pečuj doma

Stát asi dohodářům moc nepomohl

9.8.2023

Kvůli zpřísnění práce na dohodu bude řada firem ukončovat spolupráci s dohodáři. Těmi jsou přitom podle šetření Hospodářské komory většinou studenti, senioři nebo matky na rodičovské. Bez náhrady sníží počet svých dohodářů čtvrtina zaměstnavatelů, přibližně stejný počet je nahradí větším počtem OSVČ nebo jim nabídne jiný smluvní vztah.

Nejčastěji zaměstnavatelé podle průzkumu Hospodářské komory zaměstnavatelé vyřeší snížení počtu dohodářů tím, že jejich práci přerozdělí mezi stávající zaměstnance. To má v plánu 26,2 procenta oslovených. Naopak žádné kroky si novinky v práci na dohodu nevyžádají u 19,5 procenta zaměstnavatelů. Rovných 16 procent oslovených pak dohody transformuje na částečné úvazky.

Vypovídáním dohod firmy reagují na vládní úpravy pravidel u obou typů těchto smluv. Zaměstnavatelé budou muset nově zaměstnancům na dohody rozvrhovat pracovní dobu alespoň tři dny předem. Dohodáři budou mít také nárok na dovolenou a příplatky za práci o víkendech a svátcích. Se změnami v pravidlech pro zaměstnávání na dohody mimo pracovní poměr počítá novela zákoníku práce i vládní konsolidační balíček.

Ten od ledna 2024 navíc zavádí povinnost zaměstnavatelů ohlašovat dohodáře České správě sociálního zabezpečení a při souběhu jejich dohod u více zaměstnavatelů a překročení limitu 40 procent průměrné mzdy budou mít také povinnost za ně odvádět sociální pojištění.

Podle šetření Hospodářské komory práci na dohody poskytuje 93 procent zaměstnavatelů. Přizpůsobit se novým pravidlům tak bude muset přes čtvrt milionu z nich.

Z dat zároveň vyplývá, že firmy na dohody zaměstnávají. Kvůli parametrickým úpravám tak klesne zapojení studentů, seniorů a matek na rodičovské na trhu práce.

Zdroj: iDNES

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Letošní týden pro rodinu začíná 13. května

15.4.2024 Rodinný svaz ČR vyhlašuje pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje 16. ročník týdne rodiny s mottem: „ŠTĚSTÍ RODINY NEJSOU OSAMOCENÉ ŠEDINY“. Proběhne od 13. do 19. května a chce poukázat na důležitost blízkosti a bolestný nárůst osamělosti, především seniorů, vedoucí často k vyloučení, pádu do izolace až ubližování si. více...

ZPRÁVY: Pečující roku 2024. Nominace do 30. dubna

14.4.2024 Ministerstvo práce a sociálních věcí znovu otevírá nominace na ocenění Pečující roku, které si klade za cíl ocenit a veřejně uznat náročnou práci neformálních pečujících po celé České republice. Slavnostní předávání cen se uskuteční 6. června 2024 v rámci 7. ročníku konference Fórum rodinné politiky, která tento rok zamíří do Jihlavy. více...

PTÁTE SE: Lze dokládat nové lékařské zprávy k námitce u příspěvku na péči?

13.4.2024 Dceři snížili příspěvek na péči ze 4. na 3. stupeň, podali jsme námitku. V ní jsme podle rady rané péče a v podstatě logiky nedodali žádné další/nové lékařské zprávy, jenom zdůvodnili, proč nesouhlasíme. Z úřadu práce nám došlo rozhodnutí, že vzhledem k tomu, že jsme k námitce nepřiložili žádné lékařské zprávy či jiné důkazové prostředky, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.