pečuj doma

Zemřel herec a dlouholetý novinář Lubomír Petřík

23.2.2023

Ve věku 79 let, 17. února opustil náš svět brněnský herec a dlouholetý novinář Luboš Petřík. V počátku Moravskoslezského kruhu byl jeho občasný kulturní spolupracovník. I když se léta potýkal se špatným zdravotním stavem, byl to odchod určitě nečekaný. Více píše jeho někdejší kolega ve Svobodném slovu Jaroslav Štěpaník:

"Hovořil jsem s ním telefonicky ani ne měsíc předtím a zastihl ho ve velmi dobré kondici. Domluvili jsme setkání na začátek března. Nenapadlo mi, ani náhodou, že by se mohlo nekonat. Už roky střídala se období, kdy na tom nebyl dobře, musel do nemocnice, vždy se vrátil s novou energií a chutí do života.

Dokončil JAMU v roce 1965, dvě sezóny byl členem tehdejšího Divadla bratří Mrštíků. (Objevil se dřív i ve filmu Komu patří pohár (1960), v Prázdninách s Minkou (1962) ztělesnil jednu z hlavních postav.) Byl pak na „volné noze“, uplatnil se i jako spíkr v rozhlase. Byl z generace, která v šedesátých letech minulého století stála na počátku profesní dráhy, s nadšením vítala uvolňující se společenskou atmosféru. Do života většiny zasáhl srpen 1968, pak normalizace.

V srpnových dnech se zapojil do vysílání Československého rozhlasu ze zimního stadionu za Lužánkami. Přešel do brněnského studia Československé televize, byl redaktorem, pak dramaturgem. V roce 1973 musel odejít. Následující rok nastoupil jako technický redaktor do pražské, pak brněnské redakce Svobodného slova. Ve své publicistice se zaměřoval na sociální oblast a kulturu, pozornost věnoval samozřejmě divadlu. V normalizačních letech v redakci vedené Františkem Geržou panovala neformální přátelská atmosféra. Pro mě bylo Slovo prvním deníkem, kam jsem léta přispíval kurzívami a byl tu přijímán téměř jako součást redakce. Působili zde mí přátelé Josef Souchop, Laďa Vencálek a Luboš Petřík. V roce 1988–1990 se mi po dlouhém období otevřela možnost stát se redaktorem, a to v období velkého společenského pohybu a stejně velkých nadějí. Na své nedlouhé působení vzpomínám rád. Myslím, že nejen všichni zde pociťovali jako ztrátu, že noviny za dřívějších let hledané a nesehnatelné, v období změn deník s nejvyšším, dnes nepředstavitelným nákladem 600 tisíc výtisků, zmizel, vyvál, jak s větrem. Zdejší přátelská atmosféra byla tam, dnes by se řeklo: velkým benefitem. V brněnské redakci o ni dbal F. Gerža, po jeho odchodu do důchodu, usiloval o to i jeho nástupce, L. Petřík, který pak i necelý rok vedl i ústřední pražskou redakci. Snadné to asi nebylo.

Novinařina se Luboši Petříkovi stala údělem i srdeční záležitostí. Byl redaktorem a editorem na svém místě, specifikou a potřebami deníku žil, dost pro své noviny vykonal, do redakčního týmu vnášel znalosti a zkušenosti, ale i otevřenost, kolegialitu, kamarádský přístup. Působil pak ještě několik let jako editor a zástupce šéfredaktora v regionálních novinách Jihomoravský den.

I když byl až osudově „odvát“ od hereckého směřování, s divadlem byl spjat pevným poutem. V osmdesátých letech hrál ve známé brněnské „Iksce“. Amatérské, současně autorské divadlo, je dodnes vzpomínáno a vysoce hodnoceno. Připomeňme alespoň výborné Petříkovo uchopení postavy Jaroslava Haška v inscenaci Velitelem města Bugulmy (1982). Své návraty měl i jako spíkr. Rád vzpomínal na spolupráci se sourozenci Ulrychovými a Javory. V roce 2019 skloubil své dvojí povolání divadelníka a publicisty knížkou V hlavní roli Josef Karlík. Nabízí vzpomínky na významného brněnského herce, kterého si vážil a byl jeho přítelem. Obrátil se na mě o napsaní úvodních řádků. Bylo mi ctí."

JAROSLAV ŠTĚPANÍK

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ROZHOVOR: Ombudsman i Bond mají stejné poslání: oba chrání

8.5.2025 Vít Alexander Schorm (1973, Brno) po gymnáziu vystudoval práva na Masarykově univerzitě v Brně, další vzdělání získal na pařížské Sorbonně a francouzské Národní správní škole. Kromě češtiny hovoří anglicky, francouzsky a španělsky. Působil mj. jako poradce Otakara Motejla, tehdejšího předsedy Nejvyššího soudu a pozdějšího prvního českého ombudsmana. více...

INFO: Úmrtnost na nádorová onemocnění nadále klesá

8.5.2025 Celková úmrtnost na onkologická onemocnění podle zprávy National Cancer Institute za rok 2024 od roku 2001 do roku 2022 neustále klesala. A to i během prvních dvou let pandemie onemocnění covid-19. U mužů se celkový výskyt nádorových onemocnění, měřený jako míra nových diagnóz, od roku 2001 do roku 2013 snižoval do roku 2021, kdy se ustálil. více...

ZPRÁVY: Na osoby v prvním stupni invalidity je nahlíženo jako na zdravé

7.5.2025 Nějak nám unikla zpráva, že Senát projednal návrh zákona o Dávce státní sociální pomoci a schválil jej ve znění Poslanecké sněmovny. NRZP ČR až do poslední chvíle usilovala o přijetí alespoň těch nejmírnějších úprav zákona, které by zlepšily postavení lidí se zdravotním postižením v rámci výpočtu nároku na výši dávky. Bohužel marně. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.