pečuj doma

Za seniory odpovídají jejich děti, nejen stát, tvrdí Jurečka

22.4.2023

Alimentační povinnosti nemají jen rodiče ke svým dětem, ale i děti ke svým rodičům. Do zajištění péče o nesoběstačné seniory tak chce ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka [KDU-ČSL] vtáhnout i jejich děti. „Ne všechna odpovědnost leží na státu,“ uvedl na sněmovním semináři s tím, že je třeba tuto záležitost legislativně vyřešit.

Díl odpovědnosti za nesoběstačné občany podle něj leží i na jejich blízkých, tedy obvykle dětech. I ony se mají na zajištění péče o své rodiče, to ve spolupráci se státem, podílet.

„Na rovinu říkám, že to není populární opatření,“ řekl ministr s tím, že i rodinní příslušníci, především pak potomci, se musí do zajištění pomoci o stárnoucí populaci více vtáhnout.

„I toto chci, abychom dokázali do legislativy nejpozději do roku 2025 dostat,“ řekl jasně Jurečka.

Ve svých slovech se odvolával i na znění paragrafu 915 Nového občanského zákoníku [NOZ]. V něm, jak zdůraznil, je jasně definovaný vztah nejen rodiče za děti, ale i děti za své rodiče.

Co říká zákon

Faktem je, že v § 915 občanského zákoníku [Výživné mezi rodiči a dětmi a předky a potomky] stojí:

Životní úroveň dítěte má být zásadně shodná s životní úrovní rodičů. Toto hledisko předchází hledisku odůvodněných potřeb dítěte.
Dítě je povinno zajistit svým rodičům slušnou výživu.

I děti tak mají vůči svým seniorním rodičům podle ministra alimentační povinnosti. A s tímto faktem chce v posilování sítě sociálních služeb ministr Jurečka také pracovat.

„I na to se chceme podívat,“ uvedl ministr s tím, že, že neplatí názor mnohých, že stát se přeci postará.

Zdroj: Zdravé zprávy

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Není žádoucí rušit nemocnice, ale transformovat

4.3.2024 Nedostatek personálu, tlak na větší efektivitu, ale i vývoj medicíny a požadavky na kvalitu. To je jen několik důvodů, proč se změnám na mapě nemocnic nevyhneme. Podle expertů by ale neměla být výsledkem koncentrace i základní péče do krajských měst a zhoršení dostupnosti v odlehlých regionech. Píše o tom Medical Tribune. více...

PTÁTE SE: Exekuce ze jmění manželů vůči osobě omezené ve svéprávnosti

3.3.2024 Jsem opatrovníkem dámy, která byla před lety omezena ve svéprávnosti. Už dlouho probíhá rozvodové řízení s jejím manželem. Sňatek byl už dávno znám za neplatný, bohužel soud ani bývalá opatrovnice nezasáhli, aby byl sňatek anulován. Dnes jsem obdržel oznámení o dvou exekucich, které má její manžel, ale exekutor to chce vymáhat po nemocné více...

ZPRÁVY: Hlavním posláním Kociánky je ucelená rehabilitace

2.3.2024 "Narodil jsem se v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze, kousek od Jedličkova ústavu, nejstaršího českého zařízení pro děti a mládež s tělesným postižením. Ten byl založen v roce 1913, pouhých šest let před Kociánkou, sociálně-zdravotnickým zařízením stejného typu. A moje první zaměstnání bylo v Jedličkově ústavu," vypočítává Tomáš Komárek. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.