pečuj doma

Sociální služby jsou bez peněz. Co dál?

19.9.2023

Ministerstvo dopravy má v příštích týdnech prověřit, zda by nemohlo část svých evropských dotací přesunout zpět do Evropského sociálního fondu (ESF+) na pomoc potřebným. Podle Ivy Kuchyňkové z Charity ČR to přislíbil premiér Petr Fiala (ODS) na schůzce s nevládními organizacemi a ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Organizace opakovaně žádaly vrácení peněz z jiných fondů zpátky do ESF+.

„Bylo přislíbeno, že se pan premiér bude tématem zabývat a prošetří na ministerstvu dopravy, zda by bylo možné ještě nějaké prostředky uvolnit a převést do ESF+,“ uvedla Kuchyňková.

Dodala, že Jurečka přislíbil, že bude vyjednávat o případném využití výnosu z emisních povolenek na sociální projekty. Výsledky by se zástupci neziskových organizací měli dozvědět na dalším jednání v říjnu.

 „Bylo domluveno, že se na ministerstvu práce a sociálních věcí zhruba za měsíc a půl sejdeme s náměstkyní pana Jurečky Šárkou Jelínkovou, abychom si řekli, co se posunulo. Jako pozitivní vnímám to, že si nás tentokrát pan premiér v klidu vyslechl a komunikoval s námi. Uvědomoval si, že finanční prostředky jsou v sociální sféře potřeba proto, aby se u nás žilo dobře,“ řekla iDNES.cz Kuchyňková.

Dodala, že na schůzce zástupci vlády argumentovali tím, že vláda momentálně projednává konsolidační balíček a naopak chce peníze šetřit. „Nevíme, kolik finančních prostředků a zda vůbec nějaké se podaří vrátit. Pozitivní je, že připustili nějakou diskusi a hledání zdrojů,“ dodala Kuchyňková.

Část peněz z ESF+ do jiných fondů převedla v minulém volebním období tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO). Šlo o 270 milionů eur (nyní zhruba 6,6 miliardy korun) na prevenci a další podpůrné služby pro rodiny a děti v tísni, lidi v bytové nouzi, s duševní nemocí či postižené.

Organizace na pomoc potřebným to kritizovaly, poukazovaly na „lití peněz do betonu“. Po Fialově kabinetu požadovaly vrácení sumy do ESF+. Jurečka na začátku týdne řekl, že k tomu „není většinová vůle koaličních partnerů“.

„Byly převedené do infrastruktury na stavění silnic a dálnic. Jenže my potřebujeme finanční prostředky na podporu dětí, mladých lidí, stárnoucí populace, pečujících osob. Z evropských fondů jdou také peníze na školení zdravotního sektoru a hradí se z nich screeningy a prevence různých onemocnění,“ poukázala Kuchyňková.

Vláda rozhodla dnes o zvýšení podílu na spolufinancování evropských projektů. Zástupci kabinetu na úterním jednání potvrdili, že neziskové organizace budou mít pětiprocentní spoluúčast. Podle zástupců neziskových organizací mnoho žadatelů pět procent sumy složit nedokáže.

Zdroj: iDNES.cz, ČTK

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Významná konference "Stáří spojuje" bude začátkem června

23.4.2024 Již tradiční mezinárodní konference Stáří spojuje 2024 se koná od 3. do 4. června 2024 v Praze. Hlavními tématy konference letos budou: mezigenerační vztahy, umění stárnout, ageismus, postavení seniorů ve společnosti, týrání a zanedbávání seniorů a další. Pozvání přijala řada významných českých i zahraničních expertů. více...

INFO: Zdravotně postižení budou od dubna 2025 patřit pod ČSSZ

22.4.2024 MPSV připravilo návrh zákona, jehož cílem je systémové sjednocení všech sociálních dávek podmíněných dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem pod hlavičku České správy sociálního zabezpečení. Namísto Úřadu práce ČR by tak nově o příspěvku na péči a dávkách pro osoby se zdravotním postižením rozhodovaly územní správy sociálního zabezpečení. více...

PTÁTE SE: Znovuposouzení příspěvku na péči v 18 letech u celiaka

21.4.2024 Dceři v listopadu 2023 skončil posudek (3. v pořadí) na příspěvek na péči v 1. stupni, dg. celiakie, skolióza (celotrupový korzet). Uznáno pokaždé d) stravování, e) oblékání, h) péče o zdraví. (Rozporovali jsme osobní aktivity, ale nedosáhli). Před dvě dny jsem byla na základě Vyrozumění z úřadu práce nahlédnout do spisu. Posudkový lékař popsal více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.