pečuj doma

Sociální služby jsou bez peněz. Co dál?

19.9.2023

Ministerstvo dopravy má v příštích týdnech prověřit, zda by nemohlo část svých evropských dotací přesunout zpět do Evropského sociálního fondu (ESF+) na pomoc potřebným. Podle Ivy Kuchyňkové z Charity ČR to přislíbil premiér Petr Fiala (ODS) na schůzce s nevládními organizacemi a ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Organizace opakovaně žádaly vrácení peněz z jiných fondů zpátky do ESF+.

„Bylo přislíbeno, že se pan premiér bude tématem zabývat a prošetří na ministerstvu dopravy, zda by bylo možné ještě nějaké prostředky uvolnit a převést do ESF+,“ uvedla Kuchyňková.

Dodala, že Jurečka přislíbil, že bude vyjednávat o případném využití výnosu z emisních povolenek na sociální projekty. Výsledky by se zástupci neziskových organizací měli dozvědět na dalším jednání v říjnu.

 „Bylo domluveno, že se na ministerstvu práce a sociálních věcí zhruba za měsíc a půl sejdeme s náměstkyní pana Jurečky Šárkou Jelínkovou, abychom si řekli, co se posunulo. Jako pozitivní vnímám to, že si nás tentokrát pan premiér v klidu vyslechl a komunikoval s námi. Uvědomoval si, že finanční prostředky jsou v sociální sféře potřeba proto, aby se u nás žilo dobře,“ řekla iDNES.cz Kuchyňková.

Dodala, že na schůzce zástupci vlády argumentovali tím, že vláda momentálně projednává konsolidační balíček a naopak chce peníze šetřit. „Nevíme, kolik finančních prostředků a zda vůbec nějaké se podaří vrátit. Pozitivní je, že připustili nějakou diskusi a hledání zdrojů,“ dodala Kuchyňková.

Část peněz z ESF+ do jiných fondů převedla v minulém volebním období tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO). Šlo o 270 milionů eur (nyní zhruba 6,6 miliardy korun) na prevenci a další podpůrné služby pro rodiny a děti v tísni, lidi v bytové nouzi, s duševní nemocí či postižené.

Organizace na pomoc potřebným to kritizovaly, poukazovaly na „lití peněz do betonu“. Po Fialově kabinetu požadovaly vrácení sumy do ESF+. Jurečka na začátku týdne řekl, že k tomu „není většinová vůle koaličních partnerů“.

„Byly převedené do infrastruktury na stavění silnic a dálnic. Jenže my potřebujeme finanční prostředky na podporu dětí, mladých lidí, stárnoucí populace, pečujících osob. Z evropských fondů jdou také peníze na školení zdravotního sektoru a hradí se z nich screeningy a prevence různých onemocnění,“ poukázala Kuchyňková.

Vláda rozhodla dnes o zvýšení podílu na spolufinancování evropských projektů. Zástupci kabinetu na úterním jednání potvrdili, že neziskové organizace budou mít pětiprocentní spoluúčast. Podle zástupců neziskových organizací mnoho žadatelů pět procent sumy složit nedokáže.

Zdroj: iDNES.cz, ČTK

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kolizní opatrovník při užívání bytu opatrovaného

17.7.2024 Po dohodě s rodinou jsem se stal opatrovníkem mého dědy, který aktuálně žije delší dobu v domově důchodců. Po zhoršení zdravotního stavu se za ním do domova přestěhovala i má babička, kde spolu nyní žijí. Mají společně byt v osobním vlastnictví, který oba hradí svým důchodem, byt je ale nyní prázdný. Domluvil jsem se s babičkou více...

INFO: Nesouhlas s upozaděním sociálního šetření u příspěvků na péči

16.7.2024 V legislativním procesu se nachází zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Poslední úpravy se dělaly na konci června. více...

PTÁTE SE: Práce ve stavebnictví při invalidním důchodu třetího stupně

15.7.2024 Můj otec, onkologický pacient, by rád zažádal o přiznání invalidního důchodu. S ohledem na jeho diagnózu by mu byl s největší pravděpodobností přiznán 3. stupeň. Nicméně můj otec je zároveň stále zaměstnán u mezinárodní stavební firmy, přičemž se nejedná v jeho případě o kancelářskou činnost, a pro otce je velmi podstatné, aby i po přiznání více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.