pečuj doma

Před těžkým covidem nás chrání gen po neandrtálcích

19.1.2022

Vědci vedení odborníky ze švédské lékařské univerzity Institut Karolinska objevili gen, který dokáže snížit závažnost průběhu koronaviru o dvacet procent. Jejich objev by mohl pomoci farmaceutickým firmám s vývojem cílenějších léků proti onemocnění covid-19.

Experti studii publikovali v odborném časopise Nature Genetics.

Zda bude mít nakažený těžký průběh covidu-19 ovlivňuje řada faktorů včetně dalších chorob. Zda bude člověk po nakažení koronavirem trpět těžším nebo lehčím průběhem onemocnění, ovlivňují i geny.

Už dřívější studie zjistily, že někteří jedinci převážně evropského původu nesoucí určitou část DNA mají o 20 procent nižší riziko těžkého průběhu covidu-19.

Vědci zjistili, že to ovlivňuje úsek DNA s geny kódujícími imunitní systém OAS1/2/3. U lidí s haplotypem zajišťujícím menší riziko vážného průběhu má celý tento segment DNA v chromozomálním regionu 12q24.13 asi 75 kilobází pocházejících od neandrtálců. Vědci se snažili zjistit, které geny jsou přímo odpovědné za menší riziko vážného průběhu covidu. Oblast DNA, ve které pátrali, je plná četných genetických variant. Aby identifikovali specifickou variantu, museli svou pozornost obrátit na jedince s africkými předky, kteří postrádají dědictví po neandrtálcích, a tedy i většinu zmíněného úseku DNA objeveného u lidí v Evropě.

Nakonec zjistili, že ochranná varianta genu rs10774671-G určuje délku proteinu, který je kódovaný genem OAS1. Tento protein je součástí vrozeného imunitního systému pro boj s viry. Předchozí studie ukázaly, že čím je tento protein delší, tím má tělo lepší ochranu proti koronaviru SARS-CoV-2.

Zdroj: Novinky

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Opětovná žaloba v řízení o invalidním důchodu

11.7.2025 Jsem pečující osobou o prarodiče a sama mám zdravotní problémy. Z tohoto důvodu jsem se rozhodla požádat o invalidní důchod, který mi byl dříve uznán a poté odebrán. Vzhledem k tomu, že se mi zhoršil zdravotní stav, jsem se rozhodla o ID požádat znovu na konci roku 2023. Invalidní důchod mi byl znovu zamítnut. více...

INFO: Domácí hospice výjimky pro neonkologické pacienty nevybojovaly

10.7.2025 Domácí hospice se čím dál častěji starají i o pacienty s jinou než onkologickou diagnózou, kde ovšem závěr života probíhá jinak. Právě tento fakt chtělo Fórum domácích hospiců zohlednit během letošního dohodovacího řízení s pojišťovnami – ovšem neúspěšně. Výsledkem může být menší ochota domácích hospiců brát tyto pacienty do péče. více...

PTÁTE SE: Co spadá do potřeby oblékání a obouvání

9.7.2025 Manželka, pečující i opatrovník své matky v jedné osobě, opětovně žádá o příspěvek na péči. V žádosti uvedla, že mamince dennodenně na noc pomáhá s navlékáním plenkových inkontinenčních kalhotek. Posudkový lékař do vyjádření napsal, že tento úkon spadá do životní potřeby: oblékání a obouvání. Je to správně? více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.