pečuj doma

Primář Rezek od svaté Anny versus odpůrci ivermektinu

5.3.2021

Ve čtvrtek publikoval prestižní americký lékařský časopis JAMA studii kolumbijských vědců z města Cali o účinku léku ivermektin při léčbě pacientů s covidem 19. Experimentu se účastnilo 476 pacientů, z nichž polovina dostávala ivermektin a polovina placebo. Byla provedena podle mezinárodních standardů a stala se argumentem pro odpůrce léku.

Účastníci byli vybráni náhodně z pacientů s pozitivním testem na covid-19, přičemž ani účastníci studie, ani vědci nevěděli, kdo dostal lék a kdo placebo (dvojitě slepá, randomizovaná studie).

Průběh léčby napříč skupinami se podle autorů výrazněji nelišil, vždy mělo onemocnění mírný průběh. Mediánová doba překonání symptomů činila u skupiny s placebem 12 dní a u skupiny s ivermektinem 10 dní. Od placeba se ale ani příliš nelišily popsané vedlejší účinky. Nejčastějším z nich byla v obou skupinách bolest hlavy. Na tu si stěžovalo 104 pacientů (52 procent), kterým byl podáván ivermektin, a 111 pacientů (56 procent), kteří dostávali placebo.

„Mezi dospělými s mírným průběhem pětidenní podávání ivermektinu ve srovnání s placebem výrazněji nesnížilo dobu potřebnou k překonání symptomů,“ konstatovali autoři. Jejich resumé pak zní: „Závěry nepodporují použití ivermektinu k léčbě mírného průběhu nemoci covid-19.“

Připomněli však, že použitý vzorek zkoumaných pacientů byl malý a pro pochopení účinnosti léku při těžších průbězích bude zapotřebí provést další větší studie.

Na internetu se tato zpráva stala brzy hitem zejména odpůrců léků a sdílel ji např. český klub skeptiků Sisyfos, který napsal: „Ivermektin se analyzuje i v lépe připravených studiích. V jedné takové právě publikované selhal.“

Na to se ovšem v pátek ozval brněnský primář Michal Rezek z nemocnice u sv. Anny, který má v Česku největší zkušenosti s léčbou covidu-19 ivermektinem. Napsal:

„Studie nedokazuje nic o účinnosti léku, protože to byla zjednodušeně léčba mladých neobézních zdravých lidí, kterým v době zahájení léčby prakticky nic moc nebylo. Po zahájení léčby mělo horečku jen necelých 10 procent pacientů a zhoršení potíží nastalo jen u 2 procent pacientů. U takové populace (476 účastníků studie s mírným průběhem) se dá jen velmi těžko hodnotit efektivita nějakého léku, takže nejpříznivější je, že nikdo na studijní léčbě nezemřel, a přitom užívali relativně vysokou dávku léku, která je dnes doporučována hospitalizovaným pacientům. Takže za mě lze výsledek použít jako dobrý argument pro uvolnění do ambulantní péče.

Chápu, že když si závěry této studie přečte laik, tak ji může interpretovat přesně v duchu toho, jak je napsaná. Lidé z vědeckého či medicínského prostředí by ale měli být schopni ji interpretovat správně. Tedy by měli být schopni identifikovat, že v tom závěru právě chybí ten důležitý fakt, že na takové skupině pacientů je prakticky nemožné prokázat nějaký pozitivní účinek. A potom už lze jen spekulovat, zda zda si jen tu studii nepřečetli podrobně a nebo se jim hodí ten závěr takto napsaný a chtějí tak podpořit nějaké své negativní stanovisko. Stejně tak je zajímavé, že je studie s tak zavádějícím závěrem zveřejněna v takovém časopise,“ konstatoval Rezek.

Zdroj: Novinky

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Invalidní důchod při roční docházce na střední školu

26.7.2024 Syn mi dal plnou moc k vyřízení žádosti o invalidní důchod, podávala jsem žádost v dubnu 2024. Syn se narodil v listopadu 2003, nyní je mu 20. Do jeho 12 let jsem na něj pobírala příspěvek na péči v druhém stupni. Byla jsem se ptát na posudkovou sociální zabezpečení, zda už má důchod vyřízený. Tam mi řekli, že mu posudkový lékař uznal invaliditu více...

INFO: Sbírky budou jednodušší a všichni pacienti naleznou zastání

25.7.2024 Prezident republiky podepsal dvě novelizace zákonů, které výrazně zjednoduší činnost veřejně prospěšných organizací. Jedná se o změnu zákona o veřejných sbírkách a zákona o zdravotních službách, která mimo jiné upravila definici pacientské organizace. Obě novely omezí zbytečnou byrokracii a přispějí k transparentnímu prostředí v tomto sektoru. více...

PTÁTE SE: Může opatrovník zakázat nahlížet do lékařské dokumentace?

24.7.2024 Jsem opatrovnicí mé matky. Můj bratr po mě žádá povolení k nahlížení do lékařské dokumentace matky. Vzhledem k tomu, že má velmi nepříjemné chování k ošetřujícím lékařům i personálu, nedala jsem souhlas k jeho nahlížení do zdravotní dokumentace. Mám právo mu neumožnit toto nahlížení? Jsem povinna ho informovat o zdravotním stavu matky více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.