pečuj doma

Přibývá lidí, kteří přestože pracují, tak musí žít na ulici

4.1.2025

Už více než čtvrt století pomáhá Martina Zikmundová lidem na okraji společnosti najít v životě stabilitu. Před Vánocemi ji vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková ocenila speciální cenou za přímou podporu. Idnes s ní pořídila rozsáhlý rozhovor, z něhož vyjímáme alespoň hlavní jádro sdělení.

Streetwork začíná tam, kde ostatní končí. Pomáháme těm, kteří si o pomoc sami nepřijdou říct. To jsou vaše slova při přebírání Ceny zmocněnkyně vlády pro lidská práva. Jak se takoví lidé hledají?
Aktivně je vyhledáváme a kontaktujeme je tam, kde se zdržují. Nečekáme, až přijde klient a řekne, že má problém.

Víme, že ti nejzranitelnější nepřijdou. Často ani nevědí, že nějaká pomoc existuje. Mají pocit, že se k nim celý svět obrátil zády, že z jejich situace není východisko, že nemají naději. V nepříznivé situaci se neocitli jen tak, předcházely tomu třeba zkušenosti s násilím, odmítáním, nepochopením, jejich život je provázen traumaty.

Kdo jsou lidé bez domova v Česku?
Je jich asi 18 tisíc, konkrétně těch s českým občanstvím. V poslední době často z terénu slýchám, že na ulici jsou lidé už i přesto, že pracují. Vydělávají, ale na bydlení jim to nestačí. Bez domova je i spousta cizinců, hlavně Slováků a Ukrajinců. Mnohem více alarmující jsou ale data o těch, kteří jsou ohroženi ztrátou bydlení.

V nevyhovujícím bydlení, v bytové nouzi je v tuzemsku až 1,6 milionu lidí. Ať už jsou v azylových domech, přelidněných bytech, přespávají u příbuzných. Daří se pro tyto lidi, pokud se dostanou do péče sociálních pracovníků, najít důstojné bydlení?
To je v dnešní době skoro nesplnitelný úkol. Azylové domy, přestože přesnou dobu pobytu zákon nestanovuje, u sebe klienty nechávají maximálně rok. Ale byty v Česku nejsou, a pokud ano, majitelé tam naše klienty většinou nechtějí, diskriminují je.

Měl by s tím pomoci zákon o podpoře bydlení, ale ne poprvé s hrůzou sledujeme, jak se politici snaží zákon, který navrhli odborníci na základě funkčních a ozkoušených přístupů, takzvaně vykostit.

Opravdu se z něj postupně v některých návrzích odkrajují zásadní pilíře, což je podle mě naprosto nezodpovědné chování. Na základě laického, ideologického nebo populistického rozhodnutí lidí, kteří v životě klienta neviděli a té práci nerozumí, tedy politiků, se možná přijme něco, co jen vyplýtvá peníze a poškodí celou společnost.

Jeden z nápadů, které minimálně ekonomicky nedávaly smysl, nedávno pronesl i senátor Zdeněk Hraba (ODS), který by chtěl lidi bez domova zavírat do vězení. Přitom jeden den pro odsouzeného stojí společnost podle ministerstva spravedlnosti asi 1 900 korun.
To byla od pana senátora tak naprosto myšlenka mimo, že se k ní ani nebudu vyjadřovat.

Samozřejmě že by to bylo drahé. Ale i současná situace je velmi drahá, existuje obchod s chudobou, poškozování lidí v bytové nouzi je komplexní. Propisuje se to do vzdělání, uplatnitelnosti na trhu práce, na zdravotnictví nás to stojí veliké peníze. A do budoucna to bude ještě větší problém.

Zdroj: idnes

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Synovi kupuji auto, přispívá úřad práce. Schvaluje to soud?

16.1.2025 Poprvé 9letému synovi schválili příspěvek na vůz. Budu kupovat vůz od firmy, ojetinu. Všude čtu, že musím dát žádost na opatrovnický soud, ale nikde nemůžu najít nějaký vzor, co psát, případně co poslat. Bohužel v okolí nemám nikoho, kdo by mi poradil. Na internetu jsme našla jen to, že syn musí být majitel, já provozovatelale, ale při registraci více...

PTÁTE SE: Příspěvek na péči při přerušení pobytu v domově

15.1.2025 Maminka je narozena v roce 1935. Pobírá příspěvek na péči, v roce 2023 získala první stupeň, od července 2024 má 3. stupeň. Od listopadu 2024 pobývá v domově s pečovatelskou službou. Každý víkend od pátku do neděle si ji beru domů do jejího domku. Můj dotaz se týká příspěvku na péči. Nenáleží jí poměrná část příspěvku za dobu více...

INFO: Dohody o provedení práce – pravidla od ledna 2025

14.1.2025 ČSSZ rekapituluje právní úpravu, která se týká povinné účasti na nemocenském a důchodovém pojištění pracovníků na dohody o provedení práce (DPP). Povinná účast platí, jakmile má zaměstnanec z DPP měsíční příjmy ve výši 11 500 Kč a více. Pro všechny DPP platí jednotná pravidla, nebudou se rozlišovat DPP v režimu oznámené a neoznámené dohody. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.