pečuj doma

Rodiče záškoláků přijdou o dávky. Jak vypadá Jurečkova reforma

5.2.2024

Rozšíření okruhu možných příjemců dávky na děti, ale také výraznější represe, zvlášť pro lidi, kteří dlouhodobě nepracují a práci si nehledají. To přinese reforma sociálních dávek.  Výši nové multidávky, v níž se od příštího roku spojí příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě, má ovlivnit také to, jak se chová celá domácnost.

Tedy zda příjemci peněz pracují a jejich děti chodí řádně do školy. Experti se ale obávají, že za chyby dospělých budou trpět děti a o pomoc přijdou ti, kteří ji potřebují nejvíce.

Na peníze na děti by od příštího roku měly dosáhnout rodiny s příjmem do čtyřnásobku životního minima místo nynějšího 3,4násobku. O část dávek by ale mohly přijít domácnosti, jež neposílají děti do školy, nebo takové, kde někteří členové nepracují – přestože mohou. U nejchudších, kteří v současné době pobírají dávku na živobytí – tedy dávku v hmotné nouzi –, se bude sledovat, zda plní takzvaný aktivizační plán.

Ten by se spustil, jakmile by žadatel byl minimálně šest měsíců nezaměstnaný – a vedl by ho k tomu, aby absolvoval rekvalifikaci, dále se vzdělával nebo třeba vykonával veřejně prospěšné práce. Podle mluvčího resortu práce a sociálních věcí Jakuba Augusty je důvodem omezení dávek motivace lidí k aktivnímu zapojení na trh práce. „Cílem změn je zohlednit snahu o vlastní přičinění při zajištění soběstačnosti domácnosti a podpořit zdravé fungování rodiny,“ líčí Augusta. A pokračuje: „Počítá se i s tím, že pokud bude zákonnému zástupci nezaopatřeného dítěte uložen přestupek spojený s neplněním povinné školní docházky, může to ovlivnit jeho celkovou výši dávky. Totéž platí, pokud bude příjemce dávky dlouhodobě nezaměstnaný, byť může pracovat.“

Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni se obává, že o pomoc přijdou ti, kteří ji potřebují nejvíc. „Úřady práce jsou poměrně protektivní vůči nižší střední třídě a velmi přísné vůči chudým. To se může výrazně promítnout do nároku na dávku. Když má žadatel vystudovanou jen základní školu nebo třeba trpí psychickými potížemi, jeho kompetence jsou opravdu hodně omezené. Může se to jevit jako cílené vyhýbání se práci, ale může to být jenom odraz toho, že na tu práci nestačí,“ sdělil pro Lidovky.cz a upozornil, že chudé domácnosti většinou mívají hodně členů. „Podmiňovat příjem rodiny chováním jednotlivých členů je opravdu nebezpečné. Pro rodinu není snadné zajistit, že se všichni budou chovat řádně,“ řekl.

Lenka Štěpánková

Zdroj: Lidovky

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Invalidní důchod při roční docházce na střední školu

26.7.2024 Syn mi dal plnou moc k vyřízení žádosti o invalidní důchod, podávala jsem žádost v dubnu 2024. Syn se narodil v listopadu 2003, nyní je mu 20. Do jeho 12 let jsem na něj pobírala příspěvek na péči v druhém stupni. Byla jsem se ptát na posudkovou sociální zabezpečení, zda už má důchod vyřízený. Tam mi řekli, že mu posudkový lékař uznal invaliditu více...

INFO: Sbírky budou jednodušší a všichni pacienti naleznou zastání

25.7.2024 Prezident republiky podepsal dvě novelizace zákonů, které výrazně zjednoduší činnost veřejně prospěšných organizací. Jedná se o změnu zákona o veřejných sbírkách a zákona o zdravotních službách, která mimo jiné upravila definici pacientské organizace. Obě novely omezí zbytečnou byrokracii a přispějí k transparentnímu prostředí v tomto sektoru. více...

PTÁTE SE: Může opatrovník zakázat nahlížet do lékařské dokumentace?

24.7.2024 Jsem opatrovnicí mé matky. Můj bratr po mě žádá povolení k nahlížení do lékařské dokumentace matky. Vzhledem k tomu, že má velmi nepříjemné chování k ošetřujícím lékařům i personálu, nedala jsem souhlas k jeho nahlížení do zdravotní dokumentace. Mám právo mu neumožnit toto nahlížení? Jsem povinna ho informovat o zdravotním stavu matky více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.