pečuj doma

V „Žiju s rakovinou“ bojuje proti předsudkům

26.7.2023

Rakovina není jen nemoc, je to i téma spojené s nedostatkem informací, nepochopením a stigmatem, které negativně ovlivňuje nejen nemocné, ale i jejich blízké. „V „Žiju“ nechceme chodit po špičkách, vyhýbat se pohledy jinam a dělat, že problém neexistuje. Chceme téma přiblížit, dát lidem s přímou zkušeností možnost ji popsat a poskytnout tak náhled dalším lidem.

Nemusíte mít přímou zkušenost, abyste mohli pomoci. Můžete ale být chápaví a natáhnout pomocnou ruku, když to někdo s onkologickým onemocněním může nejvíc potřebovat,” říká Monika Večeřová, iniciátorka projektu.

„Žiju s rakovinou“ je solidární projekt spolufinancovaný Evropskou unií, který realizují všichni zúčastnění bezplatně a který Amelie, z.s. zastřešuje. Cílem projektu je informovat o rakovině a destigmatizovat ji v českém prostředí.

Na instagramovém účtu a webových stránkách se můžete dozvědět informace o onkologickém onemocnění, o výzkumu, i zkušenostech lidí, kteří žijí s rakovinou. Nyní jsou v přípravě videa s nimi. Cílem je, aby zkušenost byla uchopitelná a přenosná i pro ostatní. 

“Žiju s rakovinou“ vyvstalo jako nápad po jedné ze svépomocných skupin, které vedeme v Amelii. Nepochopení lidí se ve společnosti sužované COVIDem-19 ještě více prohloubilo, což negativně ovlivnilo lidi, kteří žijí s onkologickým onemocněním,“ doplňuje Večeřová, psycholožka Centra Amelie v Praze.

Nápad se ujal a postupně se k ní připojila kolegyně psycholožka z Olomouce Michaela Zatloukalová a také psychologové Aleš Hrubý a Sára Škerlová, kteří pomáhají s odborným obsahem.

Do projektu se vložili i další mladí experti se zájmem o pomoc lidem žijícím s onkologickým onemocněním, Claudia Mónica Gutiérrez tak spravuje sociální sítě, Valentina Temelová je grafička a designerka a studentky Lucie Večeřová a Martina Krejčí tvoří obsah.

Martina Krejčí ke své motivaci a cílům říká: “Projekt považuji za velmi přínosný nejen z důvodu edukace a pomoci onkologickým pacientům, ale také pomáhá otevírat témata, o kterých je potřeba mluvit co nejvíce. Mnoho lidí se bojí komunikovat o věcech, které se týkají jejich zdraví a dalších citlivých témat, jako například nemoci nejbližších. Díky tomuto projektu, na kterém se podílí tým skvělých lidí, je možné posunout naše okolí a naši společnost k lepšímu zvládání těžkých situací. Já jsem studentka nutriční terapie. Přispívám do projektu příspěvky o prevenci a edukaci v oblasti zdravého životního stylu, který napomáhá zvládat těžká období jak psychicky tak fyzicky. Jsem moc ráda, že mohu díky tomuto projektu předávat užitečné informace i široké veřejnosti.”

Zdroj: Helpnet

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Synovi kupuji auto, přispívá úřad práce. Schvaluje to soud?

16.1.2025 Poprvé 9letému synovi schválili příspěvek na vůz. Budu kupovat vůz od firmy, ojetinu. Všude čtu, že musím dát žádost na opatrovnický soud, ale nikde nemůžu najít nějaký vzor, co psát, případně co poslat. Bohužel v okolí nemám nikoho, kdo by mi poradil. Na internetu jsme našla jen to, že syn musí být majitel, já provozovatelale, ale při registraci více...

PTÁTE SE: Příspěvek na péči při přerušení pobytu v domově

15.1.2025 Maminka je narozena v roce 1935. Pobírá příspěvek na péči, v roce 2023 získala první stupeň, od července 2024 má 3. stupeň. Od listopadu 2024 pobývá v domově s pečovatelskou službou. Každý víkend od pátku do neděle si ji beru domů do jejího domku. Můj dotaz se týká příspěvku na péči. Nenáleží jí poměrná část příspěvku za dobu více...

INFO: Dohody o provedení práce – pravidla od ledna 2025

14.1.2025 ČSSZ rekapituluje právní úpravu, která se týká povinné účasti na nemocenském a důchodovém pojištění pracovníků na dohody o provedení práce (DPP). Povinná účast platí, jakmile má zaměstnanec z DPP měsíční příjmy ve výši 11 500 Kč a více. Pro všechny DPP platí jednotná pravidla, nebudou se rozlišovat DPP v režimu oznámené a neoznámené dohody. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.