pečuj doma

Úřady obdrží evidenci všech lidí pracujících na dohodu

6.11.2023

Když ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) začal mluvit o evidenci dohodářů, spojoval to s otázkou navýšení limitů pro odvody z těchto typů flexibilních úvazků. Po pár měsících vypadá situace jinak. Limity se nemají zvýšit, ale naopak de facto zpřísnit, zato evidence v rámci konsolidačního balíčku zamířila do Senátu.

V debatách o bezprecedentním přitvrzení pracovního práva i nárůstu administrativy ale poněkud zapadl další aspekt, kterým evidenci ministr Jurečka hájil. Další nástroj ke kontrole žadatelů o sociální dávky. Senát má rozhodnout už tento týden.

Lidovci si ve vládě přivlastnili tradiční téma boje proti zneužívání sociálních dávek a jejich předseda a ministr Marian Jurečka si k tomu připravuje nové nástroje. Ruku v ruce s novou pravomocí prolamovat bankovní tajemství pro ministerstvo a úřady práce, jejíž způsob „přilepení“ do novely zákona o státní sociální podpoře pozvedl obočí organizací zabývajících se ochranou soukromí a osobních údaj, mají dostat úředníci evidenci všech lidí pracujících na dohody o provedení práce.

Úprava je součástí takzvaného konsolidačního balíčku, který mění šest desítek zákonů a má podle vlády umožnit ozdravení státního rozpočtu. Zaměstnavatelé by měli hlásit všechny zaměstnance na dohody o provedení práce České správě sociálního zabezpečení, aby bylo možné kontrolovat novou povinnost odvádět daně při řetězení smluv u více zaměstnavatelů. Údaje však nemají mířit jen k ČSSZ, ale také k úřadům práce.

První na řadě v tomto byli ukrajinští uprchlíci, jejichž práci na dohodu začala evidovat sociální správa od dubna. Zaměstnavatelé jí hlásí zaměstnance i dohodáře s vízem k ochraně. Úřad pak pracovníky vede v registru nemocenského pojištění. Podle návrhu budou zaměstnavatelé muset úřadu oznámit výši dohodářova výdělku za daný měsíc, nehledě na to, zda mu vzniká povinnost platit odvody.

Správa by zas měla všechny dohodářovy firmy informovat, pokud jeho příjem překročí limit, aby se uhradily odvody. Pracovník musí podniku sdělit, kde všude na dohodu pracuje. Za porušení pravidel hrozí pokuty. Sociální správa bude moci údaje předat inspekci práce či úřadům práce. Úředníci, kteří vyřizují dávky, by tak měli získat informace o výši dohodářova příjmu při posuzování nároku na pomoc od státu.

Co má sloužit jako nástroj k výběru vyšších daní z dohod, může posloužit zřejmě spíše právě pro kontrolu žadatelů o dávky. Pokud se tedy nepřesunou k práci načerno. V případě vyššího výběru daní panují jak ze strany zaměstnavatelů, tak některých odborníků silné pochybnosti. Zaměstnavatelé dlouho dopředu avizovali, že jim změny způsobí tolik administrativy a problémů, že od dohod začnou ustupovat.

To už se v některých případech děje před schválením konsolidačního balíčku. Jak upozornil například expert na sociální problematiku Člověka v tísni Daniel Hůle, už nyní se někteří dohodáři od zaměstnavatelů dozvídají, jak si zařídit jiné typy poměru, jako je práce na živnostenský list. „Ve výsledku tak stát uvidí ještě méně, než než měl na dani z DPP,“ konstatoval Daniel Hůle.

Zdroj: Echo 24

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kolizní opatrovník při užívání bytu opatrovaného

17.7.2024 Po dohodě s rodinou jsem se stal opatrovníkem mého dědy, který aktuálně žije delší dobu v domově důchodců. Po zhoršení zdravotního stavu se za ním do domova přestěhovala i má babička, kde spolu nyní žijí. Mají společně byt v osobním vlastnictví, který oba hradí svým důchodem, byt je ale nyní prázdný. Domluvil jsem se s babičkou více...

INFO: Nesouhlas s upozaděním sociálního šetření u příspěvků na péči

16.7.2024 V legislativním procesu se nachází zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Poslední úpravy se dělaly na konci června. více...

PTÁTE SE: Práce ve stavebnictví při invalidním důchodu třetího stupně

15.7.2024 Můj otec, onkologický pacient, by rád zažádal o přiznání invalidního důchodu. S ohledem na jeho diagnózu by mu byl s největší pravděpodobností přiznán 3. stupeň. Nicméně můj otec je zároveň stále zaměstnán u mezinárodní stavební firmy, přičemž se nejedná v jeho případě o kancelářskou činnost, a pro otce je velmi podstatné, aby i po přiznání více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.