pečuj doma

V ČR končíme s nákupem vakcín proti covidu

1.1.2023

Zatímco Čína v současné době řeší rekordní nárůst počtu nakažených koronavirem, v mnoha evropských zemích se vyhazují statisíce vakcín do koše. České ministerstvo zdravotnictví přestane od tohoto roku objednávat nové vakcíny proti covidu, kterých aktuálně vyhodí stovky tisíc měsíčně. Informuje o tom Česká televize.

Česko zatím využilo přibližně 18,5 milionu vakcín z více než 35 milionů obdržených dávek. Ačkoliv se české ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že od roku 2023 přestává objednávat nové vakcíny, bude muset přijmout ty, které byly již předem nasmlouvané.

Během prosincového jednání ministrů zdravotnictví zemí EU v Bruselu uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, že i dodání aktuálně nasmlouvaných dávek v lednu a únoru by znamenalo zásadní problém. „Musíme si otevřeně přiznat, že jsou dnes vyráběny vakcíny, které nebudou nikdy využity“ upozornil Válek.

Část přebytečných dávek členské státy EU darovaly třetím zemím, nicméně deník Financial Times poznamenal, že ani rozvojové země už nezvládají příděly vakcín spotřebovávat. Několik států také uvedlo, že do budoucna by měla být ponechána možnost jednotlivým zemím uzavírat smlouvy samostatně.

Zdroj: E 15

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Dcera omezená ve svéprávnosti si dojednala paušál

29.5.2024 Dceři je 23 let, je nesvéprávná na podepisování smluv, ale nyní si dojednala paušál. Chci se zeptat, jestli je tato smlouva platná nebo ne. 
ODPOVĚĎ
Omezení svéprávnosti není trest a zákaz dělat činnosti (pro dceru). Dcera může dle § 64 občanského zákoníku dělat běžné věci více...

INFO: Výsměch Jurečkovi za výroky, že lidé budou v penzi 21,5 let

29.5.2024 Poslanci opozičního ANO se přou s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou z KDU-ČSL kvůli tomu, že vláda tvrdí, že v penzi lidé stráví v průměru 21,5 roku. Sněmovna pokračuje na mimořádné schůzi v diskusi o návrhu důchodové reformy, která má zvýšit věk odchodu důchodu nad 65 let podle doby dožití. více...

ZPRÁVY: Jednání o důchodech ve sněmovně dnes odpoledne začalo

28.5.2024 Poslanci koalice a opozice se střetnou u dalšího tématu, které je rozděluje – u důchodové reformy. Na rozdíl od předchozích jednání by se mělo uskutečnit důstojně, bez nocování ve Sněmovně. Mimořádná schůze, která odstartovala jednání Poslanecké sněmovny o důchodové reformě, by měla trvat do čtvrtka. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.