pečuj doma

V červnu by mohlo být u nás už lépe!

14.4.2021

Šíření koronaviru v Česku by mohlo do dvou měsíců přirozeně zpomalit. Shodují se na tom vědci, které oslovil Radiožurnál. Zatímco doteď přispívala ke snižování počtu nových případů přísná protiepidemická opatření, v létě už by se o to měla postarat takzvaná kolektivní imunita vytvořená především očkováním.

Ochranné protilátky proti koronaviru by v červnu mohla mít polovina populace.

„Virus bude stále hůře a hůře cirkulovat v naší populaci, protože nebude schopen skákat mezi očkovanými. Obtížně se mu přeskočí i na ty, kteří to čerstvě třeba prodělali, takže ten virus bude mít stále menší a menší prostor, kde by se mohl šířit,“ vysvětlil Radiožurnálu vakcinolog Roman Chlíbek princip kolektivní imunity.

Šíření viru zabrání očkovaní i lidi po příznakovém průběhu nemoci covid-19. Podle Chlíbka je může získaná imunita chránit až rok. Aspoň první dávku vakcíny dostalo zhruba 1,4 miliony Čechů, nákazu lékaři dosud zjistili u jednoho a půl milionu lidí.

Ve skutečnosti jich ale může být víc. „Existují na to matematické nástroje. Jedním z nich je výpočet z relativní pozitivity záchytu. Určitě množství nakažených je násobně větší, než to, co diagnostikujeme. Různé modely říkají třikrát až pětkrát,“ vysvětluje šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek.

Systému zůstávají skrytí, protože u většiny z nich se nákaza obešla bez příznaků. Podle Romana Chlíbka tak vidíme jen špičku ledovce: „Tito lidé ale na druhou stranu nemusí mít dostatečnou ochranu, protilátek zpravidla nemívají tolik a jejich ochrana nemusí být dlouhodobá.“

Na to upozorňuje i biolog Jaroslav Flegr. Odhaduje, že teď má funkční imunitu maximálně 40 procent populace. K zastavení epidemie by jich bylo potřeba dvakrát tolik.

Pro zpomalení šíření nákazy ale bude stačit míň. „Když budeme mluvit o padesáti procentech populace, je logické, že epidemie zpomalí, protože se bude šířit jen v polovině populace, ne v celé. Takže efekt bude vidět. Myslím, že na padesát procent jsme schopni se dostat v horizontu dvou měsíců,“ myslí si epidemiolog Roman Prymula.

Zdroj: irozhlas

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Zrušení odpočtu daně na partnera poškodí pečující a postižené

28.5.2023 Zásadní připomínky vyslovila Národní rada zdravotně postižených České republiky k tzv. Konsolidačnímu nebo též ozdravnému balíčku vlády. Týkají se především praktického zrušení odpočtu daně na partnera. Návrh na jeho ponechání pouze do tří let věku dítěte považuje za další opatření proti soudržnosti českých rodin. více...

PTÁTE SE: Podpora v nezaměstnanosti po skončení péče o osobu blízkou

28.5.2023 Pečuji o maminku s Alzheimerovou chorobou ve 3. stupni postižení. Nemůžu chodit do zaměstnání. Maminka bere příspěvek na péči ve 3. stupni už 22 měsíců. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, kdyby skončila péče o maminku už nyní? Ať už v případě jejího úmrtí, nebo umístění maminky v nějakém sociálním zařízení. více...

ZPRÁVY: Na vyšetření štítné žlázy čekají lidé i půl roku

27.5.2023 Pacienti musí na vyšetření štítné žlázy u specialisty čekat i půl roku, protože endokrinologů je málo a jejich kapacitní možnosti nejsou neomezené. O pacienty s mírnými poruchami nebo ty, kteří jsou stabilizovaní a mají zavedenou léčbu, by se přitom v budoucnu mohli starat všeobecní praktičtí lékaři. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.