pečuj doma

Sportovci v první vlně očkování? Jde o fake news?

28.12.2020

Olympijské hry jsou dnes obří byznys. Proto je Japonsko tlačeno do jejich uspořádání. MOV jim slibuje, že každý sportovec bude naočkován vakcínou proti koronaviru. Podle Romana Prymuly by proto olympionici měli být mezi prvními, kdo vakcínu dostanou. Opatření by podle něj ale mělo být jednotné pro všechny sportovce bez výjimky.

Informaci má Prymula od olympioniků, potažmo Olympijského výboru. „Já to nemám nějak detailněji ověřeno, ale oni to takhle ventilovali,“ sdělil Prymula redakci iDNES.cz.

Zde je nutno podotknout, že na šíření epidemie pohlíží hostující Japonsko velmi přísně a podle epidemiologa chtějí tento krok navrhnout organizátoři her, tedy Mezinárodní olympijský výbor. Očkování by se neuskutečňovalo jen v souvislosti se samotným olympijským kláním, píchnutí vakcíny by bylo podmínkou i pro účast na přípravné turnaje sportovců, které olympiádě budou předcházet. „Proto budou muset být olympionici také očkováni v těch prvních etapách, aby se vůbec mohli toho celého cyklu účastnit,“ dodal exministr.

O tom, jestli se budou muset stejně tak jako Češi očkovat i zahraniční sportovci, kteří budou chtít soutěžit na olympiádě, nemá epidemiolog Prymula přesné informace. Podle něj by se ale toto opatření mělo týkat buď všech bez výjimky, anebo nikoho. „Tam to musí být naprosto plošně. Nemyslím si, že by měli být nějaké výjimky. Buď to bude, nebo to nebude,“ soudí.

Tak to je rozhodně velice zajímavá informace a proslýchá se už dokonce, že v některých státech by dostali sportovci přednost i před seniory a byli by očkováni hned po zdravotnících. Pokud by tomu tak skutečně bylo, pak by šlo nepochybně o zvrhlost, protože seniorům hrozí smrt, a umřely jich už desítky milionů, zatímco u aktivních sportovců má nemoc covid v drtivé většině jen lehký průběh bez následků. Ale pokud jde o byznys, možné je v dnešním světě asi všechno. Lze jen doufat, že v tomto případě by se ozvaly u nás alespoň všechny seniorské a pacientské, charitativní a občanské organizace, možná i některé strany a církve. Ale vyčkejme zatím v klidu dalších informací, třeba jde jen o fake news…   

Zdroj: iDNES a redakce

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Až 44 procentům případů demence lze předejít

18.7.2025 Studie publikovaná online v červnu 2025 v časopise JAMA Neurology prokazuje, že udržování optimálního cévního zdraví v pozdním věku může významně snížit riziko vzniku demence před dosažením věku 80 let. Vědci v ní odhadli podíl nových případů demence spojených s modifikovatelnými rizikovými vaskulárními faktory. více...

PTÁTE SE: Jak sepsat závěť, když je jedno z dětí omezeno ve svéprávnosti

17.7.2025 Jsem opatrovník svého mentálně postiženého syna, který je v ústavu sociální péče, je mu 33 let, je zbavený svéprávnosti. A pak mám staršího syna, který bydlí se svojí rodinou. Chtěla bych sepsat závěť a nevím, zda je lepší to vše odkázat staršímu synovi, s podmínkou, že dá mladšímu bratrovi určitou část finančních prostředků na jeho účet více...

INFO: Videa s lékařkou Horkou a se zástupcem ombudsmana Schormem

16.7.2025 Natočili jsme dvě nová videa z cyklu Etika ve zdravotnictví a sociálních službách.
Z rozhovoru s lékařkou, psycholožkou a terapeutkou Horkou se dozvíte, jak liší etika práce profesionálního a rodinného pečujícího a jaké zásady by měl dodržovat rodinný pečující. Doktorka Taťjána Horká vychází z bohaté praxe více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.