pečuj doma

Praktičtí lékaři nově předepíší i další léky

14.5.2024

Praktickým lékařům se rozšíří kompetence v přímém předepisování některých léků. To především těch, jejichž předepisování na ně deleguje specialista a teprve poté je danému pacientovi předepisují i samotní praktici.Portfolio léků s možností předepsání i praktickým lékařem rozšiřuje vyhlášky o veřejném zdravotním pojištění ministerstva zdravotnictví.

Konkrétně má jít například o léky na ředění krve, kožní onemocnění nebo o některé nové léky na diabetes. Změnu ministerstvo zdůvodňuje tím, že nyní musí pacienti pro recept nejprve ke specialistovi a objednací doby k nim jsou dlouhé. Navíc zdravotní výkony vykázané specialistou bývají dražší i pro samotné zdravotní pojišťovny.  
"V praxi však podle vyjádření odborné veřejnosti mohou nastat situace, kdy tato úprava není dostačující,” píše v důvodové zprávě MZ ČR.  
Například po ukončení hospitalizace může být obtížné pro pacienta vzhledem k dlouhým objednacím lhůtám specialistů si zajistit recept na potřebné léky. Do obtížných situací to dostává i praktiky těchto pacientů.  
I ambulantních specialistů ubývá a pacientů přibývá  
Rozšířením preskripčních pravomocí praktických lékařů pro dospělé ušetří podle dřívějších vyjádření zástupců praktiků i náklady zdravotních pojišťoven. A změna uleví i samotným pacientům.

Zdroj: Zdravé zprávy

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Problémy s duševním zdravím můžete řešit z domova

22.5.2024 Pokud potřebujete pomoc specialisty na duševní zdraví, nemusíte se spoléhat pouze na klasické ambulance psychiatrů a psychologů, které jsou v dnešních dnech přeplněné a je těžké zde dostat termín. Zkuste využít digitální terapie, které nabízí péči online, tedy doslova odkudkoli, kde máte připojení k internetu. Jednou z možností je digitální platforma Mindwell. více...

PTÁTE SE: Musí banka kontrolovat kroky opatrovníka, když to dělá soud?

21.5.2024 Pro sestru chceme zřídit spořicí účet, ať její peníze nejsou ničeny inflací. Banka podmiňuje zřízení spořicího účtu tím, že omezí výběr peněz na 15 000 Kč měsíčně a my pak musíme bance vysvětlovat, nač chceme realizovat, přestože mají listiny opatrovníka i o zbavení svéprávnosti (tělesné i mentální postižení od narození). Má banka právo to dělat více...

PTÁTE SE: Jak napsat vyjádření do řízení o příspěvku na péči

20.5.2024 Chci podat odvolání ohledně přiznání výše příspěvku na péči pro syna s poruchou autistického spektra. Připravuji podklady pro vyjádření k rozhodnutí. Díky článku od p. Pešlové na vašich stránkách jsem podala žádost o prodloužení vyjádření. Budu upozorňovat na procesní nesrovnalosti v řízení. Zjišťuji, že při posuzování situace syna nebyly více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.