pečuj doma

Podezřelá úmrtí ve zdravotnickém zařízení v Brně

22.11.2023

Policie vyšetřuje případ, který se týká série úmrtí v soukromém zdravotnickém zařízení společnosti Chronicare Mund v Brně. Okolnosti policisté prověřují už od loňska ve vztahu k neznámému pachateli, a to pro podezření z vraždy více lidí. V případě prokázání viny by mohl pachatel dostat až dvacet let, případně výjimečný trest.

Policie ani státní zastupitelství podezření nekomentovaly. Jednatel společnosti Petr Foukal jakékoliv protiprávní jednání v souvislosti s péčí o pacienty zcela popírá. Jde podle něj o křivé nařčení a účelový útok.

Z usnesení, které nedávno zpřístupnil Ústavní soud, který se případem zabývá z důvodu stížnosti této společnosti, však vyplývá důvodnost podezření. Ústavní soud měl k dispozici k nahlédnutí i policejní spis. Ve stručném usnesení pak shrnul, že policie zahájila úkony proti neznámému pachateli pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy, „neboť šetřením vyšlo najevo, že v zařízení měl být přibližně od dubna 2021 úmyslně usmrcen neupřesněný počet chronických pacientů“. 

Podle dostupných informací jde o více než pět lidí. Následně se policie začala zabývat ještě podezřením z podvodu společnosti v souvislosti s proplácením péče o chronické pacienty.

Společnost Chronicare Mund provozuje v Brně dvě zařízení, jedno v Řečkovicích a druhé v Nemocnici Milosrdných bratří, se kterou úzce spolupracuje.

Zdroj: iDNES

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Stala jsem se opatrovníkem. Kam je to nutné nahlásit?

1.3.2024 Dcera byla tedy omezena ve svéprávnosti, právní moci to nabylo v prosinci 2023, invalidní důchod 3. stupně ji přiznali od plnoletosti, čili od dubna. Výplata důchodu je zasílána na její účet, který v osmnácti přešel z dětského účtu na běžný. Kam všude vlastně to omezení svéprávnosti musím hlásit, že jsem opatrovník... do banky, na OSSZ, ČSSZ? více...

INFO: Pečující o nemocné příbuzné nemá kdo vystřídat

29.2.2024 Žena pečující o vážně nemocného manžela usiluje o to, aby pečovatelky a osobní asistenti mohli pomáhat i s péčí o děti. Ministerští úředníci slibují, že to s nimi projednají. Návrh novely zákona o sociálních službách nyní mají na stole poslanci. Lucie Ovsenáková z Libiše pečuje o manžela s amyotrofickou laterální sklerózou přes pět let. více...

PTÁTE SE: Souběh invalidního a sirotčího důchodu

28.2.2024 Chlapec je narozen v srpnu 2004, omezen na svéprávnosti, byl mu ustanoven opatrovník. Studuje na střední praktické škole. Od 2.9.2020 je mu vyplácen sirotčí důchod. V říjnu 2023 bylo požádáno o invalidní důchod a ČSSZ ho přiznala ID I. stupně od 2.9.2020. ČSSZ sdělila, že sirotčí důchod nemá vliv na invalidní důchod. Podle rozhodnutí z ČSSZ se ukázalo více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.