pečuj doma

Válkův recept pro seniory. Podobný, jako na auta

22.1.2022

Jaký je recept pro české seniory? Podle ministra zdravotnictví profesora Vlastimila Válka v podstatě takový, jako na automobily. Nutné jsou především jejich pravidelné prohlídky a kvalitní palivo. Podle Válka nemusí jít o žádná drahá opatření v řádu třeba desítek miliard korun.

„To je nesmysl. My se bavíme o efektivním využití prostředků, které máme. Bavíme se o pravidlech, řádu, systému. Pokud je nastavíte a začnou se dodržovat, nepotřebujete žádné drahé silné nástroje,“ říká šéf zdravotnictví a užívá následující příklad: „Máte dvě stejná auta. Jedno jezdí pravidelně do autorizovaného kvalitního servisu, kde používají originální díly a servisují ho pravidelně podle servisní knížky. Druhé auto vám opravuje jednou kamarád, podruhé si ho opravíte sami, pak na to dvakrát zapomenete, pak servis udělá další kamarád. Obě auta mají najeto 200 tisíc kilometrů, každé ale vypadá úplně jinak,“ líčí ministr.

Jak konkrétně by měla „garanční prohlídka“ seniorů vypadat, co by měla obsahovat a jak často by ji měli absolvovat, ministerstvo stanovovat nechce. Do konce března chce návrhy ideálního systému naopak od praktických lékařů a geriatrů.

Hlavně lepší výživou a systematickými prohlídkami chce tedy ministerstvo zdravotnictví zvýšit kvalitu zdraví a života českých seniorů a miliardy na to nejsou potřeba.

„Zástupcům praktických lékařů a geriatrů jsem říkal: neptejte se mě, co plánuje ministerstvo. Ministerstvo je barák. To vy mi řekněte, jak vypadá péče, kterou chcete nabídnout seniorům,“ vysvětluje.

„Až skončíme s covidem, tak dáme peníze do programů prevence,“ popisuje čerstvý ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, jak chce dosáhnout ambiciózního plánu z programového prohlášení vlády – posunout kvalitu zdraví českých seniorů na úroveň jejich vrstevníků ve vyspělých státech Evropy. Konkrétně se píše, aby kvalita u nás byla jako v Německu.

Ministr oznámil, že by chtěl předsevzetí z programového prohlášení dostát dříve, než za čtyři roky.

Zdroj: Seznam Zprávy, red

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Zvažujeme zvýšení poplatku za pohotovost, připustil Stanjura

31.5.2023 Vláda zvažuje zvýšení poplatku za pohotovost, připustil ministr financí Zbyněk Stanjura. „Nebavili jsme se o konkrétní částce, ale říkali jsme si, že by bylo dobré, kdyby vláda nebo ministerstvo zdravotnictví zvážily zvýšení této částky,“ potvrdil Stanjura na dotaz, zda vláda zvýší poplatek za pohotovost. Ten v současnosti činí 90 korun. více...

PTÁTE SE: Opatrovník brání kontaktu opatrovaného s matkou

30.5.2023 Jak postupovat v situaci, kdy opatrovník brání kontaktu s jinými osobami (v tomto případě se jedná o matku opatrovance)? Obrátila se na nás matka našeho uživatele (denního stacionáře pro lidi s mentálním postižením). Neví si rady se situací, kdy jí její bývalý manžel a zároveň opatrovník jejího syna brání v kontaktu s ním. více...

INFO: Do sociálních služeb může prakticky kdokoli. Chystá se změna

29.5.2023 Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když má čistý trestní rejstřík a do roku a půl od nástupu do zaměstnání absolvuje kvalifikační kurs. Z pohledu nedostatku pracovníků v sociálních službách to může být jistá výhoda. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.