pečuj doma

Šíření delty v Praze. Varování před exponenciálním růstem

26.6.2021

Žádný oddych není namístě, nadějný pokles čísel nakaženosti covidem-19 se začíná nyní obracet. Na úrovni České republiky varovně roste reprodukční číslo R určující, kolik lidí jeden infekční člověk průměrně nakazí. Momentálně jeho hodnota činí 0,9, což je nejvyšší číslo od poloviny dubna letošního roku. Situace se může rychle zvrtnout.

Podle epidemiologa a bývalého šéfa resortu zdravotnictví Romana Prymuly je nutné řešit startující trend hned, jinak nám bude hrozit exponenciální růst epidemie. Z desítek nakažených tak mohou být během měsíce stovky až tisíce.

„Křivka vývoje se nezmění ze dne na den, bez ohledu na to, jaké opatření vydáte. To bude trvat deset až 14 dní. Pokud skutečně došlo k obrácení trendu, můžeme čekat, že čísla příštích 14 dní porostou,“ řekl pro Lidovky.cz Prymula.

Vrásky už nadělal covid i vládě. Na té měl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) původně navrhnout umožnění nošení roušek místo respirátorů.

„V tuto chvíli nebudeme dělat změnu na roušky obecně, protože chceme ještě vyčkat dalšího vývoje. Zhoršení v posledních dnech vidíme na datech,“ oznámil.

V Praze se zastavil trend snižování počtu případů, podle Vojtěcha hlavní město se mírně zhoršuje. Jeho resort odhaduje, že číslo R v metropoli dosahuje hodnoty až 1,2. „Jde o plošné šíření, žádné klastry tu nyní neevidujeme,“ popsala pro Lidovky.cz hlavní pražská hygienička Zdeňka Jágrová.

Většinově šlo dle Jágrové o lidi s cestovatelskou anamnézou. Část „mutačních“ případů ale vykazuje známky běžného přenosu v populaci. 

Právě mutace koronaviru jsou teď pod drobnohledem odborníků, podle mnohých totiž mohou způsobit nástup další vlny šíření nemoci covid-19. Jako pomyslná záchytná síť má posloužit takzvaná sekvenace pozitivních vzorků, pomocí kterého lze rozklíčovat, o jakou variantu viru se zrovna jedná.

Počet zachycených potvrzených případů nebezpečných mutací přitom může být jen zlomkem toho, co v tuzemské populaci skutečně „lítá“. Jak vysvětlila hygienička Jágrová, na sekvenaci ani zdaleka neputují všechny pozitivní vzorky testované metodou PCR. A v antigenních testech mutace hledat nelze.

Nenachytat se potřetí

Dle hygieniků je složité přesně rozklíčovat, k čemu teď v české metropoli dochází. „Nelze jednoduše určit, kde k šíření dochází nejčastěji. Počet zdrojů je u nás v populaci je oproti Anglii relativně nízký,“ srovnala Jágrová Prahu s děním na britských ostrovech, kde už šíření delta dominuje.

Právě na ostrovech se teď nahlas mluví o riziku, které pro přenášení viru skýtají například dětské skupiny, školy nevyjímaje. To se však dle Jágrové v českém hlavním městě zatím nepotvrzuje. Jelikož je covid doposud zachytáván především u dospělé populace, mezi místy, kde k šíření viru dochází nejčastěji, vyzdvihuje pražská hygienička především pracoviště. Na ta se lidé začali v posledních týdnech vracet ve velkém, před tím značná část z nich pracovala z domova.

Podle odborníků šíření nebezpečné mutace napomáhá i fotbalových ME. Dle Prymuly u delty platí, že umí lépe obejít ochranu poskytnutou první dávkou vakcíny. Epidemiolog, který pomáhal provést zemi první vlnou covidu, soudí, že bezbřehé rušení protiepidemických opatření – třeba ústup od respirátorů v MHD – není nyní namístě. Místo toho bychom se dle Prymuly měli zaměřit na regiony, kde hrozí nejvyšší nárůst, a nasadit nová protiepidemická opatření právě tam. „Zvykli jsme si myslet, že jakmile čísla nákazy klesnou, vyhráli jsme. Tak to ale není, toto uvažování už se nám dvakrát vymstilo, doufám, že se to nestane potřetí,“ varoval.

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), jež dříve působila jako poradní orgán ministerstva zdravotnictví, doporučila, aby se Česko vrátilo k pečlivému hlídání svých hranic. „Doporučujeme pro všechny příjezdy do ČR požadovat formulář, jehož vyplnění by bylo povinné,“ uvedli odborníci ze skupiny vedené hlavním epidemiologem IKEM Petrem Smejkalem. Cílem takového kroku by byla obrana před „importem“ mutací. Česko by dle skupiny nemělo umožňovat vstup do země cestujícím s neúplným očkováním bez testu.

Zdroj: Lidovky

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Střídání stráží na známé brněnské hematoonkologické klinice

17.3.2025 Po patnácti letech odchází z čela Interní hematologické a onkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno profesor Jiří Mayer. Od 1. dubna jej vystřídá jeho dosavadní zástupce, profesor Michael Doubek. Ten prošel loni v prosinci řádným výběrovým řízením, jak potvrdil Zdravotnickému deníku ředitel nemocnice Ivo Rovný. více...

PTÁTE SE: Co spadá do neběžného právního jednání za opatrovaného

16.3.2025 Rozsudkem soudu byl zletilý syn (těžká mentální a fyzická retardace, nutná péče 24 hod/7 dní v týdnu) omezen na svéprávnosti "není schopen činit žádná právní jednání s výjimkou práva samostatně právně jednat v běžných záležitostech každodenního života". Mě jmenoval opatrovníkem s tímto textem "je povinna a oprávněna – jméno syna více...

INFO: Tři nové audionahrávky - poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si

15.3.2025 S Leonou Zemanovou jsme nahráli sérii domácího cvičení pro nemocné a méně pohyblivé. Mysleli jsme především na osoby, o které se staráte. Inspirovali jsme se někdejšími rozhlasovými rozcvičkami, které bývaly velmi populární a mohly by vaše blízké motivovat.
A věříme, že se zaposloucháte i do dalších dvou nahrávek: povídek Ivana Jergla více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.