pečuj doma

Sociální služby jsou bez peněz. Co dál?

19.9.2023

Ministerstvo dopravy má v příštích týdnech prověřit, zda by nemohlo část svých evropských dotací přesunout zpět do Evropského sociálního fondu (ESF+) na pomoc potřebným. Podle Ivy Kuchyňkové z Charity ČR to přislíbil premiér Petr Fiala (ODS) na schůzce s nevládními organizacemi a ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Organizace opakovaně žádaly vrácení peněz z jiných fondů zpátky do ESF+.

„Bylo přislíbeno, že se pan premiér bude tématem zabývat a prošetří na ministerstvu dopravy, zda by bylo možné ještě nějaké prostředky uvolnit a převést do ESF+,“ uvedla Kuchyňková.

Dodala, že Jurečka přislíbil, že bude vyjednávat o případném využití výnosu z emisních povolenek na sociální projekty. Výsledky by se zástupci neziskových organizací měli dozvědět na dalším jednání v říjnu.

 „Bylo domluveno, že se na ministerstvu práce a sociálních věcí zhruba za měsíc a půl sejdeme s náměstkyní pana Jurečky Šárkou Jelínkovou, abychom si řekli, co se posunulo. Jako pozitivní vnímám to, že si nás tentokrát pan premiér v klidu vyslechl a komunikoval s námi. Uvědomoval si, že finanční prostředky jsou v sociální sféře potřeba proto, aby se u nás žilo dobře,“ řekla iDNES.cz Kuchyňková.

Dodala, že na schůzce zástupci vlády argumentovali tím, že vláda momentálně projednává konsolidační balíček a naopak chce peníze šetřit. „Nevíme, kolik finančních prostředků a zda vůbec nějaké se podaří vrátit. Pozitivní je, že připustili nějakou diskusi a hledání zdrojů,“ dodala Kuchyňková.

Část peněz z ESF+ do jiných fondů převedla v minulém volebním období tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO). Šlo o 270 milionů eur (nyní zhruba 6,6 miliardy korun) na prevenci a další podpůrné služby pro rodiny a děti v tísni, lidi v bytové nouzi, s duševní nemocí či postižené.

Organizace na pomoc potřebným to kritizovaly, poukazovaly na „lití peněz do betonu“. Po Fialově kabinetu požadovaly vrácení sumy do ESF+. Jurečka na začátku týdne řekl, že k tomu „není většinová vůle koaličních partnerů“.

„Byly převedené do infrastruktury na stavění silnic a dálnic. Jenže my potřebujeme finanční prostředky na podporu dětí, mladých lidí, stárnoucí populace, pečujících osob. Z evropských fondů jdou také peníze na školení zdravotního sektoru a hradí se z nich screeningy a prevence různých onemocnění,“ poukázala Kuchyňková.

Vláda rozhodla dnes o zvýšení podílu na spolufinancování evropských projektů. Zástupci kabinetu na úterním jednání potvrdili, že neziskové organizace budou mít pětiprocentní spoluúčast. Podle zástupců neziskových organizací mnoho žadatelů pět procent sumy složit nedokáže.

Zdroj: iDNES.cz, ČTK

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Představuje se Brno, jako partner neziskovek

3.10.2023 Dnes proběhl křest tramvaje a začátek kampaně „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“. Akce se odehrála na Komenského náměstí na odstavné koleji. Tramvaj, která bude informovat Brňany a Brňanky o neziskových organizacích věnujících se sociálním službám, pokřtila primátorka města Brna Markéta Vaňková. více...

PTÁTE SE: Dostal jsem výpověď z bytu pro sociálně slabší

2.10.2023 Bydlím v bytovce a mám dlouhodobé spory se sousedy. Celou situaci již řeší Policie ČR. Problémy narůstají, sousedka je matka starosty a ten se nyní mstí. Cizí odpad před bytovými dveřmi, k čemuž se mi starosta přiznal, přešel jsem to. Za dva dny večer starosta u dveří s okamžitou výpověď z bytu, kdy se mám do pěti dní vystěhovat. více...

INFO: Práce na dálku je dostupnější. Pomůže pečujícím

1.10.2023 Rodiče malých dětí snadněji skloubí pracovní a rodinný život. Úprava zákoníku práce jim ulehčí získání práce na dálku a rovněž podpoří flexibilní úvazky. Z lepších podmínek budou těžit i další znevýhodněné skupiny na trhu práce, jako jsou těhotné ženy či lidé, kteří pečují o blízké. Novelu schválila sněmovna v půli září. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.