezření. Ústavní soud měl k dispozici k nahlédnutí i policejní spis. Ve stručném usnesení pak shrnul, že policie zahájila úkony proti neznámému pachateli pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy, „neboť šetřením vyšlo najevo, že v zařízení měl být přibližně od dubna 2021 úmyslně usmrcen neupřesněný počet chronických pacientů“. 

Podle dostupných informací jde o více než pět lidí. Následně se policie začala zabývat ještě podezřením z podvodu společnosti v souvislosti s proplácením péče o chronické pacienty.

Společnost Chronicare Mund provozuje v Brně dvě zařízení, jedno v Řečkovicích a druhé v Nemocnici Milosrdných bratří, se kterou úzce spolupracuje.

Zdroj: iDNES

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Vrácení listiny opatrovníka po úmrtí opatrované

24.6.2024 Byl jsem jako vnuk určen soudem opatrovníkem své babičky, u které se začala v rámci dlouhodobé těžké cukrovky začala rozvíjet stařecká demence a kvadruparéza. Obdržel jsem listinu opatrovníka. Babička zemřela v listopadu 2023, čímž mé opatrovnictví automaticky zaniklo. Teď v červnu mně do mé osobní datové schránky přišla žádost od soudu, více...

INFO: V soukromých domovech by měli senioři odevzdat celý svůj příjem

23.6.2024 Je zde další novela zákona o sociálních službách. Jedná se o rozsáhlou novelu, jehož smyslem je zákonem upravit sociálně zdravotní pomezí pro lidi, kteří potřebují zdravotní péči současně se sociální péčí. NRZP ČR souhlasí s tezí propojení sociální péče a zdravotní péče u lidí, kteří potřebují poskytovat oba druhy péče společně více...

PTÁTE SE: Započítání doby péče nebo evidence na úřadu práce do důchodu

22.6.2024 Pečuji o matku, do 31.5.2020 jsem byl zaměstnán, od 1.6.2020 jsem byl veden v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, podpora mi byla poskytnuta od 1.6. do 31.10.2020. Z důvodu covidu a odsouvání návštěv úřadu práce jsem byl vyřazen z evidence až 10.5.2021. V květnu 2020 jsme zažádali o příspěvek na péči, tento se vyřídil více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.