pečuj doma

S vakcínami je to Sofiina volba. Kdy dát druhou dávku Pfizeru?

24.3.2021

Účinnost první dávky vakcíny proti koronaviru od společnosti Pfizer není tak vysoká, jak se očekávalo a jak uvádí výrobce. Upozornil na to již před několika týdny další státy hlavní izraelský koordinátor boje proti koronaviru Nachman Aš. Odvolával se na statistiky, kdy se v období po podání první dávky a při čekání na druhou infikovalo 12 400 Izraelců.

„Mnoho lidí se nakazilo v období mezi první a druhou vakcínou,“ řekl. První dávka byla „méně účinná, než jsme si mysleli“ a „nižší než data předložená společností Pfizer“, řekl. Tvrdil dále, že než se v organismu rozvine imunita, může to trvat 10 i více dní. Pravdou ovšem také je, že se v Izraeli neočkovalo druhou dávkou striktně po třech týdnech, jak požaduje Pfizer.

Firma Pfizer uvádí, že její vakcína má po první dávce účinnost 52 procent, zatímco po druhé dávce už 95 procent.

Zmíněné prohlášení je samozřejmě zajímavé v souvilosti s úvahami, zda neprodloužit dávky mezi Pfizerem ze tří až na osm týdnů a naočkovat více lidí první dávkou. Velká Británie dokonce umožňuje podání druhé dávky až 12 týdnů po prvotním naočkování. U nás zatím návrh na prodloužení doby mezi dávkami, který podala Smejkalova odborná skupina, zatím schválen nebyl. Je to samozřejmě celé složité, protože Pfizer sám uvádí, že nemá žádné důkazy o tom, že by jejich první dávka fungovala déle než tři týdny.

S posunutím termínu podání druhé dávky očkovací látky nesouhlasí ani Světová zdravotnická organizace (WHO). Uvedla, že vlády by měly dát lidem druhou dávku 21, nejpozději 28 dnů od podání první dávky, aby bylo zajištěno, že vakcína funguje dlouhodobě. Velkou Británii za to také tvrdě kritizuje a považuje toto počínání za nezodpovědné.

Je to každopádně i pro nás Sofiina volba při tom obrovském nedostatku vakcín, který máme. A nutno vzít přitom v úvahu, že ho ještě dlouho budeme mít, když jsme zásadně odmítli vakcíny neregistrované.

Zdroj: red. a novinky

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Z čeho lze hradit advokáta pomáhajícího v omezení svéprávnosti

4.12.2024 Potřebovala bych poradit, jestli do ročního vyúčtování pro soud mohu zařadit i úhradu za služby advokáta, které jsem využila při sepisování žádosti a přítomnost u soudního jednání o opatrovnictví a omezení svéprávnosti mé maminky, nebo je musím zaplatit já jako opatrovník. Zálohu 1 tis. Kč jsem zaplatila hotově ze svých peněz. více...

ZPRÁVY: Zhoršování situace lidí s handicapem. Kritika vlády

3.12.2024 Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) si stěžuje na zhoršování situace lidí s handicapem v Česku. Poukazuje na nenavýšení nejnižších příspěvků na péči, nevalorizování úhrad zdravotnických prostředků ze zdravotního pojištění či rozvolnění požadavků na bezbariérovost. Vedení NRZP to řeklo dnes na tiskové konferenci. více...

PTÁTE SE: Pracovní neschopnost a invalidní důchod pečujícího

2.12.2024 Chci se zeptat, zda se může žádat o invalidní důchod v období pracovní neschopnosti. Slyšel jsem totiž odněkud, že pokud je člověk v pracovní neschopnosti, nelze v tu dobu žádat např. o starobní důchod, proto se ptám ohledně žádosti o invalidní důchod. Současně pečuji o postiženého syna, je nějaký rozdíl v tom, být hlavní pečující osobou, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.