pečuj doma

S vakcínami je to Sofiina volba. Kdy dát druhou dávku Pfizeru?

24.3.2021

Účinnost první dávky vakcíny proti koronaviru od společnosti Pfizer není tak vysoká, jak se očekávalo a jak uvádí výrobce. Upozornil na to již před několika týdny další státy hlavní izraelský koordinátor boje proti koronaviru Nachman Aš. Odvolával se na statistiky, kdy se v období po podání první dávky a při čekání na druhou infikovalo 12 400 Izraelců.

„Mnoho lidí se nakazilo v období mezi první a druhou vakcínou,“ řekl. První dávka byla „méně účinná, než jsme si mysleli“ a „nižší než data předložená společností Pfizer“, řekl. Tvrdil dále, že než se v organismu rozvine imunita, může to trvat 10 i více dní. Pravdou ovšem také je, že se v Izraeli neočkovalo druhou dávkou striktně po třech týdnech, jak požaduje Pfizer.

Firma Pfizer uvádí, že její vakcína má po první dávce účinnost 52 procent, zatímco po druhé dávce už 95 procent.

Zmíněné prohlášení je samozřejmě zajímavé v souvilosti s úvahami, zda neprodloužit dávky mezi Pfizerem ze tří až na osm týdnů a naočkovat více lidí první dávkou. Velká Británie dokonce umožňuje podání druhé dávky až 12 týdnů po prvotním naočkování. U nás zatím návrh na prodloužení doby mezi dávkami, který podala Smejkalova odborná skupina, zatím schválen nebyl. Je to samozřejmě celé složité, protože Pfizer sám uvádí, že nemá žádné důkazy o tom, že by jejich první dávka fungovala déle než tři týdny.

S posunutím termínu podání druhé dávky očkovací látky nesouhlasí ani Světová zdravotnická organizace (WHO). Uvedla, že vlády by měly dát lidem druhou dávku 21, nejpozději 28 dnů od podání první dávky, aby bylo zajištěno, že vakcína funguje dlouhodobě. Velkou Británii za to také tvrdě kritizuje a považuje toto počínání za nezodpovědné.

Je to každopádně i pro nás Sofiina volba při tom obrovském nedostatku vakcín, který máme. A nutno vzít přitom v úvahu, že ho ještě dlouho budeme mít, když jsme zásadně odmítli vakcíny neregistrované.

Zdroj: red. a novinky

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Češi mají příznaky rakoviny, ale na vyšetření čekají až půl roku

2.7.2025 Onkologové upozorňují na palčivý problém. Na vyšetření, které umí odhalit rakovinu střeva, se v některých regionech čeká až půl roku. Část pacientů přitom potřebuje znát diagnózu hned - včasná léčba je pro jejich přežití rozhodující. Ke 199 současným centrům, v nichž se kolonoskopie dělá, proto přibude do konce roku dalších 12. více...

PTÁTE SE: Co když okolí opatrovaného nespolupracuje s opatrovníkem

1.7.2025 Už půl roku jsem ustanoven opatrovníkem mé sestry. Sestra má schizofrenii, po mozkové mrtvici ochrnula na pravou stranu těla, což částečně rozhýbala, je mentálně retardovaná. Je umístěna v domovu s pečovatelskou službou, kde se o ni starají, jezdí za ní i ze sociální služby a domácí péče. Bohužel jedna paní, sestra z psychiatrie více...

ZPRÁVY: Jaký je stav financování veřejného opatrovnictví

30.6.2025 Ministerstvo vnitra o tom informovalo na zasedání Výboru RVOZP pro podporu osob s omezenou schopností právně jednat. Hlavními tématy zasedání byly návrhy nového národního plánu podpory rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením na období 2026–2030, v rámci kterého byly projednány zejména tři témata: více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.