pečuj doma

Zlatý retrívr testuje seniory ve Freancii na covid

15.8.2021

Alsaský domov důchodců zapojil do boje proti koronaviru dvouletého zlatého retrívra, který umí nákazu vyčenichat. Pokaa se stal prvním psem ve Francii, který pomáhá s odhalováním pozitivních případů v pečovatelském domově. „Nedá se to srovnávat,“ odpověděl 85letý Christophe Fritsch na otázku, kterému testu dává přednost.

„Vezmete kousek kapesníku, dáte ho na pět minut do podpaží a je hotovo. PCR test je mnohem složitější,“ uvedl důchodce, který v minulosti prodělal koronavirovou nákazu a má za sebou řadu testů.

Pes je speciálně vycvičený na vyčenichání jedinečného pachu, který mají nakažení lidé v potu. Když nákazu ucítí, jednoduše si sedne. Zdravotníci pak jeho odhad potvrdí PCR testem.

Pokaa pochází z alsaské pobočky asociace Handi’chiens, která se specializuje na výcvik asistenčních psů pro lidi se zdravotním postižením. Její ředitel, lékař Robert Kohser, je zároveň šéfem pečovatelského domova pro seniory La Roselire v městě Kunheim, kde pes nyní pomáhá. Koronavirus se naučil vyčenichat během čtyřtýdenního výcviku ve Státní veterinární škole v Alfortu (ENVA).

Dvouletý retrívr minulý týden správně odhalil všechny vzorky nasbírané v domově důchodců i v nemocnici ve Štrasburku, uvedl Kohser. Správně určil 95 procent asymptomatických a 100 procent symptomatických nákaz. Dokáže vyčenichat všechny dosud objevené mutace koronaviru a v některých případech odhalí nákazu o 48 hodin dříve než PCR test, dodal ředitel pečovatelského zařízení. Podle Kohsera je tento typ testování nejen snadný a levný, ale velmi dobře ho snášejí i obyvatelé domova, kteří mnohdy trpí kognitivními poruchami jako je Alzheimerova choroba.

Kohser plánuje otestovat všech 127 penzistů a 110 zaměstnanců zhruba každé dva až tři týdny, i když většina z nich už byla naočkována a domov naposledy zaznamenal pozitivní případ v prosinci 2020. Nevylučuje ani psí testování návštěvníků.

Asociace Handi’chiens, která výcvik psa financovala, by ráda darovala speciálně vycvičené psy i do dalších domovů důchodců. K tréninku přibližně 250 psů ale potřebuje finanční podporu od francouzské vlády.

Autoři: Lidovky, ČTK

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Češi mají příznaky rakoviny, ale na vyšetření čekají až půl roku

2.7.2025 Onkologové upozorňují na palčivý problém. Na vyšetření, které umí odhalit rakovinu střeva, se v některých regionech čeká až půl roku. Část pacientů přitom potřebuje znát diagnózu hned - včasná léčba je pro jejich přežití rozhodující. Ke 199 současným centrům, v nichž se kolonoskopie dělá, proto přibude do konce roku dalších 12. více...

PTÁTE SE: Co když okolí opatrovaného nespolupracuje s opatrovníkem

1.7.2025 Už půl roku jsem ustanoven opatrovníkem mé sestry. Sestra má schizofrenii, po mozkové mrtvici ochrnula na pravou stranu těla, což částečně rozhýbala, je mentálně retardovaná. Je umístěna v domovu s pečovatelskou službou, kde se o ni starají, jezdí za ní i ze sociální služby a domácí péče. Bohužel jedna paní, sestra z psychiatrie více...

ZPRÁVY: Jaký je stav financování veřejného opatrovnictví

30.6.2025 Ministerstvo vnitra o tom informovalo na zasedání Výboru RVOZP pro podporu osob s omezenou schopností právně jednat. Hlavními tématy zasedání byly návrhy nového národního plánu podpory rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením na období 2026–2030, v rámci kterého byly projednány zejména tři témata: více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.