pečuj doma

Příznaky nákazy omicronem se liší od dosavadních

23.12.2021

Varianta koronaviru omikron se neliší od předchozí varianty delta pouze vyšší nakažlivostí, ale také odlišnými příznaky, píše server týdeníku Focus. Nakažení například neztrácejí čich, naopak se u nich objevuje silné noční pocení. Současně si stěžují na bolest těla a extrémní únavu.

„Zatím nejvýraznější příznak nákazy omikronem je extrémně silné noční pocení, kdy se člověk musí okamžitě převléknout,“ uvedl britský lékař Amir Khan.

Data, která přišla z Jižní Afriky, ale zatím nejsou celistvá, chybějí důsledné studie týkající se starší generace. Populace Jihoafrické republiky je totiž ve srovnání s Evropou velmi mladá, pouze šest procent tamních obyvatel je starších 65 let, připomíná Focus. V případě starších lidí s chronickým onemocněním, jako je například cukrovka nebo onemocnění srdce, nákaza omikronem může dopadnout podstatně tvrději.“

Mezi další příznaky patří škrábání v krku a suchý kašel. Pouze u některých nakažených se objevila vysoká horečka.

Zvláštní je, že si nikdo z nakažených nestěžoval na ztrátu čichu a chuti. Přitom v původní koronavirové variantě to byl jeden z nejčastějších příznaků nákazy.

Není také jasné, jak přesně omikron působí na děti. Lékaři vidí náznaky, že by nová varianta mohla ovlivnit děti více než ty předchozí. „Dochází k nárůstu hospitalizací u dětí mladších pěti let,“ řekla Michelle Groomeová z Jihoafrického národního institutu pro nakažlivé nemoci.

V hlavním městě Pretorii tvořily malé děti po lidech starších 60 let druhou největší věkovou skupinu ošetřovanou v nemocnici.

U dětí se objevuje jako příznak nákazy také vyrážka. „Ta se projevila až u 15 procent infikovaných dětí,“ řekl minulý týden zpravodajskému kanálu Sky News londýnský lékař David Lloyd.

Kromě toho se objevují i příznaky jako bolesti hlavy či nechutenství.

Zdroj: Novinky

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Nestihlo se rozhodnout o změně stupně závislosti

27.3.2023 Osm let jsem pečovala o svého tatínka ve věku 84 let, který byl po amputaci nohy. Pobíral příspěvek na péči 2. stupně. Vzhledem k zhoršujícímu se zdravotnímu stavu jsme v říjnu 2022 podali žádost o změnu stupně závislosti. Proběhlo šetření v domácnosti tatínka, lékař úřadu doložil zdravotní dokumentaci a čekali jsme na vyjádření. více...

ZPRÁVY: Vyjádření Fóra mobilních hospiců: Nikoho nezabíjíme

26.3.2023 Fórum mobilních hospiců reagovalo na článek iDNES Umři do měsíce, jinak nezaplatíme… „Smyslem paliativní a hospicové péče je důraz na kvalitu života pacienta. Opiáty jsou tedy aplikovány za účelem zmírnění bolestí a jiných nepříznivých projevů nemoci, které pacienta tíží, právě aby zlepšily celkové pohodlí a kvalitu pacientova života v závěru.“ více...

ZPRÁVY: Umři do měsíce, jinak nezaplatíme...

25.3.2023 Ví, že už brzy zemře. Osmašedesátiletá paní Jiřina ze Starého Města na Uherskohradišťsku trpí rakovinou slinivky v terminálním stadiu. Stará se o ni od loňského listopadu terénní hospic PAHOP. Nemoc z ní vysála zbytek sil a změnila ji v uzlíček kostí a kůže. Oxygenerátor v rohu místnosti na podporu dechu tiše hučí… více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.