pečuj doma

V Domově Důstojnost vázali klienty k postelím a zamykali je v pokojích

10.9.2024

Mělo pečovat o lidi s demencí, jenže kvůli nedostatku personálu se pobyt v zařízení v Nýdku na Frýdecko-Místecku pro téměř dvě stovky lidí stal noční můrou. Právníci z kanceláře ombudsmana tam zjistili špatné zacházení s lidmi. Od podávání studeného jídla po přivazování klientů k posteli. Zařízení s ombudsmanem přestalo komunikovat, chyby nenapravilo.

Na první pohled je to idylické místo obklopené lesy a loukami. Jenže uvnitř domova Důstojnost v Nýdku v Moravskoslezském kraji lidé s demencí živoří.

Klienty tam personál zamyká na pokoji, někteří se nemohou dostat ani na čerstvý vzduch. Jednoho klienta dokonce několik let přivazovali ošetřovatelé k lůžku. A léky jim tam drtí v jednom hmoždíři, takže se různým pacientům mohou smíchat.

To jsou jen některá z téměř šesti desítek pochybení, která v domově odhalili pracovníci kanceláře ombudsmana loni na přelomu února a března při neohlášené návštěvě. Zařízení je dosud všechny nenapravilo, navíc s právníky veřejného ochránce práv přestalo zcela komunikovat. „Ve většině pochybení se odráží zásadní nedostatek personálu. Ten chybí zejména při nočních službách, kdy o více než 180 klientů pečují pouze dva pracovníci a žádný z nich není zdravotník. Předpisy sice nestanoví závazný personální standard, který by udával minimální počet pracovníků, situace v domově ale už představuje hazard se zdravím i životy klientů,“ uvedl zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm.

Ve zprávě z návštěvy Schorm popisuje případ, kdy klientka v noci spadla z postele a nemohla se dovolat pomoci personálu. Musela si sama zavolat záchranku.

V době návštěvy byl nízký počet personálu i na denních službách. „Přes den byly v domově tři až šest zdravotních sester spolu se šesti či sedmi pracovníky v sociálních službách. Je zcela nemožné, aby personál v takovém počtu poskytoval téměř dvěma stovkám klientů individualizovanou péči,“ zhodnotil zástupce ombudsmana.

Problémy se zvládáním péče o klienty potvrdili při rozhovorech s právníky Kanceláře ombudsmana během návštěvy samotní zaměstnanci. Schorm v oficiální zprávě z návštěvy výslovně uvádí, že nedostatky, které s kolegy odhalil, „spočívají v zásazích do lidské důstojnosti a osobní svobody klientů“.

Personál neměl prostor se klientům dostatečně věnovat a zvládal především základní péči. Klienti se museli přizpůsobovat dennímu režimu podle možností personálu. Pro některé obyvatele domova to znamenalo, že je personál budil už v půl páté ráno, aby jim pomohl s hygienou.

Špatné to je i při podávání jídel. Klienti, kteří nejedli v jídelně, museli na personál čekat na pokojích. Ti, kteří potřebovali dopomoci s krmením, museli vytrvat, než pracovníci roznesou všechny talíře. Takže jídlo opakovaně jedli studené. „Za zcela nepřípustné považuji podávání léků pracovníky v sociálních službách. To je nesprávné a pro klienty ohrožující, neboť pracovníci v sociálních službách nemají oprávnění ani odbornost s léky nakládat. Praxi, kdy personál nečistí hmoždíř po každém jednotlivém drcení léků, a dochází tak k jejich následnému smísení, pak hodnotím jako zcela nepřípustnou,“ kritizoval dále Schorm ve zprávě z návštěvy.

Zdroj: idnes

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Probíhá již šestnáctý Týden sociálních služeb ČR

9.10.2024 V pondělí 7. října 2024 byl zahájen Týden sociálních služeb ČR pořádaný Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí, jenž se letos koná již pošestnácté. Týden sociálních služeb je obdobím prezentací, setkávání se a odborných diskuzí a jeho hlavní událostí je tradičně kongres v Táboře. více...

PTÁTE SE: Opatrovaný syn pije alkohol na léky, jeho otec v tom nebrání

8.10.2024 Opatrovníkem našeho syna je otec, u kterého syn bydlí, u mě je občas a má u mě svůj pokoj. Syn pije alkohol k psychiatrickým lékům. Otec měl zkoušet testerem, zda syn pil alkohol. Já tester mám a syn při návštěvě u mě nadýchal 0,6 promile. Požití alkoholu zdůvodnil tím, že s tátou pili 40 let staré víno a že si táta tester nepořídil. Žádala jsem, aby syn docházel více...

ZPRÁVY: Ceny NRZP ČR MOSTY za rok 2024 byly vyhlášeny

7.10.2024 Republikový výbor NRZP České republiky na svém jednání vyhlásil 22. ročník cen Národní rady osob se zdravotním postižením ČR MOSTY 2024. Předávání cen se uskuteční koncem května 2025 v Moravskoslezském kraji. Oceňovány budou projekty a osobnosti ve čtyřech kategoriích, jak je uvedeno v nominačním archu. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.