pečuj doma

V Brně se otevřela Knihovna Milana Kundery

3.4.2023

Součástí brněnské Moravské zemské knihovny je nově otevřená Knihovna Milana Kundery. Provoz zahájila na apríla, kdy jeden z nejvýznamnějších žijících českých spisovatelů oslavil 94. narozeniny. Už v polovině týdne Kundera knižně poprvé česky vydal svůj slavný esej Unesený Západ ze začátku 80. let minulého století.

Součástí brněnské Moravské zemské knihovny je nově otevřená Knihovna Milana Kundery. Provoz zahájila na apríla, kdy jeden z nejvýznamnějších žijících českých spisovatelů oslavil 94. narozeniny. Už v polovině týdne Kundera knižně poprvé česky vydal svůj slavný esej Unesený Západ ze začátku 80. let minulého století.

Kunderova knihovna se nachází v prvním patře Moravské zemské knihovny, konkrétně nad kavárnou. Otevřená bude v pracovních dnech od 10 do 17 hodin. Obsahuje více než 3000 svazků, převážně překladů autorových knih do cizích jazyků, recenzí jeho děl a část osobního archivu včetně korespondence. Knihovna v jeho rodném Brně vznikla díky ochotě romanopisce a jeho manželky Věry Kunderové, řekl při sobotním ceremoniálu literární vědec a ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček. "Věra Kunderová je autorkou nejen této skvělé myšlenky, ale také s mimořádnou pílí a nasazením dávala celý soubor dohromady a pomáhala s přípravou převozu," zdůraznil Kubíček.

Ceremoniálu se zúčastnil například Antoine Gallimard, ředitel jednoho z nejznámějších francouzských nakladatelství Gallimard, které Kunderovy knihy publikuje už desítky let. Ve své řeči přirovnal setkání svého otce Clauda Gallimarda s Kunderou k tomu, když se zakladatel firmy a jeho dědeček Gaston Gallimard domluvil s romanopiscem Marcelem Proustem na vydávání sedmidílného románu Hledání ztraceného času.

Ministr kultury Martin Baxa z ODS ocitoval, jaké pocity přesun knihovny z pařížského bytu Kunderových do Brna vyvolal v autorově ženě. "Milan se narodil v Brně. Je to symbolický akt. Milan se vrací do Brna. Milan třeba odejde, ale bude žít nadále v Brně. Lidi za ním budou chodit, studenti za ním budou chodit. Prostě bude žít tam, kde se narodil," řekla tento týden Kunderová pro Český rozhlas. Spisovatel s manželkou odjel z Československa roku 1975, komunistický režim jej o čtyři roky později zbavil československého občanství. Až v roce 2019 získal Milan Kundera české občanství.

Díky smlouvě s manželi Kunderovými a správci autorských práv bude fond knihovny průběžně obohacován o stále nová vydání Kunderových knih, prakticky to znamená jednu až dvě nové publikace týdně. Čtenáři a badatelé si je budou moct vypůjčit prezenčně.

Listinný materiál se má postupně skenovat, aby bylo možné jej studovat v elektronické podobě. Knihovna zahrne také počítače s audioverzemi Kunderových děl v češtině, francouzštině, angličtině a němčině. Další počítače umožní studovat digitalizovaná díla, mezi nimiž jsou zejména výtisky s autorskými korekturami.

Postupně se má digitalizovat též archivní materiál, v němž se nachází například Kunderova korespondence se slavnými filmovými režiséry Federicem Fellinim a Françoisem Truffautem nebo s dramatikem Fernandem Arrabalem.

Knihovna Milana Kundery má sloužit i jako místo setkávání, nabídne kulturní program s přesahem k společenským tématům. Členy dramaturgické rady jsou přední francouzské spisovatelky Yasmina Reza a Florence Noiville, ředitel Frankfurtského knižního veletrhu Juergen Boos, Miroslav Balaštík, vedoucí brněnského nakladatelství Host, nebo Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Zdroj: Aktuálně

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Konference o age managementu - už 13. prosince v Brně

28.11.2023 Jihomoravský kraj Vás zve na konferenci, kterou pořádá v Brně 13. 12. 2023 ve spolupráci s Age management z.s. a Asociací nestátních neziskových organizací JMK.
Age management nabízí komplexní přístup k řešení demografické situace formou řízení jednotlivých faktorů pracovní schopnosti. Je důležité, aby zaměstnanci pracovali více...

INFO: Proběhla stávka a v Praze se konaly protestní průvody

27.11.2023 V pondělí proběhla celodenní výstražná stávka škol, proti krokům vlády protestují také odboráři. Podle školských odborů zcela zavřelo nebo omezilo provoz 7 213 škol. Je to 74 procent všech regionálních škol. Výstražnou stávku zorganizovaly i vysokoškolské odbory na 13 fakultách. Omezil se také provoz 12 pracovišť úřadu práce. více...

ZPRÁVY: Nároční na péči? „Umrtví“je velkými dávkami psychotik

25.11.2023 Příběhy dvou mužů s mentálním postižením, které spolu s dalšími zaznamenali během návštěv v zařízeních pracovníci Kanceláře ombudsmana, ilustrují dosud téměř přehlížený fenomén: někteří lidé s mentálním postižením, především ti s chováním náročným na péči, dostávají vysoké dávky léků na zklidnění. Toto se podle zástupce ombudsmana musí změnit. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.