pečuj doma

ZPRÁVY: Senioři ruší očkování vakcínou AstraZeneca

13.2.2021

Středočeský krajský koordinátor očkování Martin Polák redakci Seznam zpráv popsal problém spojený s vakcínou AstraZeneca. Není jisté, zda je očkování vhodné pro osoby starší 55 let, a jednotlivá očkovací místa proto požadují po Ministerstvu zdravotnictví jasné stanovisko. Z tohoto důvodu zatím seniory touto vakcínou neočkují.

„Už od úterního odpoledne o tom jednáme s ministerstvem i Českou vakcinologickou společností. Někteří totiž té vakcíně nevěří. Když senioři dostanou termín, volají nám jejich příbuzní, zda se jedná o očkovací látku AstraZeneca, a když se dozvědí že ano, termín zruší,“ popsal Polák.

Česká vakcinologická společnost (ČVS) doporučila používat raději pro očkování lidí starších 55 let jiné vakcíny, dokud se neprokáže účinnost látky AstraZeneca.

„Aktuálně dostupné údaje z provedených klinických studií neumožňují statisticky signifikantně stanovit účinnost vakcíny u osob starších 55 let,“ píše se ve stanovisku podepsaném předsedou ČVS Romanem Chlíbkem.

„Ze znalosti účinnosti jiných vakcín, například proti chřipce, lze předpokládat, že účinnost vakcíny AstraZeneca bude klesat s věkem, nicméně nelze v tuto chvíli předpokládat, že by vakcína byla u seniorů neúčinná,“ pokračuje stanovisko.

A závěr zní:

„V případě dostatečného množství mRNA vakcín (Comirnaty, Covid-19 Vaccine Moderna (Pfizer a Moderna, pozn. red.)) je vhodnější jejich použití u osob starších 55 let věku. Rekombinantní vakcínu AstraZeneca lze v maximální míře využívat pro očkování v profesních indikacích a u osob s vybranými komorbiditami do 55 let věku. V případě nedostatku mRNA vakcín lze vakcínu AstraZeneca bezpečně aplikovat také osobám starším 55 let věku.“

Jinými slovy: AstraZeneca je nyní vhodná pro mladší zdravotníky, účinnost pro seniory musí prokázat další výzkum. Pokud není nic jiného k mání, tak je AstraZeneca pro seniory přinejmenším bezpečná.

Některé země nabízejí za sníženou cenu k odkoupení v součtu miliony dávek AstraZeneca, protože je nechtějí používat. Stanovisko ministerstva zdravotnictví redakce Seznamu zatím nezískala.

Zdroj: Seznam zprávy, red

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Češi mají příznaky rakoviny, ale na vyšetření čekají až půl roku

2.7.2025 Onkologové upozorňují na palčivý problém. Na vyšetření, které umí odhalit rakovinu střeva, se v některých regionech čeká až půl roku. Část pacientů přitom potřebuje znát diagnózu hned - včasná léčba je pro jejich přežití rozhodující. Ke 199 současným centrům, v nichž se kolonoskopie dělá, proto přibude do konce roku dalších 12. více...

PTÁTE SE: Co když okolí opatrovaného nespolupracuje s opatrovníkem

1.7.2025 Už půl roku jsem ustanoven opatrovníkem mé sestry. Sestra má schizofrenii, po mozkové mrtvici ochrnula na pravou stranu těla, což částečně rozhýbala, je mentálně retardovaná. Je umístěna v domovu s pečovatelskou službou, kde se o ni starají, jezdí za ní i ze sociální služby a domácí péče. Bohužel jedna paní, sestra z psychiatrie více...

ZPRÁVY: Jaký je stav financování veřejného opatrovnictví

30.6.2025 Ministerstvo vnitra o tom informovalo na zasedání Výboru RVOZP pro podporu osob s omezenou schopností právně jednat. Hlavními tématy zasedání byly návrhy nového národního plánu podpory rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením na období 2026–2030, v rámci kterého byly projednány zejména tři témata: více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.