pečuj doma

Postavení pečujících je třeba ukotvit v zákoně, zdůrazňuje iniciativa

13.2.2024

Iniciativa neformálních pečujících a sociálních služeb zaujala společné stanovisko k překládané novele Zákona o sociálních službách. Zdůrazňuje se v něm, že je potřeba uznat status všech neformálních pečujících, nejenom osob blízkých. Z dnešního prohlášení iniciativy (psali jsme o ní 8.2. pod titulkem Organizace nesouhlasí s návrhem Mariana Jurečky) vyjímáme:

Zástupci níže podepsaných organizací se shodují na tom, že předkládaná novela dostatečně neřeší skutečně funkční podporu neformální péče o osoby závislé na pomoci druhých (děti a dospělé s postižením nebo po úrazu, seniory a pacienty v terminálních stádiích nemoci). Máme za to, že není diskuze o tom, že neformální péči je třeba podporovat stejně jako terénní a ambulantní sociální služby, protože jedno bez druhého nemůže fungovat při zajištění péče v domácím prostředí. Setrvání pečovaných v domácím prostředí až do konce jejich života je společenskou prioritou, na které se shodnou všichni. Aby to však bylo možné, je třeba uznat status všech neformálních pečujících, nejen osob blízkých. Tato připomínka už byla vypořádána kladně ve velké vládní novele zákona, ale v poslaneckém návrhu chybí. Téma se týká se nebo se bude týkat každého z nás, proto je v obecném zájmu postavení pečujících a jejich podporu ukotvit v zákoně. 

Podepsáni:

Alfa human service

Asociace péče o seniory

Fórum mobilních hospiců

Nadace Krása pomoci

Moravskoslezský kruh

Terapeutická linka Sluchátko

Spiralis

Za sklem

Život 90

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Významná konference "Stáří spojuje" bude začátkem června

23.4.2024 Již tradiční mezinárodní konference Stáří spojuje 2024 se koná od 3. do 4. června 2024 v Praze. Hlavními tématy konference letos budou: mezigenerační vztahy, umění stárnout, ageismus, postavení seniorů ve společnosti, týrání a zanedbávání seniorů a další. Pozvání přijala řada významných českých i zahraničních expertů. více...

INFO: Zdravotně postižení budou od dubna 2025 patřit pod ČSSZ

22.4.2024 MPSV připravilo návrh zákona, jehož cílem je systémové sjednocení všech sociálních dávek podmíněných dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem pod hlavičku České správy sociálního zabezpečení. Namísto Úřadu práce ČR by tak nově o příspěvku na péči a dávkách pro osoby se zdravotním postižením rozhodovaly územní správy sociálního zabezpečení. více...

PTÁTE SE: Znovuposouzení příspěvku na péči v 18 letech u celiaka

21.4.2024 Dceři v listopadu 2023 skončil posudek (3. v pořadí) na příspěvek na péči v 1. stupni, dg. celiakie, skolióza (celotrupový korzet). Uznáno pokaždé d) stravování, e) oblékání, h) péče o zdraví. (Rozporovali jsme osobní aktivity, ale nedosáhli). Před dvě dny jsem byla na základě Vyrozumění z úřadu práce nahlédnout do spisu. Posudkový lékař popsal více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.