pečuj doma

Zájem o přeočkování je vysoký. Chybí ale instrukce

11.9.2021

Už za necelých deset dnů se budou moct první zájemci registrovat k očkování třetí dávkou vakcíny proti koronaviru. Nejdříve přijdou na řadu ti, kteří jsou očkováni od ledna. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje přeočkování hlavně lidem nad 60 let a pacientům s chronickými potížemi.

Na další kolo očkování se připravují také domovy pro seniory. Partnerem v rozhovoru byl prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.

Jaká je proočkovanost klientů a personálu domovů pro seniory?
Proočkovanost klientů, respektive seniorů, osob starších 70 let je poměrně vysoká. Je přes 92 procent. U zaměstnanců je proočkovanost nižší. A je někde nad 65 procenty. Číslo je relativně stabilní z posledních dní, týdnů nebo málo měsíců. Zvyšuje se už pouze mírně.

A tušíte, jaký bude o třetí dávku v domovech zájem, ať už mezi seniory, nebo mezi personálem?
Jak jsme zjišťovali, tak zájem bude poměrně velký. Samozřejmě od osob, které absolvovaly očkování dvěma předchozími dávkami. Nicméně zatím chybí nějaké jasné informace a instrukce, jak to očkování bude probíhat. Je ještě relativně čas, protože je tam ta podmínka osmi měsíců po druhé dávce. Úplně první domovy se začínaly očkovat někdy 4. a 5. ledna. To znamená, že tam ta situace nebo to splnění podmínky nastane za týden. Většina ale ukončila úplně druhou dávku až někdy v závěru ledna, začátkem února, takže tam to bude aktuální začátkem října. Tak jak se senioři ani zaměstnanci neregistrovali do systému začátkem roku, kdy se zavezly vakcíny do daného zařízení, a proběhlo očkování všech, kteří se o to měli zájem, tak stejně by tomu mělo být i v tomto případě. Nicméně zatím jakékoliv instrukce, ať už směrem k praktickým lékařům či krajským koordinátorům nebo nadřízeným chybí. 

Musí se na očkování domovy nějak speciálně připravovat? Kdo třeba bude zájemcům dávat třetí injekci? Budou to přímo zaměstnanci domova, zdravotníci venku nebo nějaké mobilní očkovací týmy?
Musí to být praktický lékař. Nebo to může být všeobecná sestra pod dohledem a za přítomnosti praktického lékaře. Praktický lékař dochází zpravidla do zařízení jednou, dvakrát až třikrát týdně podle velikosti toho zařízení. Je to smluvní praktický lékař klientů v daném zařízení. Tak to probíhalo v případě první vlny očkování a tak to bude i v tomto případě. U zaměstnanců je samozřejmě možnost se domluvit s pracovním lékařem nebo řešit to očkovacími centry u nemocnic, takže tam je možnosti více.

Případně mobilní očkovací týmy, které by mohly jezdit za seniory?
Ty také. Mobilní očkovací týmy také dojely do některých zařízení, tam, kde s tím lékařem byl problém. Anebo tam, kde je pohyblivost seniorů, kteří jsou ve svém domácím prostředí a ve svých domovech, náročnější. Ale tam může probíhat očkování i v rámci tzv. návštěvní služby praktických lékařů.

Zdroj: irozhlas

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Nestihlo se rozhodnout o změně stupně závislosti

27.3.2023 Osm let jsem pečovala o svého tatínka ve věku 84 let, který byl po amputaci nohy. Pobíral příspěvek na péči 2. stupně. Vzhledem k zhoršujícímu se zdravotnímu stavu jsme v říjnu 2022 podali žádost o změnu stupně závislosti. Proběhlo šetření v domácnosti tatínka, lékař úřadu doložil zdravotní dokumentaci a čekali jsme na vyjádření. více...

ZPRÁVY: Vyjádření Fóra mobilních hospiců: Nikoho nezabíjíme

26.3.2023 Fórum mobilních hospiců reagovalo na článek iDNES Umři do měsíce, jinak nezaplatíme… „Smyslem paliativní a hospicové péče je důraz na kvalitu života pacienta. Opiáty jsou tedy aplikovány za účelem zmírnění bolestí a jiných nepříznivých projevů nemoci, které pacienta tíží, právě aby zlepšily celkové pohodlí a kvalitu pacientova života v závěru.“ více...

ZPRÁVY: Umři do měsíce, jinak nezaplatíme...

25.3.2023 Ví, že už brzy zemře. Osmašedesátiletá paní Jiřina ze Starého Města na Uherskohradišťsku trpí rakovinou slinivky v terminálním stadiu. Stará se o ni od loňského listopadu terénní hospic PAHOP. Nemoc z ní vysála zbytek sil a změnila ji v uzlíček kostí a kůže. Oxygenerátor v rohu místnosti na podporu dechu tiše hučí… více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.