pečuj doma

Podrobněji o tom, jak postupovat při výměně průkazu OZP

7.4.2025

Průkaz OZP se bude letos měnit celkem u 140 tisíc lidí. Z tohoto počtu asi 10 600 lidí bude muset být posouzeno, zda mají nadále nárok na průkaz nebo stupeň průkazu. Výměna průkazů už prakticky začala a nevětší nápor se očekává ve druhém čtvrtletí letošního roku. Už jsme psali, že NRZP zveřejnila podrobnější informace.

Všichni klienti dostávají dopis „Informativní sdělení“ (cca 90 dní před koncem platnosti průkazu osoby se zdravotním postižením) s podrobně popsaným postupem, co mají udělat v případě, když platnost průkazu osoby se zdravotním postižením končí.

Pokud po tomto datu trvá nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením, tzn. pokud je nadále platný výsledek posouzení schopnosti pohyblivosti a orientace, tak se dostaví přibližně 1 měsíc před koncem platnosti průkazu osoby se zdravotním postižením na kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR k výměně průkazu.

Pro vystavení nového průkazu osoby se zdravotním postižením je zapotřebí předložit aktuální fotografii (o rozměrech 35 mm x 45 mm). Fotografii může klient pořídit např. i doma za pomoci rodiny nebo jiné osoby, tak, že bude vyfocen jakýkoliv přístrojem (mobil, fotoaparát) proti světlé zdi a tak, aby bylo patrné, že jde o tohoto konkrétního klienta.

Dnes prakticky nejsou běžně dostupné služby k focení na průkazky. Proto je nezbytné si novou fotografii udělat „po domácku“. To znamená, že vás může kdokoliv vyfotit před světlým pozadím, fotku vytisknout a vystřihnout do požadovaného formátu.

Pokud nemáte doma zařízení, především tiskárnu, je potřeba požádat někoho nebo se pokusit domluvit s obecním úřadem, kde mají matriku, kde běžně průkazové fotky dělají. V této věci není žádné jiné řešení.

Pro převzetí průkazu budou klienti vyzváni např. telefonicky, e-mailem nebo jinou formou. Na kontaktním pracovišti Úřadu práce ČR při převzetí průkazu bude nutné na místě uhradit správní poplatek ve výši 30 Kč. V současné době trvá výroba průkazu osoby se zdravotním postižením cca 10 kalendářních dnů, samozřejmě celková doba výměny průkazu také závisí na aktuálním počtu klientů, kteří v daném období o výměnu průkazu osoby se zdravotním postižením požádali.

Pokud byste se nemohli dostavit osobně na Úřad práce, tak je možné pověřit jinou osobu – rodinného příslušníka nebo asistenta, který může zanést potřebné dokumenty a také vyzvednout nový průkaz. Pokud dotyčný klient není schopen si sám zajistit výměnu průkazu pro osoby se zdravotním postižením, nebo podat žádost o průkaz osoby se zdravotním postižením, může na základě plné moci, která nemusí být úředně ověřena, zplnomocnit jinou osobu, která tento postup zajistí. Jedná se však jen o případy, kdy nebude nové posouzení, což je na druhou stranu velká většina lidí.

Na kontaktních pracovištích Úřadu práce ČR jsou vyhrazené prostory pro vyřizování výměny průkazu osoby se zdravotním postižením bez dlouhých čekacích lhůt. Pokud bude mít klient ještě dotazy, může se obrátit na pracovníka či vedoucího pracovníka kontaktního pracoviště Úřadu práce ČR pro agendu osob se zdravotním postižením, který mu případné dotazy na místě zodpoví.

V případě dalších dotazů (i později) se může klient obrátit na nejbližší kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR v rámci kraje svého trvalého pobytu, nebo na call centrum +420 800 779 900.

Bližší informace o výměně průkazů osob se zdravotním postižením jsou také na webových stránkách Úřadu práce ČR, přímý odkaz: https://www.uradprace.cz/oznameni-o-prukazech-ozp

 

.

 

 

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Co dělat, když končí podpůrčí doba nemocenské

22.4.2025 Prosím o informaci, jak postupovat: Příslušná Okresní zpráva sociálního zabezpečení rozhodla 21. března 2025 o ukončení podpůrčí doby (trvala dle zákona 380 dní, skončila dle rozhodnutí k 6. března, kdy jsem rovněž měla mít kontrolu u lékaře. Nicméně sestra z ordinace mi na začátku března volala, že kontrola u lékaře z důvodu jeho nemoci proběhne více...

ZPRÁVY: Dezinformace o očkování mohou naopak přivést lidi k rozumu

21.4.2025 Slovenský vládní zmocněnec Peter Kotlár vícekrát zpochybnil bezpečnost vakcín proti onemocnění covid-19. Opírá se o studii, která nebyla zveřejněna. Jeho slova zase zpochybňují odborníci. I když by se mohlo zdát, že tvrzení zmocněnce mohou důvěru v očkování snižovat, ve skutečnosti to může být naopak. více...

ZPRÁVY: Počet lidí s postižením ve společnosti stoupá…

20.4.2025 Výzkum Českého statického úřadu (dále jenom ČSÚ) týkající se údajů o osobách se zdravotním postižením (dále jenom OZP) v České republice za rok 2024 byl zveřejněný koncem března. V české společnosti podle něj žije zhruba 15 % obyvatel, kteří se potýkají s trvalými zdravotními potížemi nebo postižením, případně s kombinací obojího. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.