pečuj doma

Za seniory odpovídají jejich děti, nejen stát, tvrdí Jurečka

22.4.2023

Alimentační povinnosti nemají jen rodiče ke svým dětem, ale i děti ke svým rodičům. Do zajištění péče o nesoběstačné seniory tak chce ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka [KDU-ČSL] vtáhnout i jejich děti. „Ne všechna odpovědnost leží na státu,“ uvedl na sněmovním semináři s tím, že je třeba tuto záležitost legislativně vyřešit.

Díl odpovědnosti za nesoběstačné občany podle něj leží i na jejich blízkých, tedy obvykle dětech. I ony se mají na zajištění péče o své rodiče, to ve spolupráci se státem, podílet.

„Na rovinu říkám, že to není populární opatření,“ řekl ministr s tím, že i rodinní příslušníci, především pak potomci, se musí do zajištění pomoci o stárnoucí populaci více vtáhnout.

„I toto chci, abychom dokázali do legislativy nejpozději do roku 2025 dostat,“ řekl jasně Jurečka.

Ve svých slovech se odvolával i na znění paragrafu 915 Nového občanského zákoníku [NOZ]. V něm, jak zdůraznil, je jasně definovaný vztah nejen rodiče za děti, ale i děti za své rodiče.

Co říká zákon

Faktem je, že v § 915 občanského zákoníku [Výživné mezi rodiči a dětmi a předky a potomky] stojí:

Životní úroveň dítěte má být zásadně shodná s životní úrovní rodičů. Toto hledisko předchází hledisku odůvodněných potřeb dítěte.
Dítě je povinno zajistit svým rodičům slušnou výživu.

I děti tak mají vůči svým seniorním rodičům podle ministra alimentační povinnosti. A s tímto faktem chce v posilování sítě sociálních služeb ministr Jurečka také pracovat.

„I na to se chceme podívat,“ uvedl ministr s tím, že, že neplatí názor mnohých, že stát se přeci postará.

Zdroj: Zdravé zprávy

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Nový guru libertiánství a jeho metoda motorové pily

25.6.2024 Liberálové po celém světě jsou nadšeni „svobodným, ekonomickým a sociálně-politickým programem“ nového argentinského prezidenta Javiera Mileie. Tento guru libertiánství chce udělat svou zemi „fit“ tím, že potlačí sociální standardy pro většinu lidí. Milei své konání cynicky nazývá metodou motorové pily. Stále víc stoupenců získává i v Evropě. více...

PTÁTE SE: Vrácení listiny opatrovníka po úmrtí opatrované

24.6.2024 Byl jsem jako vnuk určen soudem opatrovníkem své babičky, u které se začala v rámci dlouhodobé těžké cukrovky začala rozvíjet stařecká demence a kvadruparéza. Obdržel jsem listinu opatrovníka. Babička zemřela v listopadu 2023, čímž mé opatrovnictví automaticky zaniklo. Teď v červnu mně do mé osobní datové schránky přišla žádost od soudu, více...

INFO: V soukromých domovech by měli senioři odevzdat celý svůj příjem

23.6.2024 Je zde další novela zákona o sociálních službách. Jedná se o rozsáhlou novelu, jehož smyslem je zákonem upravit sociálně zdravotní pomezí pro lidi, kteří potřebují zdravotní péči současně se sociální péčí. NRZP ČR souhlasí s tezí propojení sociální péče a zdravotní péče u lidí, kteří potřebují poskytovat oba druhy péče společně více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.