pečuj doma

ZPRÁVY: V nemocnici jsou dobrovolníci potřební i v létě

2.7.2023

Dobrovolnictví má mnoho podob, jednou z nich je i docházení dobrovolníků k lůžkům nemocných do nemocnic. Jak vlastně vypadá takové dobrovolnictví? A co vlastně motivuje lidi k dobrovolnictví v nemocnici? Koho téma zajímá, dozví se v následujícím článku odpovědi na otázky i řadu dalších podstatných informací.

„Proškolený dobrovolník, který s námi podepíše smlouvu o své činnosti, je námi pojištěn a dochází na supervizi, se zavazuje docházet pravidelně do nemocnice na konkrétní oddělení. Chodí třeba každý týden na 1 – 2 hodiny za pacienty. Při zaškolení mu ukážeme celý provoz, místo pro odkládání věcí, dáme mu k dispozici nějaké drobnosti jako třeba stolní hry, pastelky a omalovánky, křížovky nebo informační letáky. Sám pak pravidelně chodí na oddělení v konkrétní den a čas. Oblékne si dobrovolnické tričko, připne jmenovku a zajde za sestřičkami, aby se jich poptal na doporučení nebo kontraindikaci návštěv. Postupně obejde pokoje, pozdraví jejich osazenstvo, nabídne svou společnost, popovídání nebo i doprovod na procházku po oddělení. Kde lidé mají zájem o jeho společnost, tam se zdrží a je s nimi. Až uplyne čas, který dobrovolník má, rozloučí se a odejde,“ popisuje koordinátorka dobrovolníků Amelie v Praze Eva Račanová. 

Dobrovolník však ve své činnosti není sám, koordinátor mu je stále k dispozici, aby ho podpořil, pomohl, ale také kontroloval jeho činnost a třeba i zprostředkoval spolupráci s nemocnicí na oddělení. Dobrovolníci se také scházejí, aby se podpořili navzájem, třeba v supervizi, vzdělávání nebo i jen tak, neformálně.

Zeptali jsme se začínající dobrovolnice Kláry, která začíná docházet na onkologii v Krajské nemocnici v Liberci:

 „Již několik let se ve svém volném čase věnuji různé charitě - sbírka pro Motol, dětský domov Krompach, psychiatrie Liberec, pomoc v pečovatelské službě. Dva roky jsem se starala o mého švagra, který byl alkoholik a psychiatrický pacient. Dva roky jsem se starala o manželovu babičku a další dva roky o manželova dědu, který byl onkologický pacient a ještě o našeho dědu, který byl také onko pacient. S nemocí jsem se setkala i já, i když naštěstí ne v takové míře (vše bylo brzy odhaleno). Proto bych byla ráda přínosem pro lidi, kteří to potřebují. Můžu nabídnout zkušenosti, empatii a pozitivní přístup k životu,“ sdílí s námi Klára.

„Motivy pro dobrovolnickou činnost jsou různé – od osobní zkušenosti přes zkušenost v rodině až po vysokoškolské studenty, kteří se chtějí osmělit v komunikaci a být tak později v praxi zkušenější. Někomu to přijde celkově jako smysluplné a obohacující,“ doplňuje Račanová. 

„Přes léto je dobrovolníků méně. Je to hezkým počasím, dovolenými, ale i tím, že se studenti soustředí více na výdělek než na dobrovolnickou činnost, což je pochopitelné. Lidé jsou však v nemocnicích stále a někdy se právě v tomto hezkém počasí cítí opuštění, protože se nemohou zapojit do normálního života,“ přidává informace koordinátorka dobrovolníků z Nemocnice Na Pleši Dina Rišianová.

A ještě dodává: „V Amelii myslíme na nemocné i v létě a tak pro ně kromě návštěv vymýšlíme i jednorázové akce, třeba výtvarnou dílnu nebo koncert. U takových aktivit uvítáme pomoc nových lidí, kteří by se zapojili.“

Pokud vás dobrovolnictví v nemocnici oslovuje a chtěli byste o něm vědět více, neváhejte najít informace na webu Amelie, z.s., nebo oslovit konkrétní koordinátorky dobrovolníků s dotazem či nabídkou pomoci.

Michaela Čadková Svejkovská

Zdroj: Helpnet

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Letošní týden pro rodinu začíná 13. května

15.4.2024 Rodinný svaz ČR vyhlašuje pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje 16. ročník týdne rodiny s mottem: „ŠTĚSTÍ RODINY NEJSOU OSAMOCENÉ ŠEDINY“. Proběhne od 13. do 19. května a chce poukázat na důležitost blízkosti a bolestný nárůst osamělosti, především seniorů, vedoucí často k vyloučení, pádu do izolace až ubližování si. více...

ZPRÁVY: Pečující roku 2024. Nominace do 30. dubna

14.4.2024 Ministerstvo práce a sociálních věcí znovu otevírá nominace na ocenění Pečující roku, které si klade za cíl ocenit a veřejně uznat náročnou práci neformálních pečujících po celé České republice. Slavnostní předávání cen se uskuteční 6. června 2024 v rámci 7. ročníku konference Fórum rodinné politiky, která tento rok zamíří do Jihlavy. více...

PTÁTE SE: Lze dokládat nové lékařské zprávy k námitce u příspěvku na péči?

13.4.2024 Dceři snížili příspěvek na péči ze 4. na 3. stupeň, podali jsme námitku. V ní jsme podle rady rané péče a v podstatě logiky nedodali žádné další/nové lékařské zprávy, jenom zdůvodnili, proč nesouhlasíme. Z úřadu práce nám došlo rozhodnutí, že vzhledem k tomu, že jsme k námitce nepřiložili žádné lékařské zprávy či jiné důkazové prostředky, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.