pečuj doma

Recepty, jak řešit naše důchody. Čtěte, senioři

27.4.2021

Před budoucí vládou stojí velký úkol – penzijní reforma. A parlamentní strany už přinášejí recepty, jak se mít v důchodu dobře – pořídit si hodně dětí, začít spořit, nebo se připravit na vyšší daně. Stát by podle nich měl seniory motivovat k tomu, aby neodcházeli z práce hned do plného důchodu, ale nějaký čas ještě pracovali na částečný úvazek.

„Přechod do plného důchodu by tak měl být více pozvolný, což by pomohlo seniorům zvýšit příjmy a státu z dlouhodobého hlediska snížit náklady na důchodový systém,“ vysvětluje pirátský expert na důchody, poslanec Tomáš Martínek.

Jde o jeden z mnoha receptů, kterým chtějí parlamentní strany vyzrát na neúprosný fakt, že penzijní systém se v příštích dekádách propadne do minusu.

Podzimní volby mimo jiné rozhodnou o tom, jak bude vypadat penzijní reforma. Zda se bude spolu s tím, jak bude v populaci přibývat seniorů, nadále zvyšovat věk odchodu do důchodu, penze se sníží, nebo se začnou dotovat z jiných zdrojů.

S návrhem reformy penzí přišla těsně před volbami ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Počítá s minimálním důchodem 10 tisíc korun a zbytkem podle zásluhovosti. S tím souhlasí i řada stran, které Seznam Zpráv oslovily. Co ale chybí, je reforma, která by zajistila financování tohoto plánu.

Národní rozpočtová rada navrhla několik opatření, z nichž většina nebude do předvolební kampaně příliš populární: zvýšení věku odchodu do důchodu, méně příznivý výpočet penze, zvýšení sazeb pojistného, dorovnání příjmů systému z majetkové daně nebo zavedení daně ze samotných penzí.

Udržet seniory déle v práci je jedním z dílčích receptů, které oslovení straničtí experti zmínili jako cestu záchrany penzí. Stát by měl podle poslance Martínka zvýhodnit zaměstnávání lidí v důchodovém věku na částečné úvazky a pracujícím seniorům snížit odvody na sociální pojištění.

„Díky větší podpoře pracujících seniorů i jednodušší legislativě ohledně částečných úvazků předpokládáme, že se více lidí dobrovolně rozhodne pro pozvolnější přechod do plného důchodu, kdy využijí možnosti alespoň částečně pracovat třeba i při pobírání důchodu,“ vysvětluje Martínek.

Pro větší podporu pracujících důchodců tak, aby ještě nějakou dobu přispívali do systému, je i poslankyně Kovářová (STAN). „Vidím to i na svých rodičích, kteří i díky brigádničení zůstali aktivní. Je to takzvaná silver economy, stříbrná ekonomika,“ vysvětluje Kovářová.

Podle poslance Skopečka (ODS) by měla být dalším pilířem prorodinná politika. Ta by jednak přinesla víc budoucích daňových poplatníků, kteří budou na důchody vydělávat. Také by se ale měla vyplatit konkrétní rodině, například pomocí daňových asignací.

„Máme tam také snahu přispívat svým vlastním rodičům. To znamená, když máte odvody, tak by jedno dvě procenta, podle toho, jaká bude dohoda, šla přímo na penze přímých rodinných příslušníků,“ dodává další možné dílčí řešení předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Podle Kovářové by stát měl také podpořit ženy, které se chtějí vracet dříve do práce z mateřské nebo rodičovské dovolené.

S tím, že by lidé měli na důchod převážně šetřit, však nesouhlasí komunisté. „Ono to samozřejmě u někoho jde, aby si šetřil výrazné peníze, ale pokud 60 procent občanů nedosahuje ani průměrné mzdy, má to pro ty lidi fatální dopad. Touhle cestou jít nechceme,“ říká poslankyně Hana Aulická Jírovcová.

Komunisté naopak chtějí zachovat průběžný systém, který v Česku funguje. „Myslíme si, že pokud by se udělaly jen změny drobných parametrů a zajistilo se financování, máme tu systém, který může fungovat sto let,“ míní Aulická Jírovcová.

A jak by tedy KSČM financování zajistila? „Otevřené jsou daňové věci, ať se bavíme o bankách, nebo vysokopříjmových, tam je možné výrazné navýšení odvodů. Je možné podívat se i na to, jaké odchází dividendy do zahraničí a jestli není potřeba, aby částečně i z těchto částek pluly finance do důchodového systému,“ popisuje poslankyně.

Neumí si prý ale představit, že by v Poslanecké sněmovně po volbách nastala shoda. „Bavit se o příjmových věcech, to se nikdo neodvažuje, protože je to téma, které není populární,“ myslí si Aulická Jírovcová. Všechny strany se přitom shodují v tom, že případná reforma musí mít širokou podporu, aby přežila následující volby.

Zdroj: Seznam zprávy

 

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Do sociálních služeb může prakticky kdokoli. Chystá se změna

29.5.2023 Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když má čistý trestní rejstřík a do roku a půl od nástupu do zaměstnání absolvuje kvalifikační kurs. Z pohledu nedostatku pracovníků v sociálních službách to může být jistá výhoda. více...

INFO: Zrušení odpočtu daně na partnera poškodí pečující a postižené

28.5.2023 Zásadní připomínky vyslovila Národní rada zdravotně postižených České republiky k tzv. Konsolidačnímu nebo též ozdravnému balíčku vlády. Týkají se především praktického zrušení odpočtu daně na partnera. Návrh na jeho ponechání pouze do tří let věku dítěte považuje za další opatření proti soudržnosti českých rodin. více...

PTÁTE SE: Podpora v nezaměstnanosti po skončení péče o osobu blízkou

28.5.2023 Pečuji o maminku s Alzheimerovou chorobou ve 3. stupni postižení. Nemůžu chodit do zaměstnání. Maminka bere příspěvek na péči ve 3. stupni už 22 měsíců. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, kdyby skončila péče o maminku už nyní? Ať už v případě jejího úmrtí, nebo umístění maminky v nějakém sociálním zařízení. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.