pečuj doma

Pražské gerontologické dny proběhnou na začátku října

13.9.2024

Každoroční setkání odborníků z oblasti gerontologie, letos s podtitulem Partnerství a spolupráce ve zlepšování života s demencí, proběhne 2. a 3. října v hotelu Duo na pražském Střížkově a přinese řadu aktuálních témat z praxe i výzkumu. Také seznámí s inovativním přístupem v péči. Podrobnější informaci přináší Miluše Margarjanová.

Během prvního dne konference zazní řada zajímavých přednášek z oblastí Týmová spolupráce jako základ dobré péče, Dobrá praxe v medicíně a v sociálních službách a Novinky v prevenci a léčbě demence. Druhý den konference nabídne již tradičně účastníkům možnost vybírat z nabídky zajímavých a podnětných workshopů.

Účastníci prvního workshopu s názvem Pohyb, který léčí a spojuje: PERMANENTO v každodenní péči se pod vedením Kateřiny Macháčové z Centra pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče naučí využívat přirozených pohybů z prvního roku života ve prospěch sebe i svých klientů či blízkých.

Další workshop se zaměří na spolupráci rodinných příslušníků lidí s demencí s poskytovatelem pobytové sociální služby a maximální rozvinutí potenciálu této spolupráce ku prospěchu člověka s demencí. Tým lektorek workshopu s názvem …ale já jim tak věřila unikátním způsobem propojí zkušenost rodinného pečujícího, klienta a poskytovatele a spolu s účastníky workshopu se na péči o člověka s demencí podívají trochu jiným způsobem.

Jsme také moc rádi, že třetím workshopem s názvem Najdeme v péči o lidi s demencí pozitiva? můžeme navázat na úspěšný workshop Jak zvládat náročné situace v péči o lidi s demencí, který během minulého ročníku konference představila jedna ze školitelek Positive Approach to Care® (PAC) Melanie Bunn.

Letošní čerstvé absolventky kurzu lektorky Teepy Snow Lucie Hájková a Johana Křížová pod supervizí další školitelky PAC Helen Lambert pomohou účastníkům svého workshopu prohloubit si dovednosti v praktické péči s cílem zkvalitňování života lidí s demencí. 

Tým lektorek z Centra pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče při Fakultě humanitních studií UK ve složení Blanka Novotná, Alžběta Bártová a Iva Holmerová účastníkům čtvrtého workshopu přiblíží téma Social prescribing jako příležitost pro komplexní přístup v dlouhodobé péči. 

Tento inovativní přístup k péči přesahuje tradiční medicínské postupy a zahrnuje nefarmakologické intervence, jako jsou komunitní aktivity, přírodní nebo umělecké terapie, a může hrát klíčovou roli ve zvyšování kvality života (nejen) lidí s demencí. Workshop nabídne účastníkům interaktivní prostor pro seznámení s principy “social prescribingu”, jeho aplikací v praxi a výzvami, které přináší jeho implementace v České republice.

Podrobný program, přihlášku a další informace naleznete na webových stránkách konference: https://www.alzheimer.cz/vzdelavani-cals/prazske-gerontologicke-dny

Zdroj: Helpnet

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Češi mají příznaky rakoviny, ale na vyšetření čekají až půl roku

2.7.2025 Onkologové upozorňují na palčivý problém. Na vyšetření, které umí odhalit rakovinu střeva, se v některých regionech čeká až půl roku. Část pacientů přitom potřebuje znát diagnózu hned - včasná léčba je pro jejich přežití rozhodující. Ke 199 současným centrům, v nichž se kolonoskopie dělá, proto přibude do konce roku dalších 12. více...

PTÁTE SE: Co když okolí opatrovaného nespolupracuje s opatrovníkem

1.7.2025 Už půl roku jsem ustanoven opatrovníkem mé sestry. Sestra má schizofrenii, po mozkové mrtvici ochrnula na pravou stranu těla, což částečně rozhýbala, je mentálně retardovaná. Je umístěna v domovu s pečovatelskou službou, kde se o ni starají, jezdí za ní i ze sociální služby a domácí péče. Bohužel jedna paní, sestra z psychiatrie více...

ZPRÁVY: Jaký je stav financování veřejného opatrovnictví

30.6.2025 Ministerstvo vnitra o tom informovalo na zasedání Výboru RVOZP pro podporu osob s omezenou schopností právně jednat. Hlavními tématy zasedání byly návrhy nového národního plánu podpory rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením na období 2026–2030, v rámci kterého byly projednány zejména tři témata: více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.