pečuj doma

Stojíme bohužel před další vlnou koronaviru

9.3.2022

ČR stojí podle odborníků před další, menší vlnou epidemie koronaviru kvůli subvariantě koronaviru omikron BA.2. Podle evolučního biologa Jaroslava Flégra začátek této „vlnky“ už předpovídala relativní pozitivita testů a úterní mezitýdenní nárůst ji jenom potvrzuje.

Nárůst nesouvisí s příchodem uprchlíků z Ukrajiny, sdělil Ústav zdravotnických informací a statistiky.

„Počty nakažených mezi cizinci a v ČR žijícími Ukrajinci v tuto chvíli zůstávají na stejné úrovni,“ napsali v úterý zástupci ministerstva zdravotnictví.

Na odborné konferenci Racionální přístupy ke covidu-19, kterou pořádá Akademie věd ČR, to potvrdil i evoluční biolog Jaroslav Flégr. Podle něj můžeme očekávat ještě jarní „vlnku“ epidemie. 

„Už začala, zejména v Praze. V posledních dnech se zvýšila pozitivita testů a dnes už se to projevilo i na datech,“ řekl na konferenci. Odmítl ale také, že by vlna souvisela s příchodem ukrajinských uprchlíků. „Způsobili jsme si to sami, že jsme rozvolnili asi o měsíc předčasně,“ dodal. Další vlnu epidemie čeká na podzim.

Matematička Lenka Přibylová, která je součástí ministerského poradního týmu Národního institutu pro zvládnutí pandemie, na Twitteru sdílela graf s daty z Německa, Dánska, Portugalska nebo Velké Británie, který ukazuje v posledních dnech opětovný růst počtu případů. 

Zdroj: idnes

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Příspěvek na bydlení pro klienty pobytové služby

7.2.2023 Pracuji v domovu pro osoby se zdravotním postižením a v týdenním stacionáři. Našimi klienty jsou lidé s mentálním postižením. Jsou omezeni ve svéprávnosti a každý z nich má svého opatrovníka.
Je možné v těchto službách usilovat o získání příspěvku na bydlení? Jak bych měla případně postupovat? více...

ZPRÁVY: Ministr Stanjura odpověděl NRZP ohledně léků v obecné rovině

7.2.2023 Před několika dny jsme informovali o dopisu, kterým se NRZP ČR obrátila na ministra financí Zbyňka Stanjuru ve věci zavedení pouze dvou sazeb DPH ze současných tří. Podle ministra by došlo ke zrušení nejnižší 10% sazby DPH, která se vztahuje i na léky, což je pro osoby se zdravotním postižením zásadní, protože většina užívá denně nějaké léky. více...

NÁVOD: Vše o pečovatelské službě - aktualizované rady

6.2.2023 Mnoha lidem nevyhovuje institucionalizované poskytování péče v různých domovech (též nazývaných i ústavech). Pokud má opečovávaný dostatek prostředků, případně potřebuje jen méně péče, nabízí naše sociální služby pomoc v domácnosti pomocí pečovatelské služby. Na všechny podstatné otázky odpovídá magistra Radka Pešlová. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.