pečuj doma

Vyšetřovatelé ve Wuchanu odmítli únik viru z laboratoře

9.2.2021

Experti Světové zdravotnické organizace (WHO), kteří pod vedením Bena Embareka v čínském městě Wu-chan vyšetřují od začátku února původ koronaviru způsobujícím nemoc covid-19, dospěli k závěru, že coronavirus neunikl ze zdejší laboratoře. Spojené státy americké v reakci obvinili WHO, že pracují ve prospěch Číny.

Odborníci prozkoumali tržnici, kde měla nákaza vypuknout, i Wuchanský institut virologie, který stojí v centru řady konspiračních teorií o původu nákazy. Už nyní Embarek oznámil, že jejich vyšetřování nepovede k plnému porozumění původu koronaviru. Zároveň dodal, že už teď mohou alespoň vyvrátit nějaké konspirace, informoval list Daily Mail.

Embarek uvedl, že on a jeho tým měli velmi upřímnou diskuzi s čínskými vědci o zdroji nákazy a může vyvrátit teorii o tom, že koronavirus unikl, ať už nedopatřením nebo záměrem, z wuchanské laboratoře nacházející se nedaleko tržnice. „Cíle dopátrat se původu koronaviru nedosáhneme, naše šetření ale bude prvním krokem k jeho odhalení,“ prohlásil Embarek.

Západní vědci jsou nespokojeni s výrokem WHO. Objevily se dokonce názory, že WHO Číně pomoháhá maskovat pravdu. Podle nich těmto hypotézám jen nahrává Embarekovo přiznání, že se jim nepodaří odhalit původ koronaviru.

Člen týmu WHO Peter Daszak uvedl, že mají k dispozici „data, která před tím nikdo neviděl“, a že s nimi „Peking jedná otevřeně a mohou sledovat všechny důkazy“. Embarek vysvětlil, že po jejich šetření a diskuzi s čínskými kolegy je jasné, že koronavirus z laboratoře neunikl. „Je to akorát tak dobrý námět pro nějaký film nebo seriál, kterého se jistě dočkáme,“ reagoval Embarek. S čínskými experty rozebírali i další teorie o původu nákazy, které se během roku objevily v tisku. „Debata byla velmi otevřená a přímá,“ prohlásil, ale detaily nenabídl. „Řídíme se vědou a fakty. Pokud bychom se honili za duchy, ničeho nedosáhneme,“ objasnil Embarek.

Zdroj: Blesk, Dail Mail

 

 

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Zvažujeme zvýšení poplatku za pohotovost, připustil Stanjura

31.5.2023 Vláda zvažuje zvýšení poplatku za pohotovost, připustil ministr financí Zbyněk Stanjura. „Nebavili jsme se o konkrétní částce, ale říkali jsme si, že by bylo dobré, kdyby vláda nebo ministerstvo zdravotnictví zvážily zvýšení této částky,“ potvrdil Stanjura na dotaz, zda vláda zvýší poplatek za pohotovost. Ten v současnosti činí 90 korun. více...

PTÁTE SE: Opatrovník brání kontaktu opatrovaného s matkou

30.5.2023 Jak postupovat v situaci, kdy opatrovník brání kontaktu s jinými osobami (v tomto případě se jedná o matku opatrovance)? Obrátila se na nás matka našeho uživatele (denního stacionáře pro lidi s mentálním postižením). Neví si rady se situací, kdy jí její bývalý manžel a zároveň opatrovník jejího syna brání v kontaktu s ním. více...

INFO: Do sociálních služeb může prakticky kdokoli. Chystá se změna

29.5.2023 Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když má čistý trestní rejstřík a do roku a půl od nástupu do zaměstnání absolvuje kvalifikační kurs. Z pohledu nedostatku pracovníků v sociálních službách to může být jistá výhoda. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.